banner521
banner533
banner549

5 kurumdan YSK’ya tepki!

banner418

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve Kocaeli Barosu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde seçimlerin yenilenmesi kararına ortak bir açıklamayla tepki gösterdi

banner482
5 kurumdan YSK’ya tepki!
10 Mayıs 2019 Cuma 12:53

banner552
banner535

Kamu Emekçileri Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu(DİSK), Türk Mimar ve Makine Mühendisleri Odaları Birliği(TMMOB), Kocaeli Barosu ve Türk Tabipleri Birliği(TTB) tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin yenilenmesi kararına karşı Genel İş Sendikası şube binasında ortak bir basın açıklaması düzenlendi. Açıklamada KESK adına Etem Kartal, Hicran Turan, Erdal Karakuş, Gökhan Bektaş, DİSK Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, TMMOB İKK Temsilcisi ve MMO Şube Başkanı Murat Kürekci, Elektrik Mühendisleri Odası Şube Başkanı Ahmet Sözen, Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir, TTB Kocaeli Tabip Odası Genel Sekreteri Aykut Çelik, Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik ve çok sayıda STK temsilcisi katılım gösterdi.
 

SEÇME VE SEÇİLME HAKKINA EL UZATILDI
Basın açıklamasını gerçekleştiren DİSK Bölge Temsilcisi Genel İş Şube Başkanı Vedat Küçük, “Türkiye demokrasi tarihine halkın iradesinin gasp edildiği yeni bir tarih daha eklenmiştir. KHK ile hukuksuzca ihraç edilmesi gerekçe gösterilerek seçilmiş belediye başkanlarına mazbata verilmemesi utancına YSK’nın İstanbul kararı eklenmiştir. 6 Mayıs 2019 tarihli YSK kararıyla ülkemizde demokrasiden geriye kalan son haklardan birine, seçme ve seçilme hakkına da el uzatılmıştır” ifadelerini kullandı.

YSK’NIN KARARI AÇIKÇA HUKUKA AYKIRIDIR
“YSK, hukuka ve kendi içtihatlarına göre değil talimatlara göre karar vererek tarihe geçmiştir” diyen Küçük, “Rantın ve akıtılan kaynakların kesilerek ekmeğin, ulaşımın, suyun fiyatının düşürülmesinden rahatsız olan çıkar gruplarının baskısıyla hukuk ve demokrasi ayaklar altına alınmıştır.  Üyelerinin görev süreleri Anayasa’ya aykırı biçimde uzatılan YSK’nın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal kararı açıkça hukuka aykırıdır” şeklinde konuşmasını sürdürdü.

YURTTAŞLARA KARŞI BİR SAYGISIZLIKTIR
Küçük, sözlerinin devamında, “Tüm devlet olanaklarını kullanmalarına rağmen seçimlerde oyların çalındığı, sahte seçmen, kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı iddialarını temellendiremeyenlerin imdadına YSK yetişmiştir. YSK, kendi belirlediği sandık kurullarının kanunsuz olduğunu iddia ederek halkın iradesine karşı büyük bir saygısızlık yapmıştır. Bu, sadece İstanbul’un seçilmiş Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ve ona oy verenlere yönelik bir saygısızlık değildir. Bu aynı zamanda İstanbul’a ve hatta 82 milyon yurttaşa karşı bir saygısızlıktır” dedi.

YARGIYA GÜVENİ ORTADAN KALDIRDILAR
Küçük, konuşmasının devamında, “Aynı seçimde, aynı sandık kurullarıyla, aynı zarftan çıkan üç oyun geçerli, sadece iktidar partisinin kaybettiği oyların geçersiz olduğuna dair karar verenler, “partiye göre hukuk, parti için hukuk” anlayışının egemenliğini ilan etmişlerdir. YSK halkın iradesine ipotek koymak için, kendi sorumluluğundaki uygulamaların kanunsuz olduğunu gerekçe göstermiştir” sözlerini kullandı. 
 

HALKIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELESİ KURACAKTIR
Küçük, sözlerinin sonunda şunları söyledi: “Bu açıdan mevcut YSK seçmenin iradesini yok saymaya yönelik bu kararı ile yargı bağımsızlığına ve tarafsızlığına güveni ortadan kaldırmış, sandık kurullarının benzer biçimde teşekkül ettiği 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de “tam kanunsuzluk" halinin mevcut olduğuna işaret etmiştir. Halkın, seçme ve seçilme hakkını hukuka aykırı bir şekilde ortadan kaldıranların demokrasilerde yeri olmayacağı, yine demokrasi ve hukuk karşısında halka hesap vermesi gerektiği açıktır. Bu ülkede demokrasiyi yeniden kuracak olan ise işçilerin, emekçilerin, halkın birleşik ve örgütlü mücadelesi olacaktır.” 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.