banner223
banner230

'25 bin öğretmenin anket sonucu çok vahim'

25 bin 732 öğretmenin katıldığı anket sonuçları vahim çıktı.

banner57
'25 bin öğretmenin anket sonucu çok vahim'
24 Kasım 2017 Cuma 10:38

banner232
banner15
Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı ve 2 nolu Şube Başkanı Orhan Kütük 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle ortak bir basın açıklaması yaptı. Sendikanın her yıl olduğu gibi öğretmenlerin mesleki ve ekonomik sorunlarını içeren bir anket yaptığını ve sonuçların hiç iç açıcı olmadığını aktaran başkanlar, “Yüzde 84.5’i evli, yüzde 15.5’i bekâr olmak üzere 25 bin 732 öğretmenin katıldığı anket sonuçları tahminlerimizden daha vahim çıktı. 

Ankete katılanların yüzde 33’ünün 1, yüzde 27.5’inin 2, yüzde 14.6’sının da 3 tane kredi borcu var. Kredi borcu olmadığını söyleyenlerin oranı sadece yüzde 24.9. Ankete katılanların sadece yüzde 17.7’sinin kredi kartı ya da kredi borcu yok” dedi. 


YÜZDE 60’I MESLEĞİ BIRAKMAYI DÜŞÜNÜYOR

Ankete katılanların yüzde 92’si kredi kartı kullanırken, sadece yüzde 8’i kredi kartı kullanmadığını da ifade eden başkanlar, “Son birkaç yıl içinde öfkenizi kontrol edemediğiniz durum/durumlar oldu mu? sorusuna ankete katılanların yüzde 70.9’u evet, yüzde 29.1’i hayır cevabını vermiştir. Evet cevabı verenlere bunun nedenleri sorulduğunda; ekonomik sorunlar diyenlerin oranı yüzde 37.7, mesleki sorunlar diyenlerin oranı ise yüzde 32.9, ailevi sorunlar diyenlerin oranı yüzde 12’dir.

Ankete katılanların yüzde 60.7’si mesleğini bırakmayı düşündüğünü, yüzde 39.3’ü ise mesleğini bırakmayı düşünmediğini ifade etmiştir. Mesleğini bırakmayı düşünenlere nedeni sorulduğunda, yüzde 40.7’si öğretmenlerin itibar kaybetmesi, yüzde 20.1’i torpil, yandaş kayırma uygulamaları, yüzde 15’i ekonomik olarak tatmin etmemesi, yüzde 9’u öğrenci/veli tutumları cevabını vermiştir.”


MÜLAKATI ADİL BULMUYORLAR

Ankete katılanlardan toplu sözleşme görüşmelerine imza atılan maaş artış oranlarını değerlendirmeleri istendiğinde; yüzde 80’i çok kötü demiştir. “Yetkili sendika toplu sözleşme görüşmelerinde iyi bir pazarlık yaptı” görüşüne katılıyor musunuz? Sorusuna ankete katılanların yüzde 78.7’si kesinlikle katılmıyorum demiştir. Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 97.4’ü öğretmen atamalarında mülakat yöntemini yanlış bulmakta. Yüzde 93’ü bu yöntemi adil ve objektif bulmamakta. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın “Sözleşmeli öğretmen ya eşini ya işini tercih edecek” sözleri hakkında en çok hangisini düşündünüz? Sorusuna ankete katılanların yüzde 82.9’u öğretmenleri incitmiştir, yüzde 13.3’ü art niyetli söylediğini düşünmüyorum, gaf yapmıştır derken; sadece yüzde 3.8’i doğru bir ifadedir cevabını vermiştir”


MÜFREDATI ÇAĞDAŞ BULMUYORLAR

Ankette müfredat ve eğitim sistemi hakkında da sorular sorulduğunu sözlerine ekleyerek sonuçların hiç de iyi olmadığını aktaran başkanlar, “Ankete katılanların yüzde 87.8’i yeni müfredatın, çağdaş, bilimsel, yeniliklere açık, çağın ve eğitimimizin ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan bir müfredat olduğunu düşünmemektedir. Ankete katılanların yüzde 63.2’si yeni müfredatta Atatürk ile ilgili konuların daraltıldığını düşünmektedir. Ankete katılanlara göre eğitimin en büyük sorunu yüzde 57.9 ile eğitim sisteminin sürekli değişmesi olarak görmekte; yüzde 94’ü öğretmenlere performans değerlendirme sistemi getirilmesine karşı çıkmaktadır. Ankete katılanların yüzde 99’u eğitim sistemini istikrarlı bulmamakta; yüzde 74.6’sı MEB’in öğretmene hiç değer vermediğini düşünmektedir. Bu sorunların ortadan kaldırılması için büyük çaba sarf etmemiz gerektiğini söyleyerek tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutlarız” şeklinde açıkladılar.İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.