banner613
banner559

2 milyon biberiye fidesi toprakla buluştu… Kocaeli ekonomisine 80 milyon TL girdi sağlanacak!

banner418

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından tarımsal kalkınmaya destek sağlamak amacıyla geliştirilen (TABİP) Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Projesi kapsamında bin dönümlük arazide 2 milyon biberiye fidesi toprakla buluşuyor. Çarpan etkisiyle Kandıra ekonomisine 80 milyon liralık girdi sağlanması hedeflenen projenin dikim şenliği bugün gerçekleştirildi. 

banner482
2 milyon biberiye fidesi toprakla buluştu… Kocaeli ekonomisine 80 milyon TL girdi sağlanacak!
02 Ekim 2020 Cuma 18:23

banner603
banner535

Programa, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Kocaeli İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu katıldı. 

Programda konuşmalara geçilmeden önce proje hakkında tanıtım filmi katılımcılara izletildi. Tanıtım filminde projenin yerel kalkınmadaki önemi, projenin nasıl gerçekleşeceğini, proje kapsamında çiftçiye verilecek destekler ve projede ekilen tıbbi aromatik bitkilerin ilaç sanayisinde kullanılacağı vurgulandı. 

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın açıklamaları şu şekildeydi;

kandıra

“HAYAL SATMAYACAKSINIZ”
“Tarım ve kırsal kesimde yapılacak projeler sadece nostaljilyle bağlı kalmamalı. Bu milletin umutlarıyla oynamaya kimsenin hakkı yok. Herkese sütü bedava vericem insanlara da 10 tane inek vereceğim sütü de yola dökeceğim projeleridir bunlar. Masaya oturup çalışacaksınız, hayal satmayacaksınız.

“BAKIN BURADA EMEK VAR”
Büyük büyük hayaller var. Orada bir köy var uzakta gitmesek de görmesek de orada bir köy var söylentisidir bu. Bakın burada emek var. Az sonra burada biz bu tohumları tarlaya ekeceğiz. Adım adım ilerleyeceğiz. En sonunda ne olacak onu da biliyoruz. Başını da sonunu da biliyoruz. Hayal satmıyoruz. Biz sadece iş yapmaya devam ediyoruz. Kim hangi hayalleri satarsa satsın biz iş yapmaya devam edeceğiz. Bizim amacımız hizmet üretmek.

kandıra

“BU EKONOMİNİN SOSYOLOJİYE HAKİM GELMESİDİR”
Sadece bir bitki türünü bir yere ektiğpiniz zaman orada ürettiğiniz bir bitkinin katma değeri bir olmuyor. Bir kişinin ekmekte olduğu tarla 100 sene önce orada bir aile belli bir alanı ekiyordu biçiyordu hayvan bakıyordu. Sonra nüfus artmaya başladı. Nüfus arttıkça toprak büyümüyor. Bölündükçe böklündü. Miras mevzuları vs. Arazi ölçüleri rasyonel ölçülmekten kalktı. Bu ekonominin sosyolojiye hakim gelmesidir. Burada para kazanamayan insan buradan gider. Geri gelmelerini istiyorsanuz burada ekonomik zemini oluşturacak bir yaşam alanı oluşturmaktır. Tıbbi aromatik bitkileri ekeceğiz. Ekip bunları satarsak elde edeceğimiz bir liraysa yağını çıkardığımızda kilosu 18 TL oluyor. Buradan yoldan çıktık zaten biz de. 

2 MİLYON 400 BİN FİDAN
Bundan gıda takviyesi gerekli ilaçların üretimi olan kısımları konuştuk ve bunları imzaladık. ARkasında gerçekten iyi bir bilimsel birikim var. Bugün 2 milyon 400 bin adet biberiyenin ekim sürecini başlatıyoruz. 2 milyon 400 binini bugün ekmeyeceğiz. Çünkü bin dönüm arazinin üstüne dikilecek. 2 seka park kaadar bir alan çünkü. Bunun tüm desteğini fidesini büyükşehir beşlediyesi olarak biz temin ettik. Çünkü bunların her birinin teknik bir hesabı var. Uzman arkadaşlarımız bunların çalışmasını gerçekleştirdi.

kandıra

“EKOTURİZME DÖNÜŞMESİNİ İSTİYORUZ”
Organik tarım ve ata tohumları konusunda da Kocaeli öncü olacak. Kırsal kesime geri dönüşün yeni moıdellerinde bir tanesi de şu. Tarım ile turizmi birleştiren bir proje düşünüyoruz. İnsanlar gelsin burada kalsın sabah kalksınlar, çocuk orada tavuklardan yumurtayı alsın, organik kahvaltısını yapsın istiyoruz. Aynı zamanda bunun ekoturizme dönüşmesini istiyoruz. Arkasında da hem hukuksal hem de ekonomik projeyi yönetmesi için güçlü bir ekip oluşturduk. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Ardından konuşma yapmak üzere kürsüye gelen AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu; “Bizler 19 yıl boyunca insanı yaşat ki devlet yaşasın şiarıyla birlikte Kocaeli’mizin tüm ilçelerinde, Kocaeli Büyükşehir Belediyelerimizle, ilçe belediyelerimizle sizlere en iyi hizmeti vermek için sizlere en iyi projeleri üretiyoruz. Kocaeli sanayide siyasette çok önde bir şehir ama ne yazık ki hak ettiği yere tam ulaşamadı. Bu proje tescillenerek ekim aşamasına geçecek. Tohumlarımızın milli servetimizin, ata tohumlarımızın yeniden kabul görülmesi ve tarıma kazandırılması değerli bir şeydir. Çalışmalarımız devam edicek. Bildiğiniz üzere anadolu topraklarında 250 bin yıldır çiçek açıyor.” dedi.

kandıra

“KOCAKARI TARIFI DIYEREK DEĞERSIZLEŞTIRDILER”

Sözlerine devam eden Katırcıoğlu; “12 bin yıl önce Göbeklitepe’de kazıları yapıldığında buğday taneleri bulundu. Böylesine değerli bir coğrafyadayız. Böylesine büyük bir işi bu kadar çeşitli bir coğrafyadayken aklımıza lokman hekim geliyor. Bu bitkilerden oluşturduğu reçeteler aklımıza geliyor. Ne yazık ki bu tertipleri önemsizleştirerek bu reçetelerer kocakarı tarifi diyerek değersizleştirdiler. İbrahim Karaosmanoğlu abimize de teşekkür etmek istiyorum. Bu tip projelere temel oluşturan çalışmalar gerçekleştirmiştir.ben inanıyorum kadın çiftçi sayısı da artacak.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Büyükakın yanındaki heyet ile tarlaya inerek ekili fidanlara can suyu verdi. Aynı zamanda Büyükakın, traktör kullanarak tıbbi aromatik bitkilerin toprağa ekimini de gerçekleştirdi.

kandıra
 

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.