banner341

Vali Hüseyin Aksoy: “Burası Kocaeli burada iş var”

banner301

2019 Yılı Ekonomi Ve İstihdam Seferberliği Toplantısı'nda konuşan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, "Burası Kocaeli burada iş var" dedi

Vali Hüseyin Aksoy: “Burası Kocaeli burada iş var”
13 Mart 2019 Çarşamba 11:51

banner32
banner313

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile işsizliğin azaltılması ve istihdamın artırılması hedeflerine yönelik başlatılan Milli İstihdam Seferberliği kapsamında düzenlenen 2019 Yılı Ekonomi Ve İstihdam Seferberliği Toplantısı, Burası Kocaeli, Burada iş var sloganı ile Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un başkanlığında Kocaeli Valiliğinde gerçekleştirildi.  

Akçakoca toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Kocaeli Valisi Hüseyn Aksoy’un yanı sıra, Vali Yardımcısı Suat Kılıç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Başmüfettişi Onur Batuman, İlçe Kaymakamları, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz, İŞKUR İl Müdür Vekili İlhami Çiçek, KOSGEB İl Müdürü İbrahim Ustaömer, Gebze Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammet Hasan Yılmaz, Kocaeli Üniversitesi Rektör Vekili Prof Dr. Ercüment Çiftçi, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kadir Durmuş, İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Vedat Doğusel, Organize Sanayi Bölgelerinin Yönetim Kurulu başkanları, firma yetkilileri, sanayiciler ve işadamları katıldı.

Sunumlardan önce kürsüye çıkan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy yaptığı konuşmada,” Türkiye’de Kocaeli ekonomi açısından çok önemli bir il. Böylesine bir ili istihdam konusunda daha üst seviyeye taşımak ve istihdam açısından yapılacaklar için bir aradayız. Bakanlık müfettişlerimizin birazdan sunumları olacak. Yine KOSGEB ve İŞKUR’un verdiği teşfikler burada sunum halinde paylaşılacak. Yeni İstihdam seferberliği anlamında üzerimize düşeni yapmak için toplantıyı gerçekleştiriyoruz. Burası Kocaeli burada iş var sloganı ile yola çıkıyoruz. Burada sunumlarını yapacak arkadaşlarımız adına sözü fazla uzatmayacağım. Şimdi sözü sunum yapacak arkadaşlara vereceğim. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.” İfadelerini kullandı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Başmüfettişi Onur Batuman Teftiş kurulunun yaptığı araştırmalar sonunda varılan tespitler ile ilgili sunum gerçekleştirdi. Onur Batuman yaptığı sunumda,“ Ülkemiz içinde bulunduğu ekonomik durumda hızla yükselmesi için elimizden geleceğini biliyorum. İş yerlerinde 3 ayı geçmeme şartı ile kısa istihdam teşvikleri düzenleniyor. Kısa çalışmanın koşulları bulunuyor. 1. Koşul, haftalık çalışma süresi an az üçte bir oranında azaltılması gerekiyor. 2. Koşul, işveren dilekçe ile talepte bulunacak, 3. Koşul ise kısa çalışma yapma gerekçesi dışsal etkilerden kaynaklanan nedenler ile olmalıdır.” İfadelerini kullanarak. İş adamlarını Kısa çalışma ödenekleri hakkında bilgilendirme yaptı.

İŞKUR İl Müdür Vekili İlhami Çelik İŞKUR'un verdiği destekler hakkında bilgi verdi. Çiçek konuşmasında İŞKUR'un Üç Aylık Ücret Desteği, İlave İstihdam Desteği, Asgari Ücret Desteği, Kadın Genç Girişim Desteği, Yeterlilik Belgesi Teşviki ve 5 Puanlık Pirim İndirim Desteği başlıkları ile ilgili sunum gerçekleştirdi.  İlhami Çelik yaptığı sunumda, 3 ay boyunca işe alımlarda ücret pirim ve verginin tamamı devletten verilecek. İŞKUR'a kayıtlı ilave istihdam teşvikleri ile şartlara uyanları istihdam ediyoruz. Sgk.gov adresinde teşviklere katılabilirsiniz. Bir diğer desteğimiz asgari ücret desteği. 12 ay boyunca asgari ücrer desteği veriyoruz. Kadınlara ve gençlere 18 ay pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Kadın genç ve mesleki yeterlilik belgesi olanlara teşvik var." ifadeleri kullandı. 

Programda sunum yapan KOGEB İl Müdürü İbrahim Ustaömer konuşmasında, "KOSGEB yeni yılda yeni bir yol haritasına girdi. Bunlardan birincisi cari açığı arttıracak ürün üretiminin desteği. KOSGEB olarak yüksek teknoloji ürünleri işi yapılmasını tabana yayıyoruz. Bölgesel ve sektörel model tasarımı yapmaya çalışıyoruz. KOBİ'lerimizi yönlendiriyoruz. KOBİ'lerimizin yeterliliğini değerlendiriyoruz. Yüksek Teknoloji ürünlerinin üretilmesine yönlendirme yapıyoruz. KOBİ'lerimizi uluslararası pazarlara ve ihracata da yönlendiriyoruz. İşletmeler arası işbirliğini arttırmaya çalışıyoruz. Hizmetleri bürokrasiden ayırmaya çalışıyoruz ve son olarak da KOBİ'lerimizi düşük maliyetli finanslara yönlendirme yapıyoruz." ifadelerini kullandı.
 


Etiketler; #kocaeli
banner31

İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.