TEKZİP

TEKZİP
17 Nisan 2020 Cuma 15:30

.. NOTERLİĞİNE

TEKZİP İHTARNAMESİ

KEŞİDECİLER :  1- Muharrem SELÇUK

Tarım ve Orman Bakanlığı-ANAKARA

         2- Mehmet BEYKAYA

Tarım ve Orman Bakanlığı-ANAKARA

         3- Hüseyin ARAP   

 Tarım ve Orman Bakanlığı-ANAKARA

         4- Neslihan ALPER   

 Tarım ve Orman Bakanlığı-ANAKARA

MUHATAP :        1- Koz Ajans Medya Gazetecilik Televizyon İletişim Matbaacılık San Tic Ltd.

                                    Ömerağa Mah. Tekel Geçici Gülerman Apt. B Blok No:3 Kat:2 Daire:3 İzmit/KOCAELİ

                                 2-Gökhan KARABULUT ( Genel Yayın Yönetmeni)

Ömerağa Mah. Tekel Geçici Gülerman Apt. B Blok No:3 Kat:2 Daire:3 İzmit/KOCAELİ

KONU: 08.04.2020 tarihinde www.kocaelikoz.com alan adlı internet sitesinde yayımlanan,

Şahsımızla ilgili gerçek dışı haber ile ilgili olarak iş bu ihtarımızda yer alan tekzip(düzeltme) metninin yayınlanmasını ve iş bu haberin internet sitesinden çıkartılması ve tarafımızla ilgili olarak bundan sonraki süreçte haksız ve gerçeğe aykırı haber yapılmaması ihtarıdır.

AÇIKLAMALAR:

                 1- Halen yayınlamakta olduğunuz internet haber sitesindeki “ÜRÜNLERİNDE ‘DOMUZ ETİ’ ÇIKAN FİRMAYI AKLAMAYA ÇALIŞAN MÜDÜRLERE CEZA ! başlıklı haberiniz tarafımızın kişilik haklarını zedeleyici içerikte olup, şahsımız bahse konu haber metninde yer alan resmi yazı içeriği ile ifşa edilmektedir. Ancak bilinmelidir ki tarafımızın bahse konu olayla ve soruşturma ile ilgili herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Gerçek tartışmasız böyle iken resmi yazı yine resmi makamlardan araştırılmaksızın habere ek yapılmıştır. Bu haber ile şahsımızın bir ilgisi olmadığı halde isimlerimiz görünür halde tüm Türkiye'ye ve hatta dünyaya ifşa edilmiştir.

            Her ne kadar haberin yayınlanmasından iki gün sonraki, 10.04.2020 tarihinde haber ekindeki yazı içeriğinde, isimlerimiz mozaikleştirilmişse de(ki dikkatli bakıldığında bu haliyle bile okunabilmektedir) bu tarihe kadar isimlerimiz zaten alenen ifşa edilmiştir.  Bu durum şahsımızı ciddi mağdur etmiş, sonraki bu uygulama(mozaikleştirilme) yanlış haberi de doğru hale getirmemektedir.

2- İnternet ortamında yayın yapıldığı için tüm Türkiye’de ve yurt dışındaki takipçiler nezdinde adeta olaylar ile bir ilgimiz varmış gibi bir algı yaratılmıştır. Bu haber itibarımızın zedelenmesine yol açmıştır. Bahse konu haberin kamu ve özellikle ilgili özel sektör nezdinde tüm itibarımızı zedelediği ortada olup, yapılan asılsız haber hukuken de suç teşkil etmektedir. Şahsımız yönünden araştırılmadan yapılmış iş bu yayın içeriğinin kaldırılması gerekmektedir.

3- Bilindiği üzere, 5651 sayılı Kanun’ un 4. maddesine göre,“İçerik sağlayıcı, internet ortamında kullanıma sunduğu her türlü içerikten sorumludur. İçerik sağlayıcı, bağlantı sağladığı başkasına ait içerikten sorumlu değildir. Ancak, sunuş biçiminden, bağlantı sağladığı içeriği benimsediği ve kullanıcının söz konusu içeriğe ulaşmasını amaçladığı açıkça belli ise genel hükümlere göre sorumludur.” hükmü mevcut olup, aynı zamanda TCK’ nın 125. maddesine göre de “bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil isnat etmek suretiyle saldıran kişinin 3 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılacağı” hüküm altına alınmıştır.

4- Basın Kanunu’nun 14. maddesine göre. Süreli yayınlarda kişilerin şeref ve haysiyetini ihlâl edici veya kişilerle ilgili gerçeğe aykırı yayım yapılması halinde, bundan zarar gören kişinin yayım tarihinden itibaren iki ay içinde göndereceği suç unsuru içermeyen, üçüncü kişilerin hukuken korunan menfaatlerine aykırı olmayan düzeltme ve cevap yazısını; sorumlu müdür hiçbir düzeltme ve ekleme yapmaksızın, günlük süreli yayınlarda yazıyı aldığı tarihten itibaren en geç üç gün içinde, diğer süreli yayınlarda yazıyı aldığı tarihten itibaren üç günden sonraki ilk nüshada, ilgili yayının yer aldığı sayfa ve sütunlarda, aynı puntolarla ve aynı şekilde yayımlamak zorundadır” hükmü mevcut olup ilgili haber ile ilgili olarak düzeltilme yapılması gerekmektedir.

5- Açıkladığımız sebeplerle kişisel itibarımızın iadesi için söz konusu haber ile ilgili olarak şu şekilde tekzip metni yayınlanmalıdır: “ Her ne kadar Ürünlerinde ‘Domuz Eti’ çıkan firmayı aklamaya çalışan müdürlere ceza! başlıklı haber yapıp, kamuoyu ile paylaşmış olsak da yazı ekinde yer alan resmi yazıda adları geçen Dr. Mehmet BEYKAYA,  Muharrem SELÇUK, Hüseyin ARAP ve Dr. Neslihan ALPER’in yapılan haber konusu soruşturma ile ve haber içeriği ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Tarafımıza ulaştırılan resmi yazı içeriği araştırılmadan ve haber konusu ile birlikte değerlendirmeden yayınlanmıştır. Doğru haberciliğin ve kişilik haklarına saygının gereği haberimizi bu içerikle düzeltiyoruz.”

    6- Sorumlu yayıncılık ve gazetecilik ilkeleri gereği ve okurların doğru bilgilendirmesi amacı ile, anılan yayınınızı her türlü yasal hakkımız saklı kalmak koşulu ile tekzip ettiğimizi, ihtarda belirtilen tekzip metninin yasal sürede gecikmeksizin yayınlanmasını, aksi halde tüm hukuki ve cezai haklarımızı kullanacağımızı ihtaren bildiririz.

KEŞİDECİ/LER


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.