banner521
banner533

TEKZİP

banner418

banner482
TEKZİP
29 Kasım 2018 Perşembe 16:05

banner535

https://www.kocaelikoz.com/guncel/ismail-baran-secim-rusveti-dagitacak-h33770.html haber sitenizde 16.11.2018 tarihinde yayınlanan ve halen yayınlamakta olduğunuz 'İsmail BARAN seçim rüşveti dağıtacak' başlıklı haberde müvekkil kurum ve belediye başkanı olan İsmail BARAN ile ilgili "seçimler yaklaştıkça belediyeler ise sosyal yardım adı altında seçim rüşveti dağıtmak için hazırlıklara başladı. Körfez Belediyesi’de vatandaşlara 800 adet alışveriş kartı dağıtacak....Gebze Belediyesi’nin başlattığı seçim rüşvetine Körfez Belediyesi devam ediyor." İçeriğine sahip karalayıcı, suçlayıcı, asılsız iddialar yer almaktadır.

Müvekkil; belde ve belde sakinlerinin mahalli müşterek nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak üzere kamu hizmetini ifa etmek amacıyla kurulan tüzel kişiliğe sahip bir kamu kuruluşudur. Müvekkil belediye ve müvekkil belediye başkanı olan İsmail Baran ‘in saygınlığına hakaret niteliği taşıyan, içerikten de anlaşılacağı üzere belde sakinlerinin gözünde küçük düşürücü, itibarsızlaştırın, aşağılayıcı ve suçlayıcı ifadelerin haber niteliği taşımadığı ortadadır.

5393 s Belediye Kanunu’nun 14 ve 15 maddelerinin sosyal hizmetler başlıklı fıkrasına göre müvekkil Körfez Başkanlığınca Körfez de oturan dar gelirli, yoksul vatandaşlara ve engellilere sosyal belediyecilik kapsamında hizmet etmek için ihale yapmaktadır. Sosyal yardımlar, Kaymakamlık ve muhtarlıklardan fakir ilmühaberi alan ve engelli raporu ile hastalığı olan dar gelirli ve yoksul vatandaşlara bu hizmet verilmektedir. 2014, 2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında iş bu ihaleler yapılmış olup, 2019 yılına ilişkin hele ki yapılacak Mahalli Seçimlere yönelik herhangi bir şekilde ihale yapılmamaktadır.

" Temelini Anayasanın 28. maddesinden alan basın özgürlüğü sınırsız olmayıp özel hukuk alanındaki sının MK. nun 24 ve BK. nun 49. maddeleridir. Haber verilirken veya eleştiri yapılırken kamu yararı, toplumsal ilgi ve güncellik olmalı, konu ile ifade arasında düşünsel bir bağ bulunmalı, öz ile biçim arasında bir denge sağlanmalıdır. Konu ile ilgisi olmayan yersiz ve gereksiz sözler ile küçültücü, incitici suçlayıcı ifadelerden kaçınılmalıdır. "

Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’nin "Gazeteci, yayınlanmış her yanlışı en kısa sürede düzeltmekle yükümlüdür. Gazeteci cevap hakkına saygılı olmalıdır." hükmü, Basın Meslek İlkeleri’nden, "Basın organları, yanlış yayınlardan kaynaklanan cevap ve tekzip hakkına saygı duyarlar." ilkesi doğrultusunda 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’un “İçeriğin Yayından Çıkarılması ve Cevap Hakkı" başlıklı 9. maddesi uyarınca 16.11.2018 tarihinde yayınlanan ve halen yayınlamakta olan 'İsmail BARAN seçim rüşveti dağıtacak' başlıklı gerek müvekkil belediye ve müvekkil belediye başkanı Sayın İsmail Baran’ı aşağılayan itibarsızlaştıran haberin derhal kaldırılmasını ve yazının aynı puntolar ile tekzip edilmesini aksi takdirde ilgili hukuki ve cezai yollara başvuracağımızı ihtaren bildiririz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.