banner601
banner559

İzmit'in altındaki paha biçilemeyen hazine

banner418

Yaklaşık 3 bin yıldır yerleşim birimi olduğu bilinen, tarihi geçmişinde de zengin bir kent olan eski adıyla Nikomedya, bugünkü adıyla İzmit’in altında paha biçilemeyen hazineler yatıyor. Türk ve Dünya arkeologlarının çoğunluğu yeni çıkanları bilmiyor...

banner482
İzmit'in altındaki paha biçilemeyen hazine
03 Temmuz 2018 Salı 21:09

banner603
banner535

Mustafa Bağdiken

Tarihi kayıtlara göre Milattan sonra 284’den 330 yılına kadar Batı Roma İmparatorluğuna başkentlik de yapan bugünkü İzmit’in sahil şeridinden tepelerine kadar hemen yer yerindeki kazılarda toprağın altından tarihi eser fışkırıyor. “Yerin altında uyuyan hazine” olarak da tanımlanan ve bilinmesine rağmen bugüne kadar gün ışığına çıkarılmayan tarihi eserler hem Türk hem Dünya arkeologları için büyük merak konusu.

Kentte inşaat veya başka amaçlarla yapılan hemen her kazıda toprağın birkaç metre altından tarihi eser fışkıran, bazıları yetkililere bildirilen bazıları ise yağmalanan bu tarihi eserler arasında özellikle Çukurbağ’dan çıkanlar tarihe de ışık tutuyor. Son dönemde bu bölgede bazı evler istimlak edilerek kaçak kazıların önüne geçilmeye çalışıldı. 

Son birkaç yıl içinde buradan çıkanlar ise Türk ve yabancı arkeologların neredeyse aklını başından aldı. Bunlar arasında iki parça var ki, Arkeoloji dünyası paha biçemiyor. Paha biçilemediği gibi sergilenmiyor ve gün ışığına da çıkarılmıyor.


İKİ İMPARATOR RÖLYEFİ 
Fazla sansasyon yaratılmaması, ve yabancı arkeologların buraya akın etmemesi için henüz sergilenmeyen bu eserlerden biri de, tarih araştırmacılarına göre Roma İmparatorlarından İstanbul'a da adını veren İmparator Konstantin ile diğer İmparator Diocletianus.  

Bazı tarih araştırmacılarına göre, bu birbirine sarılmış rölyeftekiler, bir dönem imparatorluğunu doğu ve batı kanadı olarak ikiye ayırarak "Tetrarşi" adı verilen yöntemle yöneten Diocletianus ile Maximianus'a ait.  

Tarihçilere göre, Tetrarşi ile yönetim sistemi, milattan sonra 292 yılında ilk kez burada uygulanıyordu.  Roma tarihine ışık tutacak olan ve sadece fotoğrafları çekilen bu rölyef depoda tutuluyor. 

ÜNLÜ SPOR MARKASININ ADI BURADAN GELİYOR
Müze Müdürü Rıdvan Gölcük’ün daha önce bize verdiği bilgilere göre, diğer rölyef de  yine Roma tarihi ve Roma tanrıları açısından olduğu gibi, bugün dünyanın en büyük spor markası olan firma açısından da çok önemli. Çukurbağ kazısında ortaya çıkan en kıymetli parçalardan biri olan bu muhteşem rölyefte, Tanrıça Athena oturmuş, kucağında küre üzerinde  diğer Roma tanrıçası Nike ayakta duruyor. 

Tanrıça Nike, çok hızlı koşma ve uçma yeteneğine sahip olarak biliniyor ve  insan  görünümünde. O dönemki inanışa göre göre, Pallas  ve Stiks'in kızı, Kratos  Bia ve Zelus'un kardeşi. 
Yine tarihi kayıtlara göre rölyefteki Nike ve çocuklarının hepsi, Zeus'un eşleri. Bugün dünyanın en ünlü ve büyük spor firması olan Nike de adını, hızlı koşma ve uçma yeteneğine sahip bu tanrıçadan alıyor. Ünlü firmanın arması da rölyefte de tasvir edildiği gibi Nike'nin kanadını simgeliyor.

Bilindiği gibi Çukurbağ'daki bugünkü kazı alanından daha önce halen Müze binasında sergilenmekte olan Herakles (Herkül) heykeli de çıkmıştı. Tesadüfen bir hafriyat döküm alanında bulunan bu heykelin, hafriyatta ortaya çıktıktan sonra inşaatın durmaması için kazıyı yapanlar veya inşaat firması sahibi tarafından kimseye haber verilmeden hafriyat döküm alanına atıldığı anlaşılmıştı. Bu heykelin başı ise halen kayıp. 


Burada yine daha önceki kazılarda zaferi simgeleyen rölyefler ile sağlık tanrıçası heykeli de çıkmıştı.  Şu anda istimlak konusunda sorunlar yaşanan ve çitlerle çevrilerek koruma altına alınan alanda e 17 basamaklı mermer tapınak merdivenleri ortaya çıkarılmıştı. 
Bugünkü İzmit Roma döneminden önce de Nikomedya Krallığı'na da başkentlik yapmıştı. Yine tarihi kayıtlara göre bundan 2 bin yıl önce  eski İzmit, o dönemde İskenderiye, Roma ve Antakya'dan sonra dünyanın en büyük ve en zengin dördüncü kentiydi.
 

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.