banner521
banner533

İmar Barışı… “Tüm Yönleriyle Yeni İmar Yasası”

banner418

Kısa süre önce çıkan “İmar Barışı” yasası ve kapsam dahilindeki yapı sahiplerinin yapması gerekenler ile ilgili Ayhan Dizayn firma sahipleri Mimar Ebubekir Ayhan ve Yüksek İnşaat Mühendisi Ömer Ayhan önemli bilgiler verdi.

banner482
İmar Barışı… “Tüm Yönleriyle Yeni İmar Yasası”
29 Haziran 2018 Cuma 10:58

banner535

Öncelikle yasa ile ilgili bilgiler veren Ayhan Dizayn Mimarlık’ı ve firma sahiplerini tanıyalım…

Firmamız, 1975 yılında İzmit merkezli olarak, babamız Mustafa Ayhan tarafından Ayhan İnşaat ismi ile kurulan köklü bir inşaat firmasıdır. Kocaeli ve çevre illerde yap-sat ve taahhüt işlerinde (konut, hastane, okul, vb) büyük projelere imza atmıştır. 2015 yılında bizlerin bayrağı devralmasıyla birliktefirmamız Ayhan Dizayn ismi ile faaliyet alanını büyütüp inşaatın yanı sıra proje tasarım ve danışmanlık hizmetlerini bünyesine dahil etmiştir. 

Ayhan Dizayn Mimarlık’ın yaptığı projeler…

Kocaeli’de ve Türkiye’nin farklı illerinde, kalitesine inandığımız güçlü inşaat şirketlerine çizmiş olduğumuz konut projelerimizin dışında Körfez’de yapımı devam eden Kocaeli Üniversitesi’nin yeni kampüs projesi de firmamız tarafından hazırlanmıştır. İnşaat alanında Bahçecik bölgesinde yapımı devam eden 57 dairelik Gardenya Konakları ve Yenişehir Mahallesi’ nde 1300 metrekarelik iş merkezimiz bulunmaktadır.

İMAR BARIŞI YASASI

“İmar Barışı” Nedir?

Geçtiğimiz ay başlayıp Ekim ayı sonuna kadar devam edecek olan “İmar Barışı”, imar mevzuatına veya ruhsata aykırı yapılara verilecek yapı kayıt belgesi ile vatandaşların imar sorunlarının çözülmesidir. Bu yasa ile hedeflenen; insanların devletle ihtilaflı durumunu ortadan kaldırmak, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı olan yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırmaktır.

İmar Barışı’ndan hangi yapılar faydalanabilir?

31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış̧ olan kırsal ve kentsel alanlardaki tüm yapılar İmarBarışı kapsamındadır.

Bu konuda sunulan hizmetler… 

Öncelikle biz bu yasayı iki aşamalı değerlendiriyoruz. Birinci aşamada, yapı kayıt belgesi alınarak kaçak olan yapılar kayıt altına alınabilir. İkinci aşamada ise kaydı alınmış olan yapının tapudan cins değişikliği yapılarak kat mülkiyeti tesis edilebilir. Burada altını çizerek belirtmek isteriz ki; ilk aşamada yapılan işlem hiçbir ücret ödenmeden bireysel başvuru ile yapılabilir. Ancak ikinci aşama için mimarlık hizmeti alınıp yapının projelendirilmesi gerekmektedir. Biz mutlaka kat mülkiyeti tapusu alınarak bu yasanın tam anlamıyla değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle, daha hızlı ve güçlü bir hizmet verebilmek amacıyla bu konuya özel bir ekip oluşturduk. İstenildiği takdirde bina için “Statik Açıdan Uygunluk” testi de yaptırabiliyoruz.


KAT MÜLKİYETİ TAPUSU VE KENTSEL DÖNÜŞÜM

Neden kat mülkiyeti tapusu? Avantajları nedir?

Yapı kayıt belgesi ile sadece kaçak olan yapınızın kayıt altına alınması ile birlikte elektrik, su ve doğalgaz açılması gibi işlemleri yaptırabilirsiniz. Kat mülkiyeti tapusu ile isealım ve satım işlemleri yasallık kazanır, binakat irtifakı ve kat mülkiyetikurulduğuiçin teminat, ipotek ve her türlü bankacılık işlemlerindedeğerlendirmeye alınabilir. Bizce en önemlisi de kentsel dönüşüm yapılan bölgelerde yapı kaçak yapı olarak değerlendirilmeyeceği için büyük avantaj sağlayacaktır. Yapı sahipleri kendi mülklerini ekonomik bir değer olarak gösterebilecekler ve mevcut yapının değerini koruyabileceklerdir.

Söz konusu işlemlerin maliyeti konusunda bilgiler…

Yapı kayıt belgesi başvuru bedeli; arsa emlak değeri ile yapınınyaklaşık maliyeti toplamı üzerinden, konutlarda %3, ticari kullanımlarda ise %5 olacak şekilde hesaplanacaktır. Eğer ikinci aşamada kat mülkiyeti tapusu alınmak istenirse Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ödenen bu rakam kadar bir tutar daha tapuya ödenecek ve belli bir miktar proje bedeli olacaktır. Kaçak yapılar için başvuru yapılmaması halinde yapı yıkılır ya da çok daha büyük cezalar ödenir.

Genel süreç hakkında bilgiler verdi…

İlk aşama için e-Devlet üzerinden online başvuru yapılması gerekmektedir ve bu da 2-3 gün içinde sonuçlanır. İkinci aşama için bir mimarlık ofisi ile anlaşıp projelendirme ve yapı aykırılık fotoğrafları ile bir dosya hazırlanması gereklidir ve bu süreç de yaklaşık olarak 1 hafta sürer. Bize yapılan başvurularda, süreci komple ele alıyor ve hem ilk aşamadaki başvuruyu hem de ikinci aşamadaki projelendirmeyi yapıp sonuçlandırıyoruz. Tüm başvurular için son tarih 31 Ekim 2018 olduğundan kısa zamanda süreçlere başlanması faydalı olacaktır.

İletişim

Adres: Karabaş Mah. Belde Sok. Ekşi İş Merkezi, Kat: 4/406, İzmit / KOCAELİ
Tel:0 262 331 13 12 / 0 533 706 41 53
E-mail: bilgi@ayhandizayn.com
Web:www.ayhandizayn.com
Instagram:@ayhandizayn


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dr Ersoy Kandemir - 2 yıl önce
İmar barışını beğenmiyorum.Ama AYHAN DİZAYNA canı gönülden başarılar dilerim.
Avatar
Yaşar Gümüş - 2 yıl önce
MaaşAllah pırıl pırıl iki kardeş ebubekir ve ömer Allah yolunuzu bahtınızı açık tutsun başarılarınızın devamını dilerim aslanlarım