banner613
banner559

Bir röntgen teknisyeni daha kansere yakalandı!

banner418

Elverişsiz koşullarda çalıştırılma alır sebebiyle kansere yakalanan röntgen teknisyenlerine bir yenisi daha eklendi. İzmit Seka Devlet Hastanesinde röntgen teknisyeni olarak görev yapan Ahmet Atalay’a kanser teşhisi konuldu.

banner482
Bir röntgen teknisyeni daha kansere yakalandı!
24 Temmuz 2018 Salı 12:24

banner535

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker gerçekleştirdiği basın açıklamasında, İzmit Seka Devlet Hastanesinde röntgen teknisyeni olarak çalışan Türk Sağlık Sen üyesi Ahmet Atalay’ın elverişsiz koşullar nedeniyle kansere yakalandığını söyledi. Şube binasında basın açıklaması yapan Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, “İzmit Seka Devlet Hastanesi Radyoloji Ünitesinde söz konusu Sağlık Bakanlığı genelgesinde belirtilen hususlar nazara alınmadan ve sağlıksız çalışma koşulları ve çalışan güvenliği konusunda gerekli özen gösterilmemesi nedeniyle troid kanserine yakalanmış maddi ve manevi zarar görmüştür” dedi.
Çeker, açıklamasında şunları belirtti;  “Bu sıkıntıları çekmesine neden olan, kurum yetkilileri hakkında Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına şikâyette bulunmuştur. Şikayete binaen oluşturulan bilir kişi raporundaki tespitlerde; Kamu görevlisi olan şüphelilerce, hastanenin radyoloji ünitesinde tıbbi X ışını odalarının tasarımı ve zırhlanma yetersizliğinin giderilmesi, havalandırma sisteminin etkin bir şekilde çalışmasının sağlanması, radyoloji teknisyenlerine koruyucu giysi ve teçhizat sağlanması, haftalık çalışma saatleri ve izin sürelerinin düzenlenmesi yönündeki yasal mevzuatlara riayet etmeyip hukuka ve yasalara aykırı işlemleri yapmak suretiyle çalışanları mağdur ettikleri bilirkişi raporu ile tespit edilmiştir” 

İzmit Kaymakamlığı’nın üyemizin bu hastalığa yakalanmasında kurum idarecilerinin sorumlulukları yok diyerek soruşturmaya izni vermediğini belirten Çeker; “Ortada bir kanser vakası varken ve bu kansere neden olan sebepler gayet açık iken nasıl böyle bir karar verildi anlamak mümkün değildir. Sağlık çalışanı ve sendika üyemizin sağlığını kaybetmesi nedeniyle mağduriyetine sebebiyet verilmesine rağmen Kaymakamlığın bağımsız yargının rolünü üstlenmek suretiyle ilgililerin hukuk önünde hesap vermelerinin önünü tıkayarak bilerek veya bilmeyerek hastane idarecilerinin usulsüzlüklerinin üzerini örtülmeye çalışmıştır” ifadelerini kullandı.

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker açıklamasına şöyle devam etti; “Kurum sorumlularının yaptıkları işin hesabını hukuk önünde vermesinden,  gerekirse yargılanmalarından niçin bu kadar korkuluyor. Bu nedenle Kaymakamlığın kararını yargıya taşıdık. Yaptığımız itiraz üzerine İstanbul Bölge İdare Mahkemesi İzmit Kaymakamlığı'nın bu konuda karar verme yetkisinin bulunmadığına dikkat çekerek yetkili merci yönünden hukuka uyarlılık bulunmadığı yönünde karar vermiştir. Umut ediyoruz ki Kocaeli Valiliği önemli ve hassas olan bir konu hakkında karar vermede mahir olanlar gibi bir tutum sergilemezler. Kamu vicdanının rahatlaması ve gerçeklerin ortaya çıkması adına konuyu hukuka havale ederek, Sağlık Bakanlığı  Röntgen teknisyenlerinin çalışma usul ve esaslarını düzenleyen hükümleri yok hükmünde sayan hastane yöneticilerinin yargılamalarına izin verirler. İhmal ve kusurları bulunanlar bağımsız yargı önünde hesap verirler.”
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dr Ersoy Kandemir - 2 yıl önce
Son 3 sağlık müdürü incelensin,hapiste çürürler,onları ne Bakan komşuları ne vali bacanakları ne de cemaatçi abileri kurtaramaz,o yüzden ben bu adamlara hep küfredeceğim en çok da sondan iki ve üçe!Böyle liyakatsizleri göreve getiren bakanın müsteşarın vs sorumluluğu var,hep cemaat ağları ile sarılı bu sisteme acaba yurtdışından müdahale ediyorlar mı diye düşünmeden edemiyorum,daha sahte balcılara gök diyemeyen cemaatçilerden müdür yapsan ne olur.Cacık olmazlar bana göre düstursuzlardan,işinle zaman liyakatsizlerden!