banner230


Gebze’ye il yapma vaadi ve Mareşal Fevzi Çakmak 


Mustafa BAĞDİKEN

Mustafa BAĞDİKEN

20 Mayıs 2018, 17:32

Aslında daha önce hem genel, hem yerel seçimlerde daha yüksek sesle dile getirilirdi. Bazı siyasi partilerin liderleri Kocaeli’ye geldiklerinde özellikle Gebze’ye de uğrar, burada “Gebze’yi il yapacağız” sözünü verirdi. Çünkü Gebze ve o tarihte belde olan Darıca, Çayırova, Şekerpınar, Dilovası müthiş bir oy deposuydu. 


Günümüzde  ise Gebzeliler artık o vaade kanmıyor. Şimdi, “Siyasi partiler 24 Haziran seçimlerinde Gebze’den kaç adaya seçilebilecek sırada yer verecek?” sorgulaması yapıyor. Yani artık kimse gelip Gebze’ye “İl yapacağız” sözü verilemeyeceğini, verenlerin de “Ağam bizimle eğleniiiiyy” cevabını alacağını biliyor. 

Gebzeliler artık daha bilinçli. Siyasi partilere, “Gebzeli aday olmazsa oy alamazsınız” gibi şart ve isteklerini de ortaya koyuyorlar. Bu isteklerinin yerine gelip gelmeyeceğini Pazartesi- Salı günü herkes öğrenmiş olacak.  
Öyle sanıyorum Kocaeli’de hem ekonominin, hem de nüfus ve oy deposu olarak da büyük yükünü taşıyan Gebze’ye partiler gerekli hassasiyeti verecek. 


GEBZE’NİN İLK MİLLETVEKİLİ FEVZİ ÇAKMAK
Konu biraz dağılacak ama, ben Gebze’nin il olma beklentisi ile ilgili biraz bilgilendirmede bulunmak istiyorum. Aslında olay çok eskilere dayanıyor. Gebze’nin vilayet oluşuna, Mareşal Fevzi Çakmak’a kadar gidiyor. 
Ben Kocaeli’de doğup büyümeme rağmen bu ayrıntıyı Gebze Ticaret Odası eski başkanı İbrahim Başaran’dan öğrenmiştim.  İbrahim Başaran deyince de burada bir parantez açmak lazım. Sadece Gebze’nin değil, Kocaeli’nin de Türkiye’nin de yaşayan hafızası ve önemli bir değeridir.  Biraz da araştırınca tarihi kayıtlardan çok önemli ayrıntılara ulaşılıyor. Bu bölgede, Cumhuriyetin kurulmasında ne mücadeleler verildiği daha iyi anlaşılıyor. 
İbrahim Başaran’ın bana anlatımı ve biraz da kaynak bilgilere göre Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde milli mücadele devam ederken Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması için hazırlıklar yapılıyor. Önce 22 Nisan 1920’de açılması planlanıyor. Sonra 23 Nisan 1920’de açılmasına karar veriliyor.  O günün de Cuma olması nedeniyle özellikle bu gün seçiliyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi Hacı Bayram Camii’nde kılınan Cuma Namazından sonra halkın yoğun katılımıyla ve dualarla saat 13.45’de açılıyor. 
Belki diyeceksiniz ki, “Gebze’nin il olması ve Mareşal Fevzi Çakmak’ın bu olaylarla ne ilgili var” Var, var, hem de çok ilgisi var. 


 

İŞGAL ALTINDA SEÇİM
O tarihte bu topraklarda işgal devam ediyor.  İşgale rağmen düşmanla mücadele sürerken Cumhuriyet’in çatısı da oluşturuluyor. O tarihte Gebze, Üsküdar Sancağı’na bağlı bir vilayet. Fakat işgal altında. 1920’de İngilizler, 1921’de de Yunanlılar işgal etmiş. Yani ülke karış karış paylaşılıyor. İşte bu ortamda, 1. Meclis seçimi yapılıyor. Mareşal Fevzi Çakmak, işgal altında olmasına rağmen Gebze vilayetinden milletvekili adayı yapılıyor. Fakat tedbir olarak şimdi Adana’ya bağlı ilçe olan Kozan vilayetinden de gösteriliyor. Her iki tarafta da seçilmesine rağmen,  işgal nedeniyle Gebze’de mazbata ve diğer evraklar götürülüp getirilemediğinden Kozan milletvekilliği hakkını kullanıyor.  Yani Fevzi Çakmak, aynı zamanda Gebze’nin de ilk seçilmiş milletvekili. 
Bu arada Fevzi Çakmak’la ilgili olarak Damat Ferit Paşa’nın IV. Hükümeti tarafından divanı harbe verildiği, gıyabi yargılamalar sonucu 24 Mayıs 1920’da  idam cezasına çarptırıldığı biliniyor.  Fevzi Çakmak, Mustafa Kemal ile birlikte Büyük Taarruz harekatının planının hazırlanmasında ve  uygulanmasında da görev alıyor. Milli Mücadelede kahramanına TBMM tarafından 21 Kasım 1923’te Kırmızı-Yeşil Şeritli İstiklal Madalyası da verildiği tarihi kayıtlarda yer alıyor.
Oldukça uzun bir hafıza tazelemesi yaptık. 


KARAOSMANOĞLU’NUN DANIŞMANLIK YILLARI


Gebzelilerin yıllardır “Gebze İl Olsun” mücadelesi boşuna değil. Aslında bu talep, eski Refah ve Fazilet Partili, Gebze eski belediye başkanı Ahmet Pembegüllü döneminde daha da artmıştı. Herkes “Oldu, olacak” gözüyle bakıyordu. 2007 Eylül ayında hayatını kaybeden Pembegüllü’nün başkanlığı döneminde, siyasi birliktelik de sağlanmış, “Gebze İl Olsun” adı altında gerçekleştirilen gösteride bugün de boşta olan “82” yazılı sembolik kartondan plakalar araçlara takılmıştı. 
Siyaset çok sürprizlere gebe.. Bakın o sürpriz ne. Ama sıkı durun çok şaşıracaksınız. “Gebze il osun” adı altında gösteride, o tarihte Gebze Belediye Başkanı Ahmet Pembegüllü’ne danışmanlık yapan, bugünün Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da vardı. 


Sahi, Sayın Karaosmanoğlu bugün hala gerçekleştirilen ve hemen hemen her Gebzelinin rüyası olan  “Gebze İl Olsun” şeklindeki talepleri duyunca nasıl bir tepki veriyor?  Cevabı merak edilen soru da bu olmalı. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.