banner521
banner493

Yoksulluk sınırı 6 bin lirayı aştı!

banner418

Türk-İş, gıda enflasyonu ekim ayında bir önceki aya göre yüzde  1,38 oranında artarken, yıllık artış oranı yüzde 24,28 oldu. Türk-İş'in çalışmasına göre aynı ayda açlık sınırı 1.919,34 TL,  yoksulluk sınırı 6.251,92 TL olarak hesaplandı.

banner482
Yoksulluk sınırı 6 bin lirayı aştı!
25 Ekim 2018 Perşembe 11:14

Türk- İş’in hesaplamasına göre yoksulluk sınırı 6 bin lirayı aştı. Çalışmanın ayrıntıları şu şekilde: “Son aylarda başta gıda fiyatları olmak üzere temel mal ve  hizmetlerde görülen artışlar dar ve sabit gelirli kesimlerin geçim  şartlarını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Uygulanmakta olan piyasa  ekonomisi şartlarında enflasyonun önlenmesine yönelik olarak alınan  önlemler -şimdilik- beklenen sonucu vermedi. Gıda fiyatlarındaki artış  devam etti.

TÜRK-İŞ (Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu), çalışanların  geçim şartlarını otuz bir yıldan bu yana aralıksız olarak her ay  düzenli olarak yaptığı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırması ile  ortaya koymaktadır. TÜRK-İŞ Araştırmasının 2018 Ekim ayı sonucuna göre: Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli  beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık  sınırı) 1.919,34 TL, Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su,  yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması  zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk  sınırı) 6.251,92 TL, Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın ‘yaşama maliyeti' ise aylık  2.360,09 TL olarak hesaplandı.

TÜRK-İŞ hesaplamasına göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve  dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması  tutarı yılbaşına göre 311 TL, yoksulluk sınırı tutarı ise 1.014 TL  artmıştır. Son bir yılda mutfağa gelen ek yük 375 TL ve aile bütçesine  gelen ek yük 1.223 TL oldu. 2018 yılının başında 199 TL artışla 1.603 TL olan net aylık asgari  ücret, aradan geçen on ayın sonunda yine açlık sınırının altında  kalmıştır. Bugün ele geçen asgari ücret dört kişilik bir ailenin aylık  harcamasına sadece 1 hafta yetmektedir. Milyonlarca işçinin ailesiyle  birlikte geçim ücreti olan asgari ücret bir an önce artırılarak  çalışanların geçim şartları iyileştirilmelidir. Bu yapılmadan, asgari  ücretin TÜİK tarafından belirlenen enflasyon oranında artırılması,  mevcut  olumsuz geçim koşullarının devam etmesi anlamına gelecektir.  Hatırlanacağı üzere, asgari ücret belirlenirken TÜİK bekar bir işçinin  geçimi için gereken harcama tutarını 1.894 TL  olarak hesaplamış ve  fakat Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun işveren-hükümet kesimi oy  çokluğuyla net asgari ücreti 291 TL eksik belirlemişti. Böylece her ay  eksik belirlenen asgari ücret nedeniyle yetersiz gelir elde eden bu  gelir grubundakiler diğer yandan artan fiyatlar nedeniyle çifte  kıskaca alındı ve satın alma güçleri önemli ölçüde geriledi. Günümüzde  net asgari ücret ile bekar bir işçinin yaşama maliyeti arasındaki fark  757 TL'ye ulaştı.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.