banner383
banner421

TÜMSİAD Kocaeli Şube Başkanı Abdülkadir Yılmaz; “Biz ürettikçe ayakta kalacağız”

banner418

TÜMSİAD Kocaeli Şube Başkanı Abdülkadir Yılmaz, kendisinin de faaliyette bulunduğu inşaat sektörünü ve de TÜMSİAD'ın faaliyetlerini anlattı.

TÜMSİAD Kocaeli Şube Başkanı Abdülkadir Yılmaz; “Biz ürettikçe ayakta kalacağız”
10 Temmuz 2019 Çarşamba 10:26

banner32

İhracat rakamlarında ki artış ve turizm sezonun hareketliliği her ne kadar yüzümüzü güldürse de ekonomide yaşanılan resesyon sektörleri etkilemeye devam ediyor. Bu anlamda TÜMSİAD Kocaeli Şube Başkanı Abdülkadir Yılmaz'dan da konuya ilişkin görüşlerini dinledik. Yılmaz, kendisinin de faaliyette bulunduğu inşaat sektörünü ve de TÜMSİAD'ın faaliyetlerini anlattı. 
 

'İŞ VARDI AMA PARA YOKTU'

Sizinde içinde bulunduğunuz inşaat sektörünü konuşalım biraz. Nedir sektörü bu duruma getiren?
Sektörün bu duruma geleceği daha öncesinden belliydi. Yaklaşık 15 yıldır Türkiye'nin kalkınmasında inşaat sektörü yüzde 55 inden fazla yer ediyor. Böyle olunca da işi bilen de bilmeyen de inşaat sektörüne girdi. Herkes müteahhit oldu. Bu sadece gerçek inşaatçıları değil inşaat sektörünün alt kalemlerini de etkiledi. Birbirine zincirleme bağlı olan sektörlerde nakit sıkıntısı oluşturdu. 6 aylık hatta bir yıllık çeklere kadar vadeler yapıldı. Ortada dönen işler vardı ama ortada dönen bir para yoktu açıkçası. Sektörün de olası bir duraksamaya girmesiyle birlikte para krizi baş gösterdi. 
 

'FAİZLERİN DÜŞMESİ ŞART'
Bu sorun da geleceği planlamayarak günü kurtarmak düşüncesiyle yaşayanlardan kaynaklandı. Banka kredilerinin de yüksek olması sektörü iyice dar boğaza soktu. Çünkü insanların alım gücü yok. Kredi çekerek ev almaya çalışan vatandaş da yüksek faizlerden korkarak almak da tereddüt ediyor elbette. Şu anda bir konut stoku var maalesef ki ve bunun eritilebilmesi için faiz oranlarının düşürülmesi gerekiyor. Ancak bana göre bu faiz sorunu kısa vadede çözülemeyecek gibi görünüyor. 
 

'KÖTÜLER ELENİP GİDECEK'
 

Önümüzdeki süreçte inşaat sektöründe bir toparlanma bekliyor musunuz?
Bunda asıl soru şu müteahhitlerimizin iş adamlarımızın nasıl bir yol izleyeceği. Dünya geneline baktığınızda neredeyse 5 yılda bir kriz oluyor. Bunu da iş adamlarımızın görmesi ve ona göre tedbir alması gerekiyordu. Bizde ki mantık maalesef sürekli harcama odaklı olunca, sıkıntı da çözülmüyor. Çünkü bu harcamaların da bir sonu var elbette. Bunu hesaplamamız gerekiyor. Şu krizin iyi diyebileceğim tarafı sermayesi olmayan, iyi planlamadan iş yapan insanların artık buna cesaret edemeyeceği. Bu krizle aslında sektörde iyi olan ayakta kalırken kötüler elenip gidecek. Ve böylelikle gerçek müteahhitlerin de itibarı kurtulmuş olacak. Alıcıların firmalara olan güveni de azaldı. İnsanlar artık çok daha seçici olacaklar. 
 

TÜMSİAD'dan bahsedelim mi biraz da? Neler yapıyor TÜMSİAD bu günlerde?
TÜMSİAD Türkiye'de 52 şubesi olan, dünyada da 15 temsilciliği olan uluslararası iş adamları derneği.  Kocaeli olarak bakarsak yaklaşık 2 yıldan beri arkadaşlarımızla birlikte Kocaeli şube başkanlığını yürütüyoruz. Şu an itibariyle 250 üyemiz var. Biz göreve geldiğimizden itibaren ilk başta kendi iç yapımızı ele aldık. Sektörel bölüştürmeler yaptık. Üyelerimize gittik, TÜMSİAD'dan beklentiniz neler, ne katmalı size tek tek sorduk. Geri dönüşlere göre de bir aksiyon aldık. Biz göreve geldiğimizde yaklaşık 500'e yakın üyemiz vardı. Üyelerimize tek tek ulaşım sağladık. Bunlardan 50-60 tanesi ticari faaliyetini sonlandırmıştı. Üyeleri revize ettik. Ayrılmak isteyenlerle, bizim ticaretini uygun bulmadığımız üyelerimizle yollarımızı ayırdık. 
 

'NİTELİKLİ ÜYE YAPISI'

TÜMSİAD üyeliği için bir kıstasınız var mı?
Elbette kıstaslarımız var; öncelikle üye alırken 3 kişilik bir hakem heyetimiz var. Üye olmak isteyen firmaların durumu, piyasadaki algısı, sürdürülebilirliği ve piyasadaki güvenilirliği olarak değerlendiriyor ve ona göre olur veriyor. Çünkü bugün yaşadığımız sıkıntı aslında insanların firmalara duyduğu güvensizlik. Bunlar ticari hayatta çok önemli. Kocaeli büyük olduğu kadar aslında bu anlamda küçük de sayılır. Herkes birbirinin ne iş yaptığını ve ticari itibarını bilir. Dolayısıyla biz de ticari ahlakı düzgün olan arkadaşları seçmeye çalışıyoruz. Çok fazla üyeden ziyade nitelikli kaliteli ulaşılabilir üye yapısı oluşturmaya çalışıyoruz. 

'İYİ VE KÖTÜ GÜNDE'

TÜMSİAD üyeleri için neler yapıyor? Nedir sizi bir araya getiren?
Devletimizin AR-GE'ye ayırdığı bir bütçe var. KOSGEB ve MARKA üzerinden iş adamlarına verilen teşvikler var. Biz de üyelerimizi bu teşviklerden haberdar etmeye çalışıyoruz. Şu sıralar sektörlerdeki en büyük sıkıntı nitelikli ara eleman bulmak. Onların eğitimlerini vermeye çalışıyoruz. Zorda olan üyelerimize hukuksal danışmanlık hizmeti veriyoruz.  Ve yine bilançolarla ilgili sıkıntı yaşayan üyelerimize finansal danışmanlık vermeye çalışıyoruz. Kısacası onların iyi ve kötü gününde yanlarında olmaya özen gösteriyoruz. 

'ULUSLARARASI BİR PROJE'

Kendi içimizde eğitimler düzenliyoruz. Ayrıca kendi içimizde tanışmalar yaparak ticareti hızlandırmaya çalışıyoruz. Zaten şu ara tıkanan bir ekonomi var en azından birbirimizin ticari alanlarını öğrenerek, alışverişler yapmaya çalışıyoruz. Kendi iç ticaretimizi hızlandırmaya çalışıyoruz. Bunun yanında da biraz dış ticarete ağırlık verdik. Ve bir proje ürettik. Uluslararası bir dernekle birlikte bir proje ürettik. Yurtdışından ilimizde okuyan öğrenciler var. Bu öğrenciler ülkelerinden buraya geliyorlar 4 yıl boyunca burada okuyorlar ve ülkelerindeki iş ve yatırım fırsatlarını da bize getiriyorlar. 

'KOÜ İLE İŞBİRLİĞİ'

TÜMSİAD olarak Kocaeli Üniversitesiyle birlikte bir proje ürettik. Yaklaşık 60 öğrencinin katıldığı bir projeydi, bunun birkaç etabı vardı, ithalat ve ihracat konusunda eğitimlerini verdik, sonrasında da o arkadaşlara TÜMSİAD üyesi iş yerlerinde staj imkanı sunduk. Çok güzel bir proje oldu. Belki bugün değil ama ileride güzel sonuçlar çıkacağından eminiz. Ayrıca üretici olan üyelerimizin ürünlerini alıp dış piyasada onlara pazar arıyoruz. Böylelikle bu anlamda da destek sağlamış oluyoruz. 
 

Son olarak neler söylemek istersiniz?
Maalesef ki ülke olarak özellikle ekonomik anlamda zor bir süreçten geçiyoruz. Ancak bunu aşabilmek için ülkemizin geleceğini düşünerek hareket etmeli ve ona göre üretim ve yatırım yapmalıyız. Spekülasyonlara kulak asmadan gelecek nesillere güzel bir ülke bırakmak için çaba göstermeliyiz. Bunun için de üretim ekonomisinden vazgeçmemeliyiz. Biz ürettikçe ayakta kalacak ve var olmaya devam edeceğiz. 

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.