banner61

TOSB'da 70 milyon liralık yatırım atağı

banner65

Kocaeli’de bulunan Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TOSB) Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nda, bölgeye 70 milyon lira değerinde yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcı için onay çıktı

banner57
TOSB'da 70 milyon liralık yatırım atağı
30 Ekim 2017 Pazartesi 09:57

banner15
Organize sanayi bölgeleri içinde Ar-Ge, Endüstri 4.0'a geçiş, üniversite-sanayi işbirliği alanlarında öncü görevler üstlenen TOSB'un, gerçekleştirdiği Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı'nda yeni yatırım kararları çıktı. Genel Kurul'un açılışında konuşan ve TOSB'un ülke ekonomisine, bulunduğu bölgeye olan katkılarına dikkat çeken TOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu, "Ülkemizin gerçekleştirdiği ihracata baktığımızda otomotiv sektörü diğer ihracatçı sektörlerin açık ara önünde. Otomotiv sektörü içinde Otomotiv Yan Sanayi hatırı sayılır bir paya sahip. Öyle ki TOSB'un Marmara Bölgesi'ne ve bulunduğu şehre olan ekonomik katkısı, yıllık 1.5 milyar dolar ihracat ve 12 milyar liralık bir ciro olarak karşımıza çıkıyor. 77 sanayi kuruluşunun faaliyet gösterdiği bölgemizde 20 bin kişiye istihdam sağlanıyor" dedi.

YENİ VİZYON VE MİSYON 
TOSB yeni yönetiminin, "Şeffaf, hesap veren, çoklu katılım sağlayan, üye problemlerine çözüm arayan, inisiyatif alan, endüstri 4.0 çağına yatırım yapan, gençler ile değişime, profesyonel kadroya ve kurumsallaşmaya önem veren bir yönetim anlayışı getirmek" vizyonu ile göreve geldiğine dikkat çeken Başkan Burhanoğlu, "Markalaşma gelişimini hızlandırmak, itibar ve rekabet gücümüzü artırmak, değişim ve gelişimi desteklemek ve bu süreci etkin şekilde duyurmak için TOSB olarak iletişim ve gündem yönetimini en iyi yapan OSB olma misyonu ile hareket edeceğiz" diye konuştu.

TOSB AR-GE MERKEZLERİ 
Türkiye'deki mevcut 365 Ar-Ge merkezinin yaklaşık yüzde 3'ünün sadece TOSB'da yer aldığına dikkat çeken Başkan Burhanoğlu, "Bölgemiz 12 adet Ar-Ge merkezine sahip nadir OSB'lerden. Buna ek olarak 172 dönüm içerisinde 50 bin yetişmiş ağaç ile de TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 'En temiz OSB' sertifikası ile ödüllendirilmiş bir organize sanayi bölgesiyiz" diye belirtti.

"YENİ BİR OSB ALANINA İHTİYAÇ VAR"
Seçilen yeni yönetim kurulu ile TOSB'un otomotiv sektörünün gelecek yarınlarının inşası için yeni vizyon ve misyonlar üstlendiğini ifade eden Burhanoğlu, "Yaklaşık 70 milyon TL'ye mal olacak yeni yatırımlar ve halihazırda yapılan müracaatlar sonrası özel sektörün gerçekleştireceği tesis yatırımlarının sonucunda artık TOSB'da yer kalmayacak. Sanayiciler olarak artık bulunduğumuz bölgeye sığamıyoruz. Temelleri atılacak yeni üretim tesislerinde üretim ve kapasiteyi artırabilmek için özellikle bodrum katlarının daha verimli kullanılması gerekiyor. Bunun için de bodrum katlarının inşaat alanından sayılmaması konusunda yasal düzenlemelere ihtiyaç var. Eski üretim tesislerinde bunu sağlamak zor gözükse de yasal düzenlemeler ile yeni yapılacak üretim tesislerinde bunun önü açılarak bodrum katlarının da üretime katılması sağlanabilir" dedi. TOSB'un 2 milyon 800 bin metrekare alana sahip olduğunu aktaran Ömer Burhanoğlu "Bu alan içerisinde 120 bin metrekare sosyal alan, 104 bin 334 metrekare kiralanabilir endüstriyel alan var. 18 bin 447 metrekare otel, 17 bin 649 metrekare ofis ve hizmet, 4 bin 600 metrekare teknik altyapı binaları olmak üzere toplam 145 bin 30 metrekare binamız mevcut. Bunlara ek 258 bin metrekare park ve orman alanı ile 1 milyon 964 bin metrekare üretim alanına sahibiz. Bölgeye yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılar da var. Bu doğrultuda yeni üretim tesisimiz için 70 milyon TL değerinde bir yatırım söz konusu. Fakat gelişimin ve yatırımların sürdürülebilmesi için yeni bir OSB alanına acil ihtiyaç var" diye konuştu.

ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ KONUSU
Üniversite-sanayi işbirliği, sanayi üretiminin endüstri 4.0'a entegrasyonu, Ar-Ge alanlarında TOSB'un diğer OSB'ler için öncü ve örnek bir görev üstlendiğini ifade eden Başkan Ömer Burhanoğlu, "Bu kapsamda TOSB ve Gebze Teknik Üniversitesi arasında yapılan protokol sonucu 2 yıl süre içerisinde onlarca genç sektöre kazandırılmak üzere ihtisas gördü. Bir yandan da Kocaeli Üniversitesi'ne yapılan burs yardımlarımız da devam ediyor. Amacımız gençlere olan yatırımlarımızı artırarak, Ar-Ge'ye ve ülke gelişimine katkı sağlamak. Pek çok üniversite ile akademik kurumlarda üretilen fikir ve projelerin endüstriye kazandırılması için de pek çok proje üzerinde çalışıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

EN TEMİZ OSB ÜNVANI
Yeşile büyük önem veren Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TOSB), 172 dönüm içerisinde yer alan 50 bin yetişmiş ağaç ile T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan ''En temiz OSB'' sertifikasına sahip özel organize sanayi bölgelerinden.

12 AR-GE MERKEZİ
Ar-Ge'nin ülke ekonomisine olan katkısının da bilincinde olan TOSB Türkiye'de bulunan 250 Ar-Ge merkezinin 12'sine sahip nadir OSB'lerdendir. TOSB Ar-Ge'ye yaptığı yatırımlar sonucunda 36 adet tescilli patente, 141 adet patent başvurusuna ve 55 adet faydalı modele sahip.

VİZYON VE MİSYON
TOSB yeni yönetimi ile şeffaf, hesap veren, üye problemlerine çözüm arayan, endüstri 4.0 çağına yatırım yapan, gençler ile değişime, profesyonel kadroya ve kurumsallaşmaya önem veren bir yönetim anlayışı getirme vizyonu ile markalaşma gelişimini hızlandırmak, itibar ve rekabet gücünü artırarak değişim ve gelişimi desteklemeyi amaçlıyor.

ÖZ SERMAYESİ İLE TAMAMLANDI
TOSB tüm yatırımlarını devletten tek kuruş almadan kendi öz sermayesi ile tamamlayan nadir OSB'lerden.

YILLIK 1.5 MİLYAR DOLAR İHRACAT
TOSB'un içerisinde yer alan firmalar ülke ekonomisine, Marmara Bölgesi'ne ve bulunduğu şehre büyük katkı sağlıyor. TOSB içerisindeki firmalar 2016 yılında 1.5 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi ve 12 milyar TL (4,5 milyar dolar) ciro elde etti. Hedef 2017 sonunda bu rakamın üstüne çıkmak.

20 BİN KİŞİYE İSTİHDAM
77 firma ile 20 bin kişiye istihdam sağlıyor. Yan sanayi olarak dolaylı yollardan yaratılan sektörlerde çalışanlarla birlikte bu sayı 4 katına çıkıyor.

2 MİLYON 800 BİN METREKARE ALANA SAHİP
TOSB 2 milyon 800 bin metrekare alana sahip. Bu alan içerisinde 120 bin metrekare sosyal alan, 104 bin 334 metrekare kiralanabilir endüstriyel alan yer alıyor. 18 bin 447 metrekare otel, 17 bin 649 metrekare ofis ve hizmet, 4 bin 600 metrekare teknik altyapı binaları olmak üzere toplam 145 bin 30 metrekare de bina mevcut. Bunlara ek olarak da 120 bin metrekare sosyal alan, 258 bin metrekare park ve orman alanı ile 1 milyon 964 bin metrekare üretim alanına sahip.

banner29

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.