banner286
banner282

Sahi bir istihdam seferberliği vardı, ne oldu o iş?

banner284

İstihdamda güçlü artış yetmedi. İşsiz sayısı artışa geçti. Kayıtdışı istihdam 10 milyonu aşarak son 5 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Seferberlik yarım kaldı

Sahi bir istihdam seferberliği vardı, ne oldu o iş?
17 Ekim 2017 Salı 09:05

banner274
Temmuz 2017 döneminde 1 milyon 239 bin kişi işgücüne dahil oldu. Bunlardan yaklaşık 1 milyon 122 bini iş buldu ve istihdama katıldı. Yaklaşık 119 bin kişi ise işsiz kaldı. Ocak’ta yüzde 13’ü gördükten sonra Hükümet’in başlattığı istihdam seferberliği sonrası düşüşe geçen işsizlik oranı Haziran’da yüzde 10.2’ye kadar gerilemişti. Ancak Temmuz’da 0.5 puan birden artan işsizlik yüzde 10.7’ye yükseldi. İşsiz sayısı ise 3 milyon 443 bine ulaştı.

ARTIŞ DÖNEMİ BAŞLADI
Ocak’tan itibaren istihdam artışı genel itibarıyla Türkiye ortalaması düzeyindeydi. Geçen yılın Ocak-Mayıs döneminde işsiz sayısının 3 milyonun altında olması nedeniyle Ocak’ta 4 milyona dayanan işsizlikte azalış söz konusuydu. Haziran ile birlikte geçen yılın işsiz sayısı 3 milyonun üzerinde olduğu için her eklenecek işsiz işsizliği artıracaktı. Ancak Haziran’da 1 milyon 58 binlik güçlü bir istihdam artışı geldi. Bu nedenle işsizlik oranı Mayıs ile aynı kaldı. Temmuz’da ise güçlü isthdam artışına karşın, beklentilerimiz paralelinde baz etkisi ile birlikte işsizlik oranı yeniden artışa geçti.

YARIDAN FAZLASI KAYITDIŞI
 Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı ve yukarıda genel özetini sunduğumuz resmi verilerde, istihdamın kalitesinin ise düştüğü gözlerden kaçmadı. Buna göre geçen yıla kıyasla istihdamda 1 milyon 239 binlik artış var. Fakat bunun 646 bini yani yaklaşık yüzde 52’si kayıtdışı istihdamdan oluşuyor. Genele baktığımızda ise 28.7 milyonluk toplam istihdamın yüzde 35.2’si yani 10.1 milyon kişi kayıtdışı istihdam ediliyor. Kayıtdışı istihdam böylece Temmuz 2017’de 2012’nin Mayıs döneminden sonra ilk kez 10 milyonun üzerine çıkmış oldu.

YÜZDE 5 BÜYÜME YETERSİZ
İşsizlikteki aylık değişimleri görmek için arındırılmış istihdam verilerine baktığımızda Mayıs’taki 0.3’lük artış dışında Ocak-Haziran süresince aylık ortalama yüzde 1’in üzerinde düşüş gösteren işsizlik Temmuz’da yüzde 1.4 arttı. Aralık ayından bu yana ise işgücünde 678 bin, istihdamda 805 bin artış oldu. İşsiz sayısındaki azalış ise Haziran’da 177 binken, Temmuz’daki artışla beraber 127 bine geriledi. Temmuz özelinde 137 kişi işgücüne dahil oldu. 87’si istihdam edilebildi. Oysa yılın ilk yarısında ekonomi yüzde 5.1 büyüdü. Ocak-Haziran dönemini kapsayan bu dönemde yüzde 5’lik büyümenin işsizliği azaltarak tek haneye düşürmek için yeterli olmadığı ortaya çıktı.

UMUDU KIRIKLAR SAHADA
Eli ekmek tuttuğu halde çeşitli nedenlerle iş aramadığı için TÜİK tarafından işsiz sayılmayan 2 milyon 258 bin yurttaşımız bulunuyor. Bu sayıyı resmi işsiz sayısı olan 3 milyon 443 bine eklediğimizde gerçek işsiz sayısının 5.7 milyon olduğu görülüyor. Son dönemde iş aramayıp çalışmaya hazır olan nüfusta aylar itibarıyla azalma söz konusu. Bu da istihdam seferberliği uyarınca daha önce iş bulamam diye iş aramayan binlerce kişinin işgücüne dahil olmasına neden oluyor. Bu da mevcut işsizler, işgücüne yeni katılanların dışında bir de umudu kırık işsizlere de ekonominin iş yaratma zorunluluğunu ortaya çıkarıyor.


İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.