banner383
banner373

Onlar bile daha az vergi ödeyecek ama çalışana yok!

banner418

Ödemesi gereken vergiyi devletten gizleyen, af çıkınca da pişmanlık beyannamesi verenler ‘dürüst’ sayılıp yüzde 5 daha az vergi ödeyecek. Vergisi en düzenli ödeyen çalışan kesimde ise hiç bir indirim yok.

Onlar bile daha az vergi ödeyecek ama çalışana yok!
24 Aralık 2017 Pazar 15:09

banner32
banner313

Devletten vergisini kaçırmayan, borçlarını zamanında ödeyen dürüst mükellefleri ödüllendirmek için çıkarılan yüzde 5'lik vergi indiriminin kapsamına, aftan yararlanıp pişman olanlar da eklendi. Hükümet, Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne (MTV) yüzde 50'ye varan oranlarda zam yaptığı torba yasaya, bir de vergiye uyumlu dürüst mükelleflere yönelik ödül maddesi eklemişti. Bu maddeye göre, beyannamesini zamanında veren, vergisini zamanında ödeyen ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle Gelir Vergisi mükellefi olanlar ile Kurumlar Vergisi mükelleflerine yüzde 5 oranında vergi indirimi uygulanacak. İndirimden vergisini düzenli ödeyen ancak maaş karşılığı çalışan işçi ve memur gibi Gelir Vergisi mükellefleriyle bankalar ve sigorta şirketleri ise yararlanamıyor. Mükellef çok dürüst olsa da ödül olarak indirilecek vergi tutarı 1 milyon lirayı aşamayacak.

YASAK SÜRE ŞARTI
Mükelleflerin dürüst sayılıp yüzde 5 indirim hakkından yararlanabilmesi için indirimin hesaplanacağı beyannamenin ait olduğu yıl ile bu yıldan önceki son 2 yıla ait vergi beyannamelerini yasal süresi içerisinde Maliye'ye vermiş olması ve beyan ettiği vergilerini de yine yasal süresi içerisinde ödemiş olması gerekiyor. Ayrıca ödülü alabilmek için Maliye tarafından vergi kaçağı nedeniyle incelemeye alınmamış olma şartı da aranıyor. Torba yasa ve bu düzenlemeye açıklık getiren yeni tebliğe göre, çıkarılan vergi aflarından yararlanıp, pişmanlıkla düzeltme beyannamesi vermiş mükellefler ile incelemeye alındıkları halde Maliye ile uzlaşmaya giderek incelemeyi kaldırmayı başaran kişi veya şirketler de yüzde 5'lik indirim ödülünü alabilecekler.

İNCELEMEDEN YIRTACAKLAR
Buna göre, Maliye'ye kazandığından çok daha düşük tutarda gelir beyan eden bir mükellef, eğer son çıkarılan aflardan yararlanıp pişmanlıkla beyanını gerçek gelirine, hatta gerçek gelirinin de altında bir rakama yükseltmişse, ‘'Vergiye uyumlu ve dürüst mükellef'' kabul edilip yüzde 5'lik indirimle ödüllendirilecek. Bu mükellef ödülün yanı sıra, geriye dönük vergi incelemelerinden de kurtulacak. Aynı şekilde şüphe üzerine hakkında vergi incelemesi yürütülen bir mükellef de Maliye ile uzlaşıp, uzlaşmadan çıkan düşük tutarlı vergisini ödemişse yine ‘'dürüst'' sayılıp yüzde 5 daha az vergi ödeme hakkına kavuşacak. Buna göre örneğin 100 bin lira vergi ödemesi gereken bir mükellef, ödül sayesinde 5 bin lira indirim hakkından yararlanıp 95 bin lira vergi ödeyecek.


 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.