banner521
banner493

Müteahhitler Bakana derdini anlattı

banner418

Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı ve İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON)  yöneticisi  Faruk Mamik, İMKON Genel Merkez’de gerçekleştirilen Genişletilmiş Türkiye Toplantısı’na katıldı.

banner482
Müteahhitler Bakana derdini anlattı
11 Ekim 2018 Perşembe 11:01

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AK Parti Ankara Milletvekili Barış Aydın ve AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır’ın da katıldığı toplantıda müteahhitlerin yaşadığı sorunlar ele alındı. 

Toplantıda sektörün sıkıntılarını dinleyen Bakan Murat Kurum, bu sorunların birçoğuna katıldığını, ancak bunları el birliğiyle birlikte çözebileceklerini ifade etti. 
Toplantıyla ilgili izlenimlerini aktaran Faruk Mamik ise, "Sektörün zorda olduğu böyle bir dönemde, Bakanımızın sektörün sorunlarını dinleme anlamında teşrif etmeleri bizim için memnuniyet vericiydi” dedi. 


“Türkiye’de acilen MOB kurulmalı”
120 bin üyesi olan İMKON’un karşılaştıkları zor şartları Bakan Kurum’a anlatan Konfederasyon Genel Başkanı Tahir Tellioğlu ise inşaat sektörünün sorunlarının çoğunun, önüne gelenin sorumsuz ve kolayca müteahhit olmasından  kaynaklandığını, bunun engellenmesi için Türkiye’de acilen Müteahhitler Odaları Birliği(MOB)’nin kurulmasının gerektiğini vurgulayarak, inşaat sektörü adına aşağıdaki maddeleri Bakan Murat Kurum’a arz etti: 


Son gelişmelerle tamamen tıkanan inşaat sektörünü hareketlendirmeye yönelik;  bir kısım dinamik adımlar atılmalıdır.


a) Sıfır konut ve işyeri satışlarında geçici bir süreliğine yeni yapılardaki alım satım tapu harçlarının sıfırlanması. 


b)Belli sosyal vasıfları barındıranlara Örn: Hiç evi olmayanlara, 150 metrekare altı, 250 bin TL, banka ve devlet desteği ile ucuz konut kredisi imkânı sağlanması, bu konuyla ilgili konut kredi (KGF) fonunun kurulması.


c) Yabancılara konut ve gayrimenkul satışlarında reklam ve fuar desteği sağlanması.


Kat karşılığı veya hasılat paylaşım modeli ile iş yapan müteahhitlerin genelde sözleşmelerinde olan formajör halleri maddesi işletilerek, bu durağan piyasada işleri zamanında yetiştirme riski oluştuğu için müteahhitlerin arsa sahipleri tarafından cezai müeyyedilerle karşılaşmamaları için yapıların büyüklüğüne göre, 12-24 ay ek süre verilmesinin sağlanması.    
Yıl sonu itibariyle yürürlüğe girecek olan yeni yapı denetim uygulamasının bugünlerde, imar barışında bulunan önemli bir kısım yapıların, yapı denetim sorumluluğunda olmalarına rağmen, bu kaçak inşaatlarla ilgili çoğu yapı denetimlerin görevleri gereği, hiçbir kaçak yapı bildiri işlemi yapmamış olduğu da ayrıca değerlendirildiğinde,” bu sistemin yeniden sorgulanıp, revize edilip, yeni uygulama modeli amacına uygun şekilde belirlenene kadar ertelenmesi.    

                            
Tamamen duran veya durağanlaşan kentsel dönüşümün yeni teşvik hükümleri ile desteklenmesi.   


Son bir yılda % 130 artan başta demir, kablo, çelik, mekanik vs. inşaat malzeme fiyat artışları takip edilerek, fırsatçılık yapanlara karşı idari tedbir alınması. (Karaborsa, stokçuluk, parası verildiği halde malı teslim etmemek gibi.)   


Müteahhitlerin kat karşılığı yaptığı inşaatlardaki imalat ilerleme seviyesine göre, hak ediş payları olan gayrimenkul haklarını, sattıkları 3. şahıslar hariç, sadece yüklenici firmaların veya gerçek kişilerin, tapu harcı ödemeksizin bedelsiz devir almalarının sağlanması.  


Kamu müteahhitlerine 2017’den başlayarak fiyat farkı verilmesi, fesih kararnamesinde bugünkü olağanüstü sebeplerden dolayı teminatlarını 2018 yılı 6. Aydan sonra yakanlara da iade edilmesi.


İçerde sıkışarak sürdürülebilirliğini kaybeden müteahhitlik sektörünün ülkemiz ekonomisine daha çok zarar vermemesi için yurt dışına çıkışının desteklenmesi, bu şekilde ülkemize döviz getirici alan açılması.  


Bütün bu işleri kamu idarelerinin sahada daha başarılı uygulaması için, ihtiyaç halinde dinamik özel sektör desteği ve işbirliğinin tesisi açısından zaruriyet gerektiren yasal zemini ve temsil ehliyet ve kabiliyeti olan Müteahhit Odaları Birliği’nin bir an önce kurulması.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.