banner61

Lastikte görüşmeler başladı

banner65

Pirelli, Brissa, Goodyear Adapazarı ve İzmit fabrikalarında çalışan yaklaşık işçileri ilgilendiren toplu iş sözleşmesi başladı. Lastik-İş sendikası kadrolu işçiler için yüzde 16, destek hizmetleri işçilerine ise yüzde 25 oranında zam istendi.

banner57
Lastikte görüşmeler başladı
11 Ocak 2018 Perşembe 16:03

banner15

Derbent uygulama otelinde gerçekleşen toplantı Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah Karacan, İzmit ve Adapazarı Şube başkanları, yöneticileri ve iş yeri temsilcileri, Brisa’dan Genel Müdür Danışmanı Uğurtan Doğan, İK Direktörü Nilgün Özcan, Pirelli’den  İK Direktörü Alper Tokalp, İK Müdürü Can Güler, Goodyear’dan İK Direktörü Selda Kalleci, İK Müdürü Hüseyin Düzgeç katıldı. 


İlk görüşmeden önce açıklama yapan Genel Başkan Abdullah Karacan, sözleşmeyi masada bitirmeyi istediklerini söyledi. Karacan, sözlerine “Bizim işçi maliyetlerimiz çok yüksek. Bir işçinin maliyeti işverene brüt 10 bin 350 lira sosyal haklarımız çok yüksek. Bu nedenle masada sözleşmemiz çok rahat geçmiyor. Sıkıntılı bir süreç oluyor ama biz masada sıkıntı yaşamadan sözleşmeyi bitirmek istiyoruz.” diyerek devam etti. Başkan Abdullah Karacan sıkıntı zamanlardan geçtiğini belirterek, “Ülkede örgütlenme alanında büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Fabrikalarda örgütlenme anlamında çok büyük sıkıntılar var. İşverenler örgütlenmenin önünde büyük engeller çıkartıyor. Asgari ücretin 1600 lira olduğu, kayıt dışı çalışmanın yüksek olduğu bir ülkede bizim aldığımız ücretler üzerinde pazarlık yapmak gerçekten çok sıkıntılı oluyor. Biz ülkenin her yerinde örgütlenme çalışması yapıyoruz. Şu anda üye sayımız 15 bine yaklaştı ve biz lastik sektöründe en büyük sendika haline geldik. Hedefimiz 25 bin üyeye ulaşmak istiyoruz. Bu toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde de eşit işe eşi ücreti koruyarak masada bitirmek istiyoruz. Ama masada bitmezse hiçbir şeyden kaçmayız” dedi.

Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde bir ilke imza atıldı

Pirelli, Brissa, Goodyear Adapazarı ve İzmit Fabrikalarında çalışan yaklaşık 3 bin 700 kadrolu işçi için ilk 6 aylık dilimde yüzde 10, ikinci 6 aylık dönemde ise enflasyon artı 1 puan oranında zam istendi. İlk yıl ortalama yüzde 16’ya denk gelen ücret zammı ve sosyal haklara ise yüzde 20 ile 25 arasında zam istendi. Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde bir ilke imza atıldı. Sendika tarafından fabrikalardaki taşeron işçilerin işverenin asıl işçileri haline getirilmesinin ardından yapılan ilk toplu sözleşmeden sonra ikinci toplu sözleşme asıl kadrolu işçilerle yapılmasına karar verildi. 25 Pirelli, Brissa, Goodyear Adapazarı ve İzmit Fabrikalarında çalışan yaklaşık 1300 destek hizmetleri grubu işçisinin ücretlerine ilk 6 ay yüzde 19, ikinci 6 ay enflasyon artı 1 puan olmak üzere yıllık yaklaşık yüzde 25 oranında zam istendi. Sosyal yardımlara ilk yıl yüzde 25 ile yüzde 85 oranında zam talep edildi. İzin, yakacak ve bayram harçlıklarından oluşan pakete ise ilk yıl yüze 40 oranında zam talep edildi. Destek grubuna ilk yıl 4 sefer verilmek üzere 20 günlük ikramiye, ikinci yıl ise 4 kere verilmek üzere 25 günlük ikramiye verilmesi istendi. Toplu sözleşmede mevcut olan yılbaşı, bayram tatilleri, borç para, yıllık izinlerin artırılması, fazla mesai ücretlerinin artırılması, temizlik ve deterjan maddeleri, mazeret izinleri destek grubu için de istendi
 

banner29

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Çeliker - 4 ay önce
Neden 2. Yıl zammı yazmıyor..taslaklar hala asılmadı.işçiden birşeyler mi gizleniyor
Avatar
İsmail Dağ - 4 ay önce
Sen ya fabrikadan değilsin yada fabrikada değilsin adamlar okudular bize için rahat olsun