banner601
banner559

Lastik iş genel başkanı Abdullah Karacan; O teklifi kabul etmiyoruz

banner418

Lastik iş verenlerin ve Lastik- iş sendikasının bir araya geldiği masada anlaşılmazlık yaşandı. Lastik iş verenlerinin dunduğu ilk 6 ay 2.8 ücret teklifini, Lastik- iş sendika genel başkanı Abdullah Karacan kabul etmedi. Karacan konu hakkında "“İşverenin eşit işe eşit ücret maddesini elinde tutuyor ve bunun baskısı ile bu tekli veriyor. Biz asla bu haktan taviz vermeyiz” dedi.

banner482
Lastik iş genel başkanı Abdullah Karacan; O teklifi kabul etmiyoruz
16 Şubat 2018 Cuma 18:12

banner603
banner535

DİSK’e bağlı Lastik-İş Sendikası'nın örgütlü olduğu Pirelli, Brisa, Goodyear Adapazarı ve İzmit fabrikalarında çalışan yaklaşık 5 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin dördüncü oturumu bugün gerçekleştirildi. Toplatıya Lastik-İş Sedikası Genel Başkanı Abdullah Karacan, İzmit ve Adapazarı Şube başkanları, yöneticiler ile iş yeri temsilcileri, Brisa’dan Genel Müdür Danışmanı Dr. Uğurtan Doğan, İK Direktörü Nilgün Özcan, Pirelli’den İK Direktörü Alper Tokalp, İK Müdürü Can Güler, Goodyear’dan İK Direktörü Selda Kalleci, İK Müdürü Hüseyin Düzgeç katılım gösterdi. Zam harici yapılan kadrolu ve destek hizmetleri hakkında incelenen iki toplu iş sözleşmesinde idari maddelerin büyük bölümünde anlaşma sağlandı. Dördüncü oturumda da destek hizmetlerinin ağırlık verilerek görüşüldüğü öğrenildi.

Lastik- İş Genel Başkanı Abdullah Karacan gerçekleşen oturumda, işverenlerin ücret teklifini açıkladı. Karacan, işverenin destek hizmetleri için herhangi bir teklif vermediğini, kadrolu işçiler için ise enflasyonun yarısı olan yüzde 2,8 oranında zammı masaya getirdiklerini belirtti. Karacan, bu teklifi kabul etmeyeceklerini belirterek, "Biz sözleşmenin masada bitmesini istiyoruz" dedi. Karacan sözlerine "İşveren eşit işe eşit ücret maddesini elinde tutuyor. Bunun gücüyle masaya bu tekli getiriyor. Eşit işe eşit ücret bizim için olmazsa olmazımız. Asla taviz vermeyeceğiz. Biz sözleşmeyi masada bitirmek istiyoruz. Ancak işveren bu tekliflerinde ısrar ederse işçilerin vereceği kararı uygularız. Grevse grev başka bir yöntemse başka bir şey yaparız. Şu anda hem destek hizmetleri hem de ana kadrolu işçiler için sadece parasal maddeler kaldı" diyerek devam etti.

Sosyal haklara vurgu yapan Karacan konuşmasına, "Bugün yapılan görüşmede tabi olumlu maddeler de geçti. Bizim çok önemsediğimiz destek hizmetleri bundan sonra ana kadroda olan işçilerin yararlandığı sosyal haklardan yararlanacak. Evlenme, yıllık izinler, ihbar önelleri, ölüm, doğum gibi sosyal haklardan yararlanacaklar. Sadece ikramiye ana işçilerin ikramiyesi kadar değil. Bu konuda da çalışma yapıyoruz. Bunu da yükseltmek istiyoruz" diyerek devam etti. Yaklaşık 3 bin 700 kadrolu işçi için ilk 6 aylık dilimde yüzde 10, ikinci 6 aylık dönemde ise enflasyon artı 1 puan oranında zam istendi. İlk yıl ortalama yüzde 16’ya denk gelen ücret zammı dışında sosyal haklara ise yüzde 20 ile 25 arasında zam istendi.

Pirelli, Brissa, Goodyear Adapazarı ve İzmit fabrikalarında işçilerin yaklaşık bin 300, destek hizmetleri grubu işçisinin ücretlerine ilk 6 ay yüzde 19, ikinci 6 ay enflasyon artı 1 puan olması planlanarak yıllık yaklaşık yüzde 25 oranında zam talep edildi. Sosyal yardımlara ilk yıl yüzde 25 ile yüzde 85 oranında zam talep edilirken, İzin, yakacak ve bayram harçlık gibi durumlardan oluşan pakete ise ilk yıl yüze 40 oranında zam istendi. Destek grubuna ilk yıl 4 sefer verilerek20 günlük ikramiye, ikinci yılda da 4 kere verilmek üzere 25 günlük ikramiye verilmesi talep edildi. Toplu sözleşmede yılbaşı, bayram tatilleri, borç para, yıllık izinlerin artırılması, fazla mesai ücretlerinin artırılması, temizlik ve deterjan maddeleri, mazeret izinleri destek grubu için de istendi.

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.