banner521
banner533

KSO'nun 2017 bütçesi 12 MİLYON 40 BİN TL

banner418

KSO’nun 2017 bütçesi 12 Milyon 40 bin TL olurken, 2016 yılının bütçesi 9 Milyon 700 Bin TL olarak belirlenmişti.

banner482
KSO'nun 2017 bütçesi 12 MİLYON 40 BİN TL
21 Aralık 2016 Çarşamba 13:51

KSO Aralık Ayı Meclis Toplantısı 14 maddelik gündemle KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul’un başkanlığında toplandı. Toplantıda Mobilya İmalatı Komitesi’nde yapılan seçim sonrasında Efe Tur’un eski Sahibi Merhum Mehmet Sadık Efe’nin oğlu Mustafa Baki Efe KSO’nun yeni meclis üyesi oldu. Toplantı başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tüm şehitlerimiz ve suikast sonucu öldürülen Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov anısına saygı duruşunda bulunularak başladı. Toplantıda KSO Başkan Vekili Çınar Ulusoy, KSO’nun 2017 Yılı Gelir Bütçe Önerisini açıkladı. 2016 yılı bütçesi baz alınarak 2017 yılı bütçesini açıklanırken toplam bütçe 12 Milyon 40 Bin TL olarak belirlendi. Meclis üyelerinin onayına sunulan bütçe önerisi oy birliğiyle kabul edildi.

 

ALÇAK SALDIRIYI KINIYORUM

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “10 Aralık ve 17 Aralık Cumartesi günü İstanbul Beşiktaş’ta ve Kayseri’de artarda gerçekleştirilen terör saldırıları sonrası hayatlarını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa ve yakınlarına ve tüm halkımıza başsağlığı diliyorum. Terörü nefretle kınıyorum. Ayrıca Pazartesi günü, silahlı terör saldırısında hayatını kaybeden Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov’un ailesine ve Rusya halkına başsağlığı dileklerimi iletmek istiyorum. Alçak saldırıyı kınıyorum” dedi.

 

YÜZDE 13,2 MİLYAR DOLAR GEREKİYOR

Ekonomik değerlendirmede bulunan Zeytinoğlu, “Kasım ayı ihracatı 12,9 milyar dolar ile geçen yıla göre yüzde 10 arttı. İthalat ise 16,9 milyar dolar ile geçen yıla göre yüzde 6 arttı. Orta Vadeli Hedefi gerçekleştirebilmek için Aralık ayında 13,2 milyar dolar ihracat gerçekleştirmemiz gerekiyor. Programdan hedeflerini yakalayabileceğimizi düşünüyoruz. İlimiz verilerine baktığımızda; İhracat 1,6 milyar dolar (+ yüzde 25), İthalat 3,9 milyar dolar (+ yüzde 21). En yüksek kasım ayı ihracatını gerçekleştirmişiz” açıklamalarında bulundu.

 

DOLAR YÜZDE 10 DEĞER KAZANDI

Devamında Zeytinoğlu, son aylarda rekor kıran dolar kurundan söz ederek “Biliyorsunuz Dolar/TL kuru; Kasım ayının başında 3,1054, Kasım ayının sonunda 3,4261’e yükseldi. Dolar bir ayda yüzde 10,3 değer kazandı. REK Kasım ayında 95,24 idi ve REK’e göre TL reel olarak yüzde 3,2 değer kaybetti. REK’in 100 olması halinde 1 doların 3,0939 olması gerekiyordu. Euro/dolar paritesi kasım ayında 1,0641 idi. Şu anda 1,04. Eğer sadece dolar değer kazansaydı, ihracatımız çok daha fazla zorlanırdı” diye konuştu.

 

TL’NİN DEĞER KAYBETMESİNDEN ENDİŞELİYİZ

Zeytinoğlu, Türkiye ekonomisini de değerlendirirken “Biliyorsunuz ülkemiz; İhracatının yüzde 46’sını Euro ile yapıyor. (yüzde 46,3’ü dolar ile). İthalatının yüzde 61,7’sini dolar ile yapıyor. (yüzde 31,6’sını Euro ile). Tabii kısa dönemdeki bu hızlı sıçramalar sanayici ve ihracatçının öngörülerini zorluyor. Bu yüzden son aydaki TL’deki hızlı değer kaybından endişe duyuyoruz. Bunun birçok olumsuz sonuçları var. Birincisi Merkez Bankası'nın hesaplarına göre yüzde 10'luk kur artışı enflasyona yüzde 1,5 katkı yapıyor. Kasım ayı enflasyonunda (TÜFE’de) henüz bu etkiyi görmedik, ama ileriki aylarda göreceğiz. İkincisi; döviz kurunun artışı durmaz ise MB faiz oranlarını daha da yükseltmek zorunda kalacak” ifadelerine yer verdi.

 

YATIRIMLAR DURUYOR

Zeytinoğlu, “24 Kasım’da yapılan PPK toplantısında MB politika faizini yüzde 7.50’den 8.0’e ve gecelik borç verme ile geç likidite penceresi faizlerini 25 baz puanlık artışla; sırasıyla 8.50’ye ve 10.0’a çıkardı. Dün Merkez Bankası faiz artırımız gitmedi, ama önümüzdeki aylarda artış olabilir. Faiz yatırımcının istediği bir şey değil, ama kısa vadede dolar talebini azaltabilmek için TL getirisini de cazip bir seviyede tutmak gerekiyor. Üçüncüsü ise yatırım ortamı kur artışından olumsuz etkileniyor. Yatırımlar duruyor. Bu da istediğimiz bir şey değil. Ekonominin yatırımlar ve üretim artışı ile büyümesini istiyoruz. Kasım ayında Tüketici Fiyatları Endeksi yıllık yüzde 7,0 (aylık yüzde 0,52) ile beklentilerin altında geldiğini söylemiştim” açıklamalarında bulundu.

 

DÖVİZDEKİ ARTIŞ ENFLASYONA YANSIMADI

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Göründüğü kadarıyla iç talepteki gerileme nedeniyle, döviz kurlarındaki artış enflasyona yansımadı. Ancak ÜFE aylık 1,1 puan artarak yüzde 6,41 ile bu yılın en yüksek düzeyine ulaştı. Aralık ve Ocak ayında, ÜFE’deki artışlar TÜFE’yi de artıracaktır. Yılın sonunda enflasyon Orta Vadeli Programdaki yüzde 7,5’luk hedefin biraz üzerine çıkabilir. Sanayi üretim Endeksi Ekim ayında yüzde 2 artarak toparlanma eğilimine girdi. Geçen ay gerek ülkemizde gerekse çevremizde yaşanan gelişmelerin etkisiyle üretimde ciddi bir düşüş olmuştu. Son çeyrekte toparlanma beklediğimizi söylemiştik. Sanayi üretimindeki bu artış bizlere moral verdi. Bundan sonraki aylarda da üretim artışının süreceğini tahmin ediyoruz” ifadelerini kullandı.   

 

EKONOMİDEKİ DARALMANIN NEDENİ 15 TEMMUZ

7 yıl aradan sonra ekonomimiz yüzde 1,8 küçüldü diyen Zeytinoğlu “Bu daralmayı bekliyorduk, ama tahminlerimizin üzerinde oldu. 15 Temmuz kalkışmasının ekonomiye en belirgin daraltıcı yansımasını görüyoruz. Ancak son çeyrekten umutluyuz. Hükümetimizin aldığı tedbirler ve yapısal reformlarla, tekrar büyüyeceğimizi düşünüyoruz. Bu yıl için büyümenin başlangıçta yüzde 4,5 düzeyinde öngörüldüğünü, ancak revize tahminin yüzde 3,2 olduğunu hatırlatmak isterim. IMF, Dünya Bankası ve OECD gibi kurumların tahminleri ise yüzde 2,8-2,9 dolayında bulunuyor” açıklamasında bulundu.

 

İLK 9 AYDA YÜZDE 2,2 BÜYÜME

“Yılın ilk dokuz ayında ortalama büyüme oranımız yüzde 2,2 oldu diyen Zeytinoğlu “Yılın sonunda yüzde 3’e yakın bir büyüme oranı ile kapatabileceğimizi bekliyoruz. Biliyorsunuz bu yıl GSYH hesaplamaları Avrupa Birliği Yönetmeliklerine uygun olarak revize edildi. Yeni hesaplama ile yılın birinci ve ikinci çeyrek büyüme rakamları da değişti. Zincirleme hacim endeksine göre hane halkının tüketimi yüzde 3,2 ve ihracat yüzde 7 azalırken, ithalat yüzde 4,3 ve devletin tüketim harcamaları yüzde 23,8 artmış olduğunu, buradan da sadece kamu harcamalarının ekonomiye katkı verdiğini görüyoruz” şeklinde konuştu.

 

SANAYİDE 19 BİN 488 TL İLE BİRİNCİYİZ

Sözlerine devam eden Zeytinoğlu “TUİK; büyüme rakamları ile birlikte, il düzeyindeki GSYH verilerini de açıkladı. İlginizi çekeceğini düşündüğüm için Kocaeli verilerini paylaşmak istiyorum. Bu rakamlar 2014 yılına ait. İlimiz 19.900 dolar kişi başı GSYH ile en zengin ikinci il. Birinci sırada olan İstanbul’unki 19.957 dolar. İl bazındaki GSYH’da (cari fiyatlarla) Kocaeli 74 milyar TL ile beşinci il. Sanayideki payı yüzde 5,8 ile yine beşinci sırada yer alıyor. Ancak kişi başına sanayiye katkıya baktığımızda 19.488 TL ile birinci sıraya çıkıyor”

 

İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 11,3

“Kocaeli’nin iktisadi faaliyet kollarına baktığımızda; Sanayi yüzde 51,3, Hizmetler yüzde 47,7, Tarım yüzde 1 pay alıyor. Yıllık Cari açık 33,8 milyar dolara yükseldi. Geçen yılın ekim ayından itibaren baz etkisinin kalkması ile cari açığımız 33,8 milyar dolara yükseldi. Bir sonraki ayda da yıllık cari açıktaki yükselişin devam edeceğini bekliyoruz. İşsizlik oranımız (Eylül) yüzde 11,3 oldu. İşgücüne katılımın artmasına rağmen oluşan yüzde 11,3 düzeyindeki işsizlik oranı, yüksek de olsa geçen ay ile aynı seviyede kaldı”

 

‘EN İYİ TEDBİR DENK BÜTÇE YAPMAK’

“Kasım ayı bütçemiz vergi borçlarının yapılandırılmasından elde ettiği 15 milyar TL’lik katkıyla 10 milyar TL fazla verdi. Bütçe giderleri yüzde 17,9 artışla 50,7 milyar TL. Bütçe gelirleri ise yüzde 38,6 artarak 60,7 milyar TL olarak gerçekleşti. İlk 11 aydaki açık 2,1 milyar TL. 15 Temmuz’un etkilerini silmek için, 2016 yılını tahminimizce 20 milyar TL açıkla kapatabileceğimizi düşünüyoruz. (OVP → -34,6 milyar TL). Alınabilecek en iyi tedbirin; denk bütçe yapmak olduğunu tekrarlamak istiyorum” diyerek açıklamalarını sonlandırdı. Toplantının devamında Zeytinoğlu, 2017 İş Planını ile ilgili sunumunu da gerçekleştirdi.

 

12 MİLYON 40 BİN TL’LİK GELİR BÜTÇE KABUL EDİLDİ

Ardından KSO Başkan Vekili Çınar Ulusoy, KSO’nun 2017 Yılı Gelir Bütçe Önerisini açıkladı. 2016 yılı bütçesini baz alınarak 2017 yılı bütçesi açıklanırken toplam bütçe 12 Milyon 40 Bin TL olarak belirlendi. 2016 yılında ise önerilen bütçenin 9 Milyon 700 Bin TL olduğu 10 Milyon 500 Bin 100 TL olarak gerçekleştiğini söyledi. Meclis üyelerinin onayına sunulan bütçe önerisi oy birliğiyle kabul edildi.

 

12 MİYON 40 BİN TL GİDER BÜTÇE KABUL EDİLDİ

KSO 2017 Gelir Bütçe Önerisinin kabul edilmesinin ardından KSO 2017 Gider Bütçe Önerisi de görüşüldü. 2016 yılının bütçesi 9 Milyon 700 Bin TL olarak belirlenmişken 8 Milyon 776 Bin 60 TL olarak gerçekleştiği açıklandı. 2017 Yılı Gider Bütçe Önerisi ise 12 Milyon 40 Bin TL olarak oylamaya sunularak kabul edildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.