banner373
banner559

Kocaeli’nin dış ticareti ülkelerle yarışıyor!

banner418

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) yılın ilk meclis toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda Kocaeli’nin dış ticaret hacmi sıralamasının dünyada sayılı ülkeler arasında olduğunu belirten KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Kocaeli’yi bir ülke olarak düşünürsek; dış ticaret hacmi ile Dünya sıralamasında 61’inci sırada yer aldık” dedi

banner482
Kocaeli’nin dış ticareti ülkelerle yarışıyor!
16 Ocak 2019 Çarşamba 14:06

banner535

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Ocak ayı meclis toplantısı düzenlendi. KSO Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıya KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun yanı sıra Garanti Fonu Genel Müdürü İsmet Gergerli ve çok sayıda oda üyesi katılım gösterdi. Başkanlığını Hasan Tahsin Tuğrul’un üstlendiği mecliste 10gündem maddesi görüşüldü. Mecliste ayrıca, 2019 yılının ilk toplantısı olması sebebiyle 2018 yılı faaliyet raporu değerlendirildi. Toplantıda, oda üyelerinin oy birliğiyle, oda faaliyetlerini yerine getirmeyen 16 firmanın oda üyeliği silindi. Toplantının sonunda, Meclis toplantısına konuşmacı olarak katılan Garanti Fonu Genel Müdürü İsmet Gergerli, oda üyelerine Türkiye’nin ekonomik durumu hakkında bilgi verdi. 


DÜNYA SIRALAMASINDA 61’İNCİ SIRADA
Konuşmasının devamında Zeytinoğlu, “Kocaeli Gümrüklerinden aldığımız verilere göre Aralık ayında ihracat 2,7 milyar dolar, ithalat 3,4 milyar dolar. Türkiye’deki dış ticaretimizin yapı yüzde 18.1’den yüzde 19.7’ye yükseldi. Türkiye’deki ihracatımızın payı yüzde 14,7’den yüzde 17’ye yükseldi. İthalat payımız ise yüzde 20,3’den yüzde 21,8’e yükseldi. Kocaeli’yi bir ülke olarak düşünürsek; dış ticaret hacmi ile Dünya sıralamasında 61’inci sırada yer aldık” diye belirtti.


SANAYİ ÜRETİMİ GERİLEDİ
 “İhracatımızdaki olumlu gelişmelere rağmen, iç pazardaki durgunluk nedeniyle; sanayi üretimi hem aylık, hem yıllık bazda geriledi” diyen Zeytinoğlu, “Son çeyrekte büyümenin negatif olabileceğine işaret ediyor. Yılı 72,62 milyar TL açık ile kaptık. Hedefimizin denk bütçe yönünde olduğunu her zaman dile getiriyoruz. İşsizlik oranının ekonomideki durgunluk ve mevsimsel etkilerle artışı devam ediyor. Biliyorsunuz asgari ücrette yüzde 26 artış yapıldı” şeklinde konuştu.


İŞSİZLİKTEN ENDİŞE DUYULUYOR
İstihdama yönelik teşviklerin devam edeceğini dile getiren Zeytinoğlu, “Enflasyon üzerindeki bu artışın firmalara oluşturduğu maliyet, işsizlik oranını daha da artmasından endişe duymuştuk. Ancak son dönemde istihdama yönelik ardışık teşvikler açıklandı. Bölgesel istihdam teşvikini bir yıl daha uzatıldı. Asgari ücret desteği 12 ay devam edecek. 500 ve üzeri sigortalı çalıştıran işyerleri için 3 puandan 5 puana çıkarıldı. 500’ün altında sigortalı çalıştıran işyerleri için 5 puan olarak devam edecek. Büyük ölçekli firmalarımız açısından çok önemli” ifadelerini kullandı.


131 AR-GE TASARIM MERKEZİ 
“2019 ve 2020 yıllarında ilk defa işe alınacakların asgari ücret üzerinden tüm sigorta ve vergi giderlerini devlet üstlenecek” diyen Zeytinoğlu, “Çok tehlikeli sınıfta yer alan, 10’dan fazla çalışanı bulunan ve son 3 yıl içerisinde ölümlü ve sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası bulunmayan işyerlerinde, çalışanların işsizlik sigortası işveren payı, 3 yıl süreyle yüzde 1 olarak alınacak. Kadın, genç ve engelli istihdamındaki teşvik süresi 12 aydan 18 aya çıkarıldı. Çalışma hayatında yapılan teşviklerin, iş hayatına katkı sunarak işsizlik artışının önünde engel olmasını ümit ediyoruz. Bugün itibariyle İlimizdeki Ar-Ge ve Tasarım Merkezi sayısı 131’ye ulaştı” diye konuştu.


PROJE SONUCUNU BEKLİYORUZ
Konuşmasının devamında Zeytinoğlu, “Savunma Sanayi Başkanlığı ve Vakıf şirketlerinin katılımı ile “Savunma Sanayi Sektörel Bilgilendirme Toplantısı” organize ettik ve bu ekiple 14 firmamızı ziyaret ettik. Ayrıca; 2018 yılında alt yapısını oluşturduğumuz “Robotik Kümelenmesi” için ilk aşama olan Ur-Ge başvurusunu T.C. Ticaret Bakanlığı’na yaptık ve proje sonucunu bekliyoruz. Diğer taraftan; ilimiz sanayicisinin dış ticaretine büyük katkı vereceğine inandığımız ‘E-Ticaret Proje’miz kapsamında çalışmalarımıza devam ettik” diyerek sözlerini sonlandırdı.


 


Etiketler; #KSO

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.