banner368
banner377

Gıda maddelerine ambalaj zammı geliyor!

banner301

Hükümetin ambalajla ilgili aldığı karardan sonra gıda maddelerine ambalaj zammı yapılmasının kaçınılmaz olduğu belirtiliyor. Uzmanlara göre, maliyet tüketiciye yansıtılacak

Gıda maddelerine ambalaj zammı geliyor!
31 Aralık 2018 Pazartesi 08:43

banner32
banner313

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen Çevre Kanunundaki değişiklikle birlikte ambajdan geri kazanım katılım payı alınması kararlaştırıldı. Kasım ayı sonunda görüşülmeye başlanan ve 10 Aralık 2018’de çıkarılan Çevre Kanunu ile birlikte başta gıda maddeleri olmak üzere birçok üründen ambalaj parası kesilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yetkili kılındığı kesintilerle ilgili tartışma ise sürüyor. İlk tartışma bürokraside. Hazine ve Maliye Bakanlığı bürokratları kesilecek paralarla ilgili olarak Çevre Bakanlığının yetkili kılınmasını doğru bulmuyor. Çevre Bakanlığının yapısının buna uygun olmadığını vurgulayan Hazine ve Maliye Bakanlığı bürokratları kanun ile ilgili olarak Gelir İdaresinin görüşünün alınmadığını ifade ediyorlar.

Çerçevesi çizilmemiş böylesine ek bir mali yükümlülüğün verginin yasallığı ilkesi uyarınca Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kanunla düzenlenmesi gerektiğine dikkat çekilirken, ambalajlar üzerine gelecek “geri kazanım katılım payı”nın üreticiler ve ambalaj sanayine ek maliyet yükleyeceği belirtiliyor. Maliyetlerdeki artışın, sözleşme ilişkisi nedeniyle ara üreticilere veya perakende satıcılara aktarılamaması, maliyet artışı doğuracağından, ürünlerin fiyatlarında gerçekleşecek enflasyonist etkinin yanı sıra maliyet artışlarının istihdamı olumsuz yönde etkileyebileceği uyarısı yapılıyor

İkinci tartışma üretici firmalarla Hükümet arasında. Kanunla üretim maliyetlerinin arttığını kaydeden üreticiler, bu maliyetleri fiyatlara yansıtmak istiyorlar. Üreticilerin piyasada yaşanan durgunluk nedeniyle maliyet artışlarını ürünlere tam yansıtamadıklarını belirten üreticiler, şunları söyledi: “Üretici fiyat enflasyonu ile tüketici fiyat enflasyonu arasında 15 puanın üstünde fark var. Bu fark da her şeyi anlatıyor. Yani üretici çok düşük kârlarla çalışıyor. Şimdi bu yetmezmiş gibi hükümet maliyetlere yeni yükler bindirdi. Ekonomik kriz yaşanırken çıkarılan yasa iyi olmadı. Hiç olmazsa kademeli geçiş yapılsaydı ve karar kriz sonrasına bırakılsaydı daha doğru olurdu.”
 

Aydınlık
 


İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.