banner107

Çok fazla çalışıp az kazanıyoruz!

banner65

Kamu-Sen’in araştırmasına göre Türkiye, OECD’ye üye 35 ülke arasında en uzun çalışma süresine sahip 11’inci, saat başına düşen gelirde en düşük 5’inci ülke oldu

banner57
Çok fazla çalışıp az kazanıyoruz!
25 Ekim 2017 Çarşamba 09:04

banner15
Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) verilerinden yola çıkarak yaptığı araştırma, Türk çalışanının çok çalışıp az kazandığını ortaya koydu. OECD’ye üye 35 ülkedeki satın alma gücü paritesine göre eşitlenmiş milli gelir ile yıllık ortalama çalışma sürelerinin karşılaştırılması yoluyla, bir saatlik çalışmaya karşılık milli gelirden alınan payın ölçüldüğü araştırmada Türkiye, işgücü en ucuz ülkeler arasında 5’inci sırada yer aldı. Buna göre, Türkiye’de bir kişinin çalıştığı her bir saat için üretilen toplam milli gelirden aldığı pay satın alma gücü paritesi ile eşitlendiğinde 13.54 dolar iken Lüksemburg’daki çalışan milli gelirden her saat için 68.35; Norveç’te 41.69; İsviçre’de 40.09 dolar pay alıyor.

SÜRE AYNI, KAZANÇ FARKLI

Araştırmaya göre Türkiye’de 13.54 dolar olan 1 saatlik çalışmanın karşılığı 23.86 dolar olan OECD ortalamasının yüzde 76.2 altında kalıyor. Başka bir ifade ile OECD ülkelerinde çalışanlar Türkiye’ye göre ortalama 1.76 kat daha fazla kazanıyor. Aradaki bu fark, Finlandiya ile kıyaslandığında 1.94; Fransa ile 2.08; ABD ile 2.39; Hollanda ve Almanya ile 2.65; Lüksemburg’la kıyaslandığında ise 5 kata kadar ulaşıyor. Yani bir Türk çalışan Lüksemburg’daki bir çalışandan 5 kat fazla çalışırsa ancak onun kadar gelir elde edebiliyor. Araştırma, Türkiye’nin incelenen 35 OECD üyesi ülke arasında en uzun çalışma süresine sahip 11’inci ülke iken saat başına elde edilen gelirde Meksika, Şili, Yunanistan ve Letonya’nın ardından en düşük 5’inci ülke olduğunu gösteriyor.

MİLLİ GELİR AZALDIKÇA ÇALIŞMA SÜRESİ ARTIYOR

Araştırmada milli geliri daha yüksek olan ülkelerde ortalama çalışma sürelerinin de daha düşük olduğu, ülkelerde milli gelir azaldıkça çalışma sürelerinin arttığı görülüyor. Satın alma gücü paritesine göre eşitlendiğinde kişi başına düşen milli gelirin 103 bin 352 dolar olduğu Lüksemburg’da yıllık ortalama çalışma süresi, bin 512 saat iken, kişi başına düşen milli geliri 18 bin 582 dolar olan Meksika’da yıllık ortalama çalışma süresi 2 bin 255 saat. Ülkemizdeki fiyat seviyeleri ile OECD ülkelerindeki fiyat seviyesi dengelenerek elde edilen satın alma gücü paritesine göre Türkiye’de kişi başına düşen milli gelir, yıllık 24 bin 807 dolar iken yıllık ortalama çalışma süresi ise bin 832 saat olarak belirlenmiş. Yani ülkemizde yılda ortalama bin 832 saat çalışan bir kişi milli gelirden ortalama 24 bin 807 dolar pay alabilirken, Lüksemburg’da bin 512 saat çalışan bir kişi yıllık ortalama 103 bin 352 dolar pay alıyor. Bir başka ifade ile Türk çalışan daha uzun süreler çalışırken emsallerine göre de çok daha az kazanıyor. Bu durum, ülkemizde çalışılan süreyle orantılı olarak katma değer yaratılamamasının yanı sıra, daha düşük ücretle daha uzun süreler çalıştırma yoluyla işgücünün ucuzluğunu da ortaya koyuyor

banner29

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.