banner375
banner373

Bakan Albayrak açıkladı... İstihdam yarışında Kocaeli de var

İş dünyası 2.5 milyon kişilik istihdam seferberliği için sıraya girdi. İstanbul 900 bin, Ankara 220 bin, İzmir 200 bin, Kocaeli 100 bin, Bursa 120 bin, Kayseri 30 bin, Diyarbakır 20 bin, Gaziantep, Sakarya ve Denizli ise 15 biner kişiyi işe alma sözü verdi. İki haftada diğer illerin rakamları da ortaya çıkacak

Bakan Albayrak açıkladı... İstihdam yarışında Kocaeli de var
10 Mart 2019 Pazar 08:11

banner32
banner313

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı, "Burası Türkiye burada iş var" sloganıyla hayata geçen 2019 istihdam seferberliğinde rakamlar ortaya çıkmaya başladı. İstanbul 900 bin, Ankara 220 bin, İzmir 200 bin, Kocaeli 100 bin, Bursa 120 bin, Kayseri 30 bin, Diyarbakır 20 bin, Trabzon 16 bin, Sakarya 15 bin, Gaziantep 15 bin, Denizli 15 bin, Elazığ 9 bin, Uşak 5 bin, Bingöl 2 bin kişiye ilave istihdam yaratmayı hedefliyor.

Diğer illerde de seferberlik kapsamında istihdam edilecek kişi sayıları yavaş yavaş netleşmeye başladı. Önümüzdeki 2 hafta içinde toplam rakam ortaya çıkacak. Seferberlik ilanının ardından 10 gün geçmesine rağmen birçok ilde başvurular da başladı. 

TOBB'DAN EYLEM PLANI
İstihdam Seferberliği için TOBB, 81 ildeki 365 oda ve borsaya 11 maddelik iş planı gönderdi. Edinilen bilgilere göre, kampanyanın Türkiye genelinde etkin tanıtılması için bilgilendirici basın toplantısı ve açıklamalar yapılması, vali, kaymakam, belediye başkanı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın yerel teşkilatları ve iş dünyası kuruluşlarının başkanları ile toplantılar yapılması istendi. İllerde en çok vergi ödeyen ve istihdam sağlayan ilk 100 üyeyle görüşmeler yapılarak, teşviklerin anlatılması, muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine bilgi verilmesi, binalara afişler asılması talep edildi.

İSTİHDAM MASALARI KURULDU
Geçen haftadan itibaren Türkiye'nin dört bir yanında oda ve borsalar hem kendi binalarına hem de ilin birçok yerine afiş ve billboardlar astı. Teşvikleri anlatmak için oda ve borsalar, tanıtım filmleri hazırladı. Bunlar, yerel basında ve sosyal medyada yayınlanmaya başladı. Odalar kendi bünyelerinde istihdam masaları kurdu.

100 BİN YENİ İSTİHDAM
Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 100 bin kişiyi işe almayı taahhüt ettiklerini söyledi. Zeytinoğlu, "Firmalardan yoğun talep geliyor" dedi.

YENİ İSTİHDAMA ÜCRET DESTEĞİ:
İşverenler nisan sonuna kadar sağlayacağı her ilave istihdam için 3 ay boyunca prim ve verginin yanında ücret de ödemiyor. Devam eden 9 ayda da işverenden prim ve vergi alınmıyor. 3 aylık ücret desteği aylık kişi başına 2.021 TL'yi, prim ve vergi desteği de 1.113 TL'yi buluyor. Bu destekle işe alınanların 9 ay istihdam zorunluluğu var. 9 ay sonra da aylık kişi başı 1.113 TL destek veriliyor.

ASGARI ÜCRET TEŞVİKİ:
2019 yılı için 12 ay süreyle çalışan sayısı 500'e kadar olan işverenlere aylık kişi başına 150 TL ödeniyor. 500 ve üzeri çalışanı olan işverenlere aylık kişi başına 101 TL destek veriliyor.

4 ALTI PUAN İLAVE: 
Kalkınmada öncelikli 51 il ve 2 ilçede sigortalıların SGK primlerine 5 puanlık indirime ilave olarak, 6 puan daha destek veriliyor. Aylık kişi başına destek miktarı 281 ila 1.113 TL arasında değişiyor.

YENİ iSTİHDAMIN SGK PRİMİ VE VERGİSİNİ DEVLET ÖDÜYOR: 
İşverenler Aralık 2020'ye kadar her yeni istihdam için 12 ay süresince SGK primlerini ve vergileri ödemiyor. Kadın, genç ve engelli istihdamında bu destek 18 ay. İmalat ve bilişim sektörlerinde istihdama daha yüksek tutarda prim desteği veriliyor. Prim ve vergi desteği kişi başına aylık 1.113 TL. İmalat ve bilişim sektöründe faaliyet gösterenlere 2.712 TL. İşçi başına toplam destek miktarı 13.356 TL.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ: 
Ekonomik sebeplerle işyerinde çalışma sürelerini geçici olarak azaltmak durumunda kalan işverenlere 3 ay boyunca azaltılan süreye ilişkin çalışanlarının ücreti devlet tarafından veriliyor. 3 aylık ücretler İşsizlik Sigortası Fonu'ndan ödeniyor.

DÜZENLİ ÖDEYENE TEŞVİK:
SGK primlerinin işveren hissesinin 5 puanlık kısmı devlet tarafından karşılanıyor. Bu da aylık 128 ila 959 TL arasında…

ÖNCE İŞBAŞI EĞİTİMİ SONRA İSTİHDAM PARASI: 
Katılımcılara 3 aylık süreyle aylık 2.021 TL ödeniyor. İmalat sanayi ve bilişim sektörlerinde süre 6 aya çıkıyor. Öğrenciler için aylık 1.516 TL, işsizlik ödeneği alanlara da 1.010 TL destek veriliyor.

8 AY BOYUNCA KURSİYERE 2.021 TL DEVLETTEN:
Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Projesi kapsamında iş dünyasının ihtiyacı olan nitelikli işgücünü hazırlamak için 8 aya kadar mesleki kurslar düzenleniyor. Kursiyerlerin ücret ve sigortalarını devlet veriyor. Kursiyerlere 8 ay boyunca aylık 2.021 TL ödeniyor.


İŞÇİ ALANA DEVLET 1 YILDA 19.419 TL VERİYOR
Hükümet her ilave işçi alan işverene ücret desteği, SGK primi, vergi teşviki, asgari ücret desteği, önce işbaşı eğitimi sonra istihdam teşviki gibi pek çok alanda kolaylık sağlıyor. Bu kapsamda, 1 yıl boyunca bir işçi başına işverene 19.419 TL ödeniyor.


Etiketler; #kocaeli
banner31

İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.