banner521
banner493

Türklerin tarihi, Herodot'un tarihinden eskidir

banner418

Kocaeli’nin 14 yıllık fikir kuruluşu SELÇUKLU Düşünce Kulübü güz dönemi Kasım ayı toplantısında İstanbul Yeditepe Üniversitesi Profesörlerinden Mehmet BAYRAKDAR’ı konuk etti.

banner482
Türklerin tarihi, Herodot'un tarihinden eskidir
18 Kasım 2016 Cuma 09:03

“Heredot ve Türkler” başlıklı konferansa ilgi yoğun oldu. Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Konferans Salonu’ndaki konferansa Kocaeli Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Başkanı Yaşar Şanlı KMKB Dönem Sözcüsü ve İzmit Türk Ocağı Başkanı Yücel Alpay Demir, Tuhafiyeciler ve Konfeksiyoncular Odası Başkanı İsmail Çevikel, Yesevî Ocağı Eğitim-Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Engin Sönmez, ANDA Kardeşe Yardım Derneği Kocaeli Temsilcisi Aytekin Uzun, Karamürsel Yesevi Düşünce ve Sosyal Araştırmalar Derneği Başkanı Emre Ateş, Birleşik Emekliler Derneği Başkanı Alp Timincioğlu, Bahçecik eski Belediye Başkanı İbrahim Gençer, MHP Gölcük eski İlçe Başkanı İsmail Eroğlu, MHP Körfez Belediye Başkan adaylarından Av.Naci Kara, Kocaeli Aydınlar Ocağı eski Başkanı Ahsen Okyar, Selçuklu Düşünce Kulübü eski Başkanı Feyzullah Divli, Kocaeli Alperen Ocakları eski Başkanları İrfan Memiş ve Eren Elmalı ile Düşünce Kulübü üyeleri ve sendika yöneticileri katıldı.


Selçuklu Düşünce Kulübü Başkanı Süleyman PEKİN konferansın açış konuşmasında Profesör BAYRAKDAR’ın 8 dil bilen, 5 yabancı ülkede üniversite hocalığı yapan, 50 civarında yayınlanmış kitabı olan bir ilahiyat-felsefe-tarih uzmanı olduğunu söyleyerek teşekkür etti. Akabinde Prof. Dr. Mehmet Bayrakdar, hazırlamakta olduğu “Ur, Su ve Mu Adlarıyla Evrensel Türk Tarihi” adlı kitabından kesitler aktardı.


“Türklerin tarihi bütün milletlerin tarihini ilgilendirir” ve “Türklerin tarihi Heredot’un tarihinden eskidir” diyen Bayrakdar; Türklerin tarihinin bazı kaynaklarda MÖ 5 binlere, bazı kaynaklarda ise MÖ 18 binlere kadar gittiğini vurguladı. Türklerin Nuh oğlu Yafes soyundan gelmesi bilgisinin İsrailiyyat olduğunu savunan Bayrakdar, piramitlerin Türk patentli olduklarını ve klasik Türk mezarları olan Kurganların daha gelişmiş versiyonu olduklarını dile getirdi.


Yunanlıların eski Mısır, Fenike ve Saka karışımı bir ulus olduğunun altını çizen Bayrakdar; Pers / Fars olarak bilinen Medlerin Saka Türkleri olduğuna dair önemli kaynakları sıraladı. Kuran’da geçen Zülkarneyn’in Medli (Saka) Zerdüşt olduğunu öne süren Bayrakdar, kaynaklarda bazen Budin ve bazen de Buda olarak geçen meşhur inanç önderinin de aynı kökten olduğunu beyan etti.


Kızılırmak’tan Hindistan’a kadarki alanın Milâttan Önceki tarihlerde bile Turuşka yani Türk toprağı olarak geçtiğini dillendiren Bayrakdar, Anadolu’nun çok eski bir Türk yurdu olduğunu ve Malazgirt Savaşı’yla tekrar geri dönüldüğünü ve bu kez Müslüman Türklere yurt teşkil ettiğinin altını çizdi. Dünyadaki ilk yazı örneğinin Altay tamgalarından türetildiği gibi, yabancı kaynaklarda Gog & Magog olarak bilinen Yecüc ile Mecüc’lerin 6 Saka kabilesinden ikisi olduğu ve kıyamet alâmetleri şeklindeki algıların tamamen Yahudi - Hıristiyan uydurması olması gibi oldukça ilginç konulara değinen Profesör Bayrakdar hem ilgiyle dinlendi hem de hazirûn tarafından soru yağmuruna tutuldu.


Oldukça keyifli geçen soru-cevap ve katkı faslından sonra Mehmet Bayrakdar Hoca’ya günün anısına Süleyman Pekin, İsmail Çevikel ve Engin Sönmez’ce “Düşünüyoruz; O Halde Ümitvarız” yazılı Selçuklu porselen tabağı hediye edildi. Konferans sonrasında Sendika Terasında çaylı ve ikramlı sohbet kısmı da en az konferans kadar ilgi çekti. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.