banner286
banner282


Ege adalarının işgali Megalo İdea’nın parçası değil mi?


Mustafa BAĞDİKEN

Mustafa BAĞDİKEN

20 Temmuz 2018, 13:20

Sevgili okurlar... Bugün Kıbrıs Barış Harekatı’nın 44. Yıldönümü. 

Bu yazıda birçok bilgi benim notlarımdan derlenmiştir. Araya sıkıştırdığım fotoğrafları da o günlerin canlı tanığı ve genç bir gazeteci olarak benim çektiğimi bilmenizi isterim. 

**** 

HASTA ADAM TÜRKİYE
Tüm dünyanın ekonomik sıkıntılar nedeniyle Türkiye’ye “Hasta adam. Elini kolunu kaldıracak gücü yok” diye baktığı bir dönem. 

Yunanistan, bu durumdan faydalanarak “Megalo İdea”, yani Büyük Helen İmparatorluğunu kurma hayali senaryosunun bir parçası olarak 15 Temmuz 1974’de Kıbrıs’ta düğmeye bastı. 

Yunanistan Cuntası’nın Nikos Sampson adlı kuklası, Türk ve Rum toplumlarının sözde eşit temsil edildiği Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Başpiskopos Makarios’u darbeyle devirdi. Önce yeni devletin adını “Kıbrıs Helen Cumhuriyeti” olarak değiştirdiğini duyurdu. Hemen ardından Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlandığını açıkladı. 

Sonra Türk toplumuna karşı, dünyanın gözü önünde toplu katliamlar gerçekleştirilmeye başlandı. 

Dedik ya, “Hasta adam” gözüyle bakılan, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin garantör devletlerinden biri olan Türkiye ne yapabilirdi ki... Yunanistan zaten darbeyi yaptı, diğer devlet İngiltere dinlemedi bile…

**** 

MEGALO İDEA NEDİR?

Bir hatırlatma yapalım:

Yunanistan, Fatih Sultan Mehmet 1453’de İstanbul’u fethedip Bizans İmparatorluğuna son vermesinin ardından, “Büyük Helen İmparatorluğunu yeniden kurma” hayaline düştü. O gün bugündür İstanbul dahil Kıbrıs, Ege ve Karadeniz bölgesi, Ege adalarını “Megalo İdea” adını verdikleri bu büyük hayal ile ele geçirmenin fırsatlarını kolluyorlar.

Günümüzde, bizimkilerin yaygın bir deyişle “kanka” göründüğü İngiltere ve Rusya da, Fransa ile birlikte Osmanlı’yı parçalayıp yıkmak için Rumlara destek veriyordu. 

İsyanlar, Bağımsız Yunanistan’ın kurulmasına girmiyorum. Yunanlılar aslında Megalo İdea kapsamında bu amaçlarına ulaşmak üzereydiler ki, Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Kurtuluş Savaşı sayesinde bunu gerçekleştiremediler. 

İlk kurulan Kıbrıs Türk Federe Devleti'nin meclis toplantısı ve milletvekilleri 

**** 

O ÇIKARTMA KARİKATÜRÜ

Gelelim Barış Harekatı’na...

Bir Yunan Gazetesi’nde, Barış Harekatı’ndan bir gün öncesi olan 19 Temmuz 1974’de bir karikatür... Onların karikatürlerde sürekli olarak kafası fesli olarak gösterdikleri bir Türk askeri, Akdeniz kenarında çömelmiş, arkasında da Kıbrıs görünür vaziyette ihtiyaç gideriyor. 

Altında da şöyle bir alaycı yazı:

Türkiye Kıbrıs’a çıkarma yapıyor

Tabi Türk askerinin nasıl bir çıkarma yaptığını ertesi gün tüm Dünya gördü. 

20 Temmuz Sabahı, Türk siyasetinin Karaoğlan’ı Başbakan Bülent Ecevit’in sabah saat 05.00’de o ünlü açıklaması; “Sadece Türklere değil, Kıbrıslı Rumlara da barış götürüyoruz” diyerek Barış Harekatı’nın başladığını, Kıbrıs’a havadan ve denizden çıkarma yapılmakta olduğunu, bunun bir işgal olmadığını duyurmasıydı.

1976 Ledra Palas görüşmelerinde Peres de Cuellar Ümit Süleyman Onan (sağda) , BM gözetiminde açıklama yapıyor.

**** 

ÇOK ŞEHİT VERDİK

Barış Harekatı’na uzun uzadıya girmek istemiyorum. 

Harekatta, o dönemki resmi açıklamalara göre, sonradan ölen yaralılar hariç Türk askeri 498 şehit verdi. Kıbrıs Türkleri’nden de, yine sonradan ortaya çıkan toplu katliamlar hariç yaklaşık 100 mücahit, 500’ü aşkın sivil de şehit edildi. 

Barış Harekatı’ndan sonra önce Kıbrıs Türk Federe Devleti, daha sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşlarına tanıklık ettim. 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin şimdiki Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı’yı, 1976’dan beri henüz 28 yaşında Lefkoşa Türk kesimi ilk Belediye başkanı olduğu yıldan beri tanırım. Tüm sorunları yakından bilen mükemmel bir liderdir. 

1976 LEDRA PALAS GÖRÜŞMELERİ 

Kıbrıs sorununun çözümü için de, yine 1976’da ünlü Ledra Palas’taki görüşmeleri de yerinde takip ettim. Daha sonra Rum kesimi Cumhurbaşkanı olan Tasos Papadopulos ile Türk görüşmeci Ümit Süleyman Onan ile başlatılan, ileriki yıllarda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri olan ve o tarihte BM’nin Kıbrıs Özel Temsilciliği görevinde bulunan, adını sadece diplomatların hatırlayabileceği Perez de Cuellar gözetimindeki toplantılardan hiçbir sonuç alınamadı. 

1976 Ledra Palas görüşmeleri. Tasos Papadopulos (solda) Perez de Cuellar ve Ümit Süleyman Onan (sırtı dönük).

Sonuç alınamaz mıydı? Normal olarak pekala sonuç alınması lazımdı... 

42 yıldır hiçbir ilerleme kaydedilememiş olmasının tek nedeni de, Yunanistan’ın “Megalo İdea” sevdasından vazgeçmemiş olmasıdır.

Başlıkta belirttiğim o Ege adalarının çaktırmadan işgali de bunun bir başka paçasıdır. 

Türkiye zaman zaman, güya “çaktırmadan” işgal edilen ve sayıları 20’yi geçen Ege’deki ada ve adacıkları anlaşmalara aykırı olarak silahlandırması da yine “Megalo İdea”nın bir parçasıdır. 

Bunlarla ilgili ayrıntıları ve hassasiyeti, Ergenekon, Balyoz, Kafes, Casusluk gibi benzeri FETÖ’nün düzmece belge ve kumpaslarıyla kenara attığınız, deniz hukukunu ve haklarımızı çok iyi bilen eski kurt amirallerimizden öğrenebilirsiniz.

Artık Türkiye’nin Ege Adaları konusunda da hoşgörüyü bir kenara bırakıp masaya yumruğunu vurma zamanıdır. 

Çünkü, bugünlerde sesimizi çıkarmadığımız bu adalar ilerde başımızı çok ağrıtacak.

 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.