banner521
banner533


Efe, tüyü bitmemiş yetimin hakkını yedi mi?


Gökhan Karabulut

Gökhan Karabulut

15 Ekim 2019, 16:59

Birkaç gündür Kocaeli kamuoyu gereksiz ve anlamsız bir tartışmanın içerisinde.

Muhtar İbrahim Efe’nin belediyeden haksız kazanç temin ettiği, bankamatikçi olduğunu vurgulayan İzmit Belediyesi Efe’yi disipline sevk ettiğini servis etti basına.

Bakın açıklama yaptı demiyorum, İzmit Belediyesi kendisine yakın gördüğü yayın kuruluşlarına konuyu servis etti.

Bir nevi arkasına kamuoyu desteği almak istedi sanırım.

Hiç gerek yoktu kamuoyu desteğine.

İbrahim Efe’nin haksız kazanç elde ettiği, bankamatikçi olduğu tespit edildiyse tebligatını yapar iş akdine son verirsin ve gerekirse de resmi açıklama yaparak bu durumu kamuoyuna duyurursun…

Fakat İzmit Belediyesi birkaç gün konunun tartışılmasını istedi sanırım kamuoyunda.

Lüzumsuz bir şekilde kamuoyu Efe’nin iş akdinin fesih edilip edilmediğini tartıştı birkaç gün.  

İzmit’in başka sorunu yokmuş gibi…

Bu tartışmaların ışığında;

İzmit Belediyesi başkan vekili Hakan Tanta konu ile ile ilgili son noktayı koyarak İbrahim Efe’nin iş akdine son verildiğini yazılı açıklama ile duyurdu.

İzmit Belediyesi duyuruyu yapmadan önce konuyu yine el altından basına servis etti.

Tanta’nın açıklamalarını satır satır okudum, ne diyor Tanta?

“İzmit Belediyesi Ruhsat Denetim Müdürlüğü emrinde işçi kadrosunda çalışan İbrahim Efe’nin uzun zamandan beri işe gelmediği, kart basmadığı belediyemizde son dönemlerde yapılan denetimleri sonucunda ortaya çıkmıştır. Bunun üzerine, Ağustos ayında sözlü olarak göreve çağrılan personel, göreve gelmemeye devam etmiş, kendisinden savunma istenerek Disiplin Kuruluna sevk edilmiştir. Soruşturma sürerken göreve gelmediği halde aylarca tam maaş aldığı bilgisine de ulaşılmıştır.

Geçmiş idare tarafından görmezden gelinen ve göz yumulan bu durum, kurumda iş barışını bozmuş, işine zamanında gelen ve görevini layıkıyla yapan personelimiz için de kötü bir örnek oluşturmuştur.  İş bu sebepten İzmit Belediyesi çalışanı İbrahim Efe’nin 4857 sayılı İş Kanununun 25. Maddesi II. Fıkrasının (g) bendi ile toplu iş sözleşmesinin EK-1 Disiplin Ceza cetvelinin 3. Maddesinin (d) bendine göre 14.10.2019 tarihinde iş sözleşmesi feshedilmiştir.

Ayrıca personelin bu durumuna göz yuman, kart basmadığı ve işe gelmediği halde bordro düzenleyip tam maaş ödenerek kamuyu zarara uğratan ve görevini kötüye kullanan müdür ve personel hakkında da soruşturma başlatılmıştır. İzmit halkı bilmelidir ki, çalışmadan ve işe gelmeden maaş alma dönemi artık geride kalmıştır.  Seçimden önce İzmit halkına beyan ettiğimiz gibi tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyenlere karşı duruşumuzdan asla taviz verilmeyecektir.

İnsanlarımızın işe ihtiyacı olduğu, binlerce gencin işsiz gezdiği ve ekonomik sıkıntılarla mücadele ettiği böylesine zorlu bir dönemde, bu durum üzerinden siyaset gütmeye çalışanların biçare çabaları kamuoyu vicdanında asla yer bulmayacaktır.’’

Muhtar İbrahim Efe, İzmit Belediyesinin iddia ettiği şekilde haksız kazanç sağladı ise vebali büyük.

Millet işsizlikten kırılırken, vatandaş kan ağlarken, evine üç-beş kuruş para götürmek için ter dökerken Efe kart basarak İzmit Belediyesi’nden para aldıysa söyleyecek söz bulamıyorum.

Yok, şayet öyle değilse kamuoyuna açıklama yapmalı İbrahim Efe, belediyenin iddialarını çürütmeli…

Yoksa bu leke ile…

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selo - 10 ay önce
Adam 10 yıldır işe gitmeden maaş almış daha nasıl yetim hakkı yenir bu adama arka çıkanlara söyleyecek söz bulamıyorum insanların yüzüne bakmaması lazım bunların azıcık utanma duygusu olsa
Avatar
Hasan Ağır - 10 ay önce
Savunanda karşı çıkan konuyu işine geldiği gibi anlatıyor.Bu vatandaş işe gidiyormu gitmiyormu Belediyede yanlış yapıyor bu iş bu kadar uzamamalıydı.Bir sürü var.Sporcu yada sporcu eskileri çalışıyormu çalışmıyormu..Bana ne tavşantepeye yaptığı hizmetten.Belediye başkanımı bu şahıs.
Avatar
Necdet ruzumlu şahsa - 10 ay önce
Necdet bey kim bu ibrahim efe bukadar övüyosun tavşantepe sanki komple onun emriyle oy vermiş havası estiriyosun dedigin gibi bir adamsa oyu varsa zaten muhtar degil belediye baskani olurdu haber yanlişsa savunun tabiki ama kimseyi yalandan efsane yapmanin anlami yok
Avatar
Zülküf - 10 ay önce
Madem tesbit edildi isine son verildiyse haksiz yere aldiğı o paraları geri almasaniz sizde samimi degilsinizdir fatma kaplan hürriyet ve ekibi
Avatar
Necdett - 10 ay önce
Ne yapalım belediye işe gitmeden paramı ödesin aa necdet kardeş haksız kazanç olmuyo mu ne gönül köprüsü menfaat köprüsü olmuş
Avatar
Necdet - 10 ay önce
İbrahim efe tavşantepenin talihini değişimini gelişmesini sağlayan yegane ismidir değeridir belediye ile vatandaş arasında bir gönül köprüsüdür siz fatma kaplan hürriyet ya siz ben buraya nerden geldim der gibi hizmet üreteceğinize şehrimize yeni sorunlar üretmektesiniz sayın başkan gidin tavşantepenin herhangi bir kapısını çalıp ibrahim efeyi sorun ne cevap vericekler bakalım ama bu saatten sonra sizi tavşantepeye isteyen biri olurmu? Muamma tavşantepenin bir değeri olan ibrahim efe sahipsiz haramzade bankamatik memuru asla değildir 24 saatini halkına hizmet için uğraş veren kaç muhtar var sorarım kocaelide yazık tavşantepe halkı bunu unutmaz sayın hürriyet elbet o sandık günü gelicek en güzel cevap orada verilecek .
Misafir Avatar
Mert Ataman - 10 ay önce @Necdet
Sen ne utanmaz arlanmaz bir adamsın ya. Bu muhtar bozuntusu hakkı olmadığı maaşı almış mı...Almış... Yaptıklarından bana ne. Görevi yapacak elbet. Onun için muhtarlığa aday olmuş. Ben de işimi iyi yapıyorum ama bana kimse iki maaş vermiyor. Alın teri dökmeden haksız kazanç elde eden bu adamın aldığı para ve onu savunan senin gibilere tüyü bitmemiş yetimin hakkı haram olsun. Hem öteki tarafta, hem bu dünyada fitil fitil burnunuzdan gelsin.
Misafir Avatar
vatandaş - 10 ay önce @Necdet
boş yorum yapma
Misafir Avatar
VATANDAŞ - 10 ay önce @Necdet
Tavşantepeye muhtar olarak iyi hizmet etmişse bütün muhtarlar da belediyen ekstra maaş alsınlar o zaman. ya muhtar olacak ya belediye personeli. bi kola iki karpuz sığmaz.