banner373


e-dönemine dikkat 


Gökhan Onater

Gökhan Onater

16 Kasım 2019, 16:14

Bir önceki yazımızda son gelen vergiler ve tebliğlerden sonra vergi mükelleflerinin zorlanacaklarını anlatmıştık. Bu yazımızda ise işletme sahiplerinin dikkat etmesi gereken durumlardan söz edeceğiz.


Yaklaşık olarak 118 bin e-fatura, 85 bin e-defter kullanan mükellef var. 2018 yılında 220 milyon adet e-fatura, 1 milyar adet e-arşiv fatura kesilmiş. 2020 yılında vergi mükelleflerin çoğu e-arşiv faturaya geçecek gibi gözüküyor. Çünkü 5000 (Beşbin) TL ve üzeri bütün faturalar e-arşiv fatura olacak. E-arşiv faturaya geçmek için de e-fatura sistemine kayıt olunması gerekiyor. E-fatura kullanan tüm mükellefler 01.01.2020 de e-arşiv fatura sistemine zaten geçmek zorundalar. E-fatura kullanıcıları aynı zamanda ihracat da yapıyorlarsa, ihracat faturalarını da e-fatura olarak kesmek zorundalar. 

Diyelim ki esnafsınız, sabah bir müşteriniz geldi sizden 2000 (ikibin) TL mal aldı gitti. Öğleden sonra tekrar geldi 3000 (üçbin) TL lik daha mal aldı. 5000 (beşbin) TL’yi geçtiği için -bu müşteri eğer vergi mükellefiyse- faturanın artık e-arşiv fatura olması zorunlu. Daha önce kesmiş olduğunuz fatura ise artık fatura olmaktan çıkarak sevk irsaliyesine dönüşmüş oldu. “Sıkıntı yok, muhasebecim halleder” de diyemezsiniz. Çünkü mali müşavir sizin faturanızı kesmek zorunda değil. Ben bir mali müşavir olarak kendi serbest makbuzumdan başka bir şey kesmedim. İkincisi e-arşiv faturaların hangi bilgisayar ip adresinden kesildiği belli olduğundan, herhangi bir olumsuzluk durumunda yapılacak soruşturmada mali müşavirinizin organize kaçakçılık suçlamasıyla karşılaşmak istemeyeceğini de düşünerek e-arşiv faturanızı kendiniz düzenleyeceksiniz. Mükellefin bütün faturalarını kendisi kesmesi zorunlu… Bu sorumluluktan kaçılamaz…


Peki vergi mükellefi olanla olmayanı nasıl ayıracağız? Çünkü vergi mükellefi olmayana yapılan satışta 5000(Beşbin) TL yerine 30.000 (Otuzbin) TL’den bahsediliyor… Bir serbest meslek sahibi (örneğin bir serbest muhasebeci mali müşavir) vergi mükellefidir. Evine 6000 TL lik bir televizyon aldıysa bunu satan esnaf e-arşiv fatura kesmek zorunda değil. Çünkü mali müşavir her ne kadar vergi mükellefiyse de aldığı televizyonu işyerinde değil evinde kullanacağı için vergi mükellefi olmayan olarak kabul edilir. Burada satıcının dikkat edeceği konu, sattığı malın hangi amaçla kullanılacağını sorgulamasıdır. Gelir İdaresi, alıcı ve satıcının özdenetimini artırmayı amaçlamış anlaşılan… Eğer mali müşavir  televizyonu kendi ofisi için almış olsaydı o zaman kendisine e-arşiv fatura düzenlenecekti. Kendi evine sinema sistemi kursaydı 29.999 TL için kağıt fatura, 30.000 TL için ise e-arşiv fatura düzenlenecekti. 


Bugün E-defter, e-fatura, e-arşiv fatura kullanmayan bir vergi mükellefi 01.01.2020 tarihinden itibaren aynı gün içinde aynı vergi numarasına kesilen fatura tutarı (içeriği ne olursa olsun) 5000 (beşbin) TL ve üzerindeyse e-arşiv fatura kullanmak zorunda kalacak. Nasıl yaparım diye endişe etmeyin. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın size verdiği şifreyle e-arşiv portalı üzerinden kolayca e-arşiv faturanızı kesebileceksiniz. 2020 yılında 450-500 bin vergi mükellefinin https://earsivportaltest.efatura.gov.tr/  portalını kullanması bekleniyor. Kesilen e-arşiv faturaları saklama yükümlülüğü de mükellefe ait…


Şirket sahibisiniz, baktınız e-fatura, e-deftere zorunlu geçiş hadlerine ulaşıyorsunuz. Bundan kurtulmak için şirketin türünü değiştirmeyi, şirketi bölmeyi veya tasfiyeye girmeyi düşünüyorsunuz. Devletimiz bunu da düşünmüş, yeni ortaya çıkacak olan şirketler de tescilden sonra 3 ay içinde e-fatura, e-arşiv fatura ve e-deftere geçmek zorunda... Kaçış yok…


Yapılandırma yaptınız (örneğin 6736), ödemediniz. Yapılandırma bozuldu. Daha sonra tekrar bir yapılandırma daha yaptınız (7143 diyelim), onu da ödemediniz. Risk analiz sistemi sizi tespit etti. Artık riskli mükellef kapsamındasınız. Çünkü mükellef vergisini ödemiyorsa risklidir.  Bu durumda brüt satış hasılatınıza bakılmaksızın 3 ay içinde e-fatura, e-arşiv fatura ve e-deftere geçmek zorundasınız. İnternet siteniz aracılığıyla başka şirketlerin reklamını yapıyorsanız 3 ay içinde e-faturaya geçmek durumundasınız ama kendi web sitenizden kendi ürünlerinizi satıyorsanız sorun yok. 


Bavul ticareti de bundan sonra e-fatura mükellefiyeti gerektiriyor (01.07.2020). 


E-arşiv fatura düzenlemek zorunda olan mükellefler (1. Sınıf veya 2. Sınıf farketmez) kağıt fatura düzenleyip e-arşiv fatura düzenlemezlerse fatura bedelinin yüzde 10’u kadar ceza ödemek durumundalar. 


E-arşiv fatura düzenlememek için 5000(Beşbin) TL’yi geçen faturaları parçalayarak kesenler (Örneğin 1000+2000+2000 gibi) tespit edildiğinde 3 ay içinde e-fatura, e-arşiv fatura ve e-deftere geçmek durumunda kalacaklar.

Vergi mükellefi olan değerli okurlarımızı uyaralım: Belge bazlı denetimler başladığından irsaliye ve faturaların içerik, tarih ve numaralarına dikkat ediniz. Denetim elemanları bunları tek tek inceliyorlar. Kayıtlarınızda olmaması gereken demirbaşları elinizden çıkartınız. Vergi borcunuzu ödemeyi aksatmayınız. Yapılandırma yaptıysanız da taksitlerinizi düzenli ödemeyi ihmal etmeyiniz. 

Yeni dönem biraz zor geçecek gibi görünse de krizi fırsata çevirmek için kolları sıvama zamanı gelmiş gibi görünüyor.  Gereksiz gündemlerle uğraşmaktansa üretime yoğunlaşmak daha yararlı olacaktır.


 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yorum41 - 9 ay önce
Hay eline sağlık, birde bunu bize böyle açıklayabilseler. Tebrikler güzel bir yazı olmus