banner109
banner125

banner113

CHP’ye bu kadar demokrasi biraz fazla mı?


Hüseyin DAVUTOĞLU

Hüseyin DAVUTOĞLU

08 Ocak 2018, 17:33

Başlıkta ki soru sizce çok mu saçma? Demokrasi sizce ihtiyaç mı yoksa kullanılabilecek bir araç mı? İşte bu soruya verilecek cevapla o başlıktaki soru anlam kazanacak.
CHP pazar günü il kongresini topladı. Kongre sonucunda bence CHP delegeleri doğru kararı verdi. Bugünkü süreçte Cengiz Sarıbay, Bekir Yurdagül’e nazaran çok daha önemli bir isim ve kazanması geren bir isimdi. Öylede oldu.
Kongreye baktığımızda ise tartışılan aslında Cengiz Sarıbay’ın kazmaması falan değil. Sarıbay’ın Yurdagül’e attığı farka bakılacak olursa ortada tartışılacak bir şey yok. 
İşte asıl tartışılacak nokta ise CHP’nin hala bir kongre yapmayı becerememesi. 
Kongre niye yapılır, kongre sadece bazı parti organların seçildiği seçimden mi ibaret? İşte maalesef CHP bunu bilmiyor. 
Sağ partilerde kongrelerin pek bir kıymeti yoktur, örnek AKP. Onların yaptığı kongre tarzı hiçbir şekilde savunulacak bir tarz değil ama onlar öyle bir yöntem geliştirmiş kendilerine ve öyle yapıyorlar. 
AKP’de alan razı, veren razı, kimsenin herhangi bir derdi yok kongrelerle. Bizdeki Gebze örneğinde olduğu gibi, eğer genel merkezin istediği olmazsa iptal eder kongreyi, atama yapar işi bitirir. Kimsede ağzını açıp “ne oluyor” diye soramaz. Bir iki cılız ses çıkar sonra onlarda kaybolur gider.
AKP’de olay bu kadar basit. AKP’de sormak, sorgulamak gibi bir gelenek olmadığı içinde tepeden ne gelirse hep birlikte “tamam” demekten başka çareleri yoktur. Sıkıysa desinler, bakın o zaman başlarına ne geliyor.
AKP’de kimse demokrasi aramadığı için bunlar normal ama CHP’de de demokrasi diye ortalığın karışması da ayrı bir tezat durum…
Bu durum CHP’de adeta gelenek oldu. Her kongrede mutlaka saçma bir tartışma veya garip bir kavga çıkar. Sanki gündem maddelerinden biride kongrede kavga çıkarmak gibi…
Birde bunun “sol siyaset”in arkasına saklanıp yapıyorlar da işte orada ağızların bir tane vurası geliyor insanın…
Neymiş efendim, sol partilerde demokrasi varmış, fikirler açık açık ifade edilirmiş, bu tartışmaların çıkması gayet doğalmış. 
Halt etmişsizin siz onu. Bre cahil adam, sen hiç CHP dışında bir başka sol partide kavga gördün mü? Şimdi siz kavga ederek daha mı solcu oluyorsunuz?
Kongreler partilerin en üst organıdır. Kongreler, partilerin ileriki dönemlerine yön vermek için toplanır. Seçim, orada en az üstünde durulan bölümdür. Önemli olan fikirlerin ortaya konması, onların tartışılması ve önlerindeki süreç ile ilgili kararlar alınmasıdır. 
Peki CHP’de ne oluyor, herkes birbirini yiyor, herkes birbirini suçluyor. Kavga çıkması için herkes elinden geleni ardına koymuyor. 
Ortada fikir var mı yok, herhangi bir öneri var mı o da yok. Varsa yoksa ben senden daha öteye işerim mücadelesi. 
Adam çıkıyor kürsüye “siz hiç çalışmıyorsunuz, siz şöylesiniz, siz böylesiniz” diye atıp tutuyor. Kendisi ne kadar muhteşem bir insan hâlbuki ki, kimse değerini bilememiş…. 
Artık bir kendinize çeki düzen verseniz. Siz bu sahneleri yaşarken dışarıdaki vatandaş neler düşünüyor, neler konuşuyor farkında mısınız? Birbiri ile kavga eden bir partiye vatandaş nasıl oy versin? Nasıl size yönetme hakkı versin? Daha partisini yönetemeyen devleti nasıl yönetsin…
Şimdi, “şunu şöyle yapın, bunu böyle yapın” diye akıl verecek halim yok CHP’ye. Zaten onlarla böyle kendilerine akıl verenleri beğenmezler. Nede olsa her şeyin en iyisini bunlar bilir.
 Ama şunu bilir şunu söylerim ki, işi gücü ortalığı karıştırmak olan, hiç bir halt yapmayıp hep isteyen, kimseyi beğenmeyen, sabahtan akşama kadar bir yerlerde oturup sadece dedikodu yapan, o “büyük CHP’lilerin” acilen partiden kovulması lazım. Varlıkları bir halta yaramayan bu insanları ne kadar barındırırsa CHP, o kadar geriye gidecektir. 
Ne zaman bir CHP yazısı yazsam hep aynı cümle ile bitirim, bu yazıda öyle bitecek…
Tekrar Atatürk ve altı ok çizgisize gelen CHP umuduyla….

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.