banner521
banner533


Çalışan gazeteciler günü mü dediniz?


Gökhan Karabulut

Gökhan Karabulut

21 Ekim 2019, 17:42

2008 tarihinde AK Parti iktidarı Gazetecilerin tüm özlük haklarını elinden aldı.

Yıpranma hakları başta olmak üzere, gazetecilere çok ağır yaptırımlar getirdi.

Türkiye’de özgür basından bahsedeceksek önce gazetecilerin ekonomik ve sosyal şartlarının iyileştirilmesini konuşmamız gerekiyor.

Bugün Türkiye’de yayın organları ölüm kalım savaşı veriyor, adeta yoğun bakımda hayata tutunmaya çalışan hasta gibi.

Gelişen teknolojiyle beraber yazılı medya ciddi manada okuyucu kaybetti ve buna paralel olarak da kâğıt fiyatlarının yükselmesi yazılı medyayı bitirme noktasına getirdi.

İnternet üzerinden yayın yapan haber portalları ise adeta yerlerde sürünüyor. Önüne gelenin haber portalı kurduğu ülkemizde gazetecilik mesleği maalesef ciddi kan kaybetmiş vaziyette.

AK Parti iktidarı haber portallarını resmi statüye kavuşturmak için hiçbir adım atmıyor. Adeta İnternet haberciliğini görmezden geliyor, yokmuş gibi davranıyor.

İktidar, teknolojinin insanoğluna sunduğu bilgiye hızlı ulaşma kriterini es geçiyor.

İnternet haber portallarını 160 karakterden oluşan sosyal paylaşım siteleri ile bir görüyor.

Bugün gelişmiş ülkelerde gazetecilik oldukça kutsal bir meslek, devletin gazetecilere önemli mali katkıları var ve gazeteciler Avrupa ülkelerinde oldukça saygın konumda bulunuyorlar.

Hakları oldukça fazla, özgürlükleri oldukça geniş, mali imkânsızlık içerisinde boğuşmuyorlar.

Gelişmiş ülkelerde gazetecilerin çalışma koşullarını iyi olunca, gelene ağam gidene paşam demiyorlar, hükümetlerin, siyasi partilerin arka bahçesi olmuyorlar.

Türkiye’de ise medya pek iç açıcı pozisyonda olduğu söylenemez. Yapılan istatistiklerde medya kuruluşları toplumun maalesef güvenmediği kurumların en başında geliyor.

Çift başlı medya yapılanması, okuyucu ve izleyicinin yayın kuruluşlarına olan bakış açısını ciddi manada zedeledi.

Çalışan Gazeteciler Gününü işte biz bu şartlarda karşılıyoruz.

Yazımı fazla uzatmadan ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün o necip sözleriyle sonlandırmak istiyorum;

“Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.