banner613


Büyükşehir’den revizyon sinyalleri geliyor


Gökhan Karabulut

Gökhan Karabulut

07 Ekim 2020, 17:11

Kolay değil, 15 yıl kentin geleceği çalındı. Koskoca bir kent Karaosmanoğlu ailesine peşkeş çekildi.

Son döneminde makamında badem, fıstıklarla beslendi.

Yeniden aday çıkmak için ısrarcı oldu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kadirşinas, vefakâr duygularını istismar etmek istedi lakin bu sefer kendisine ‘’dur’’ denildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesini borç batağında bıraktı kenara çekildi. Şimdi toprağını eşiyor, emeklilik hayatı sürdürüyor.

Yerel seçimlerde birçok defa kaleme almıştım, dönemin artık bolluk değil darlık dönemi olduğunu…

Yeni seçilecek belediye başkanlarından pek bir şey beklemeyin, işçi maaşlarını ödesinler, çöpleri toplasınlar, yapabiliyorlarsa da birkaç proje yapsınlar kâfi. Nerede o Karaosmanoğlu döneminde gelen oluk oluk nakit para?

Belediye Başkanlarına 1,5 yıl vermiştim, renklerini belli ederler, yapabileceği hizmetler aşağı yukarı ortaya çıkar ifadesini kullanmıştım.

Peki, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ne yaptı 1,5 yılda ve ne yapamadı?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesine değerlendirirken ilk baktığım kriterim metro oldu. Başkan Büyükakın seçim vaadi olarak ‘’metro projesini hayata geçireceğiz’’ cümlesini kullanınca, ‘’yok canım mümkün değil, metro projesinin maliyeti neredeyse Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi kadar, altından kalkmaları mümkün değil’’ demiştim.

Gerçekten de mümkün değildi, eğer metro projesinin maliyeti Büyükşehir’in kasasından karşılansaydı kaba tabirle eller yukarı olurdu. Metro sadece seçim vaadi olarak kalırdı.

Fakat Tahir Büyükakın ne yaptı? Metro projesinin maliyeti de dahil olmak üzere bir çok projenin kaynağını bakanlıklara yıktı. 10 milyar TL Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kasasında kaldı.

Bu ne demek? Kentimizde 10 milyar TL başka yatırımlara, projelere ve hizmetlere ayrılacak demektir…

Peki, ne yapmadı Büyükakın? Kadrosunu yenilemedi, eski mesai arkadaşları ile çalışmaya devam etti.

Bugün Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin üst yönetim kademesine ve alt kadroya bakıldığında, Başkan Büyükakın’ın birkaç değişikliğin dışında eski kadro ile yoluna devam ettiğini görüyoruz.

Peki, böyle mi gidecek, kendi kadrosunu oluşturmayacak mı?

Belki de bizim belediyelere biçtiğimiz 1,5 yıl ‘’izleyelim görelim’’ taktiği ile hareket etti?

Geçen gün ismi bende kalsın bir ilçe belediye başkanıyla da özel sohbetimizde sormuştum, ‘’neden kadronu yenilemedin, eski kadro ile devam ediyorsun?’’ demiştim.

Verdiği cevap ise,’’ hangi belediye başkanı kendi kadrosunu yeniliyorsa başarısız oldu, ben belediye başkanı olunca arkadaşları topladım, kendilerini 1, 1,5 yıl izleyeceğimi ve kadroyu yenilemeyeceğimi’’ söyledim, demişti.

İşte herkesin yoğurt yiyişi farklı, yönetim anlayışı farklı.

Sonuç olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden edindiğim son dakika kulislerine göre ciddi bir revizyon kapıda görünüyor.

İşte son örneği de Genel Sekreter yardımcılığına getirilen Tarık Yusuf Uçar.

Uçar’a,  Bilgi İşlem, Gençlik ve Spor, İnsan Kaynakları, Kültür ve Sosyal işler, Mali Hizmetler ve Yazı İşleri ve Kararlar Daire Başkanlıkları verildi.

Gördüğüm izlediğim; Başkan Büyükakın, kadrosunu hemen yenileyerek hata yapmak istemediği, yönetimsel işleyişin de aksamaması gerektiğini düşünmüş olabilir.

Tabiki bu benim fikrim ve düşüncem, dışarından gördüklerim.

Sonuç olarak;

Artık vadenin dolduğu,  üst ve alt kadroda revizyonun için düğmeye basılacağı ve sinyallerinin çok kuvvetli gözüktüğü…

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nihat orhan Yazan - 2 ay önce
İl Belediye Başkanının bağımsız olabilmesi için kendi teşkilatındaki il ve ilçe başkanının karşısında dik durması gerekir Çünkü belediye başkanları seçildiği mogit halkın belediye başkanı olur ama AK Parti Belediye Başkanı halkın Belediye Başkanı olamaz çünkü AK Parti kurulurken menfaattir üzerine kurulmuş bir partiye hangi teleferik Hani vetro bazı mahallelerde altyapı sorunu var ikincisi İzmit trafiği hala çözülmemiş durumda bunları Sayın büyük şehir belediye başkanı görmüyor mu Ben sadece İzmir'de konuştum ilçelerin durumu Büyükşehir ilgilendirmiyor mu Tabii ki büyük şey Belediye Başkanı olarak ilgilendiriyor ki belediye başkanı zamanında çok büyük borçlanma oldu ama İzmit'te Kocaeli'de bu borçlanmaya karşılık çok şey görüldü bugün İstanbul'dan günübirlik Seka Park'a gelen insanlar var diyeceksin ki Sekapark iyi mi oldu bence iyi olmadı 10000 tane insan çalışıyordu bir zamanda Seka da o zaman İzmit'in nüfusu 150000 d&e şehir esnafı akşam saatinde çıkışta saka'nın işçileri bekliyordu şekil oluk oluk insan kaynıyor da o zaman akşam evine giden mutlu aileler vardı şimdi şehir esnafı Bırakın o 10000 kişiye karşılamayı avm'lere karşı mücadele edemiyor işte İzmit'e ve Kocaeli'ye yapılan en büyük haksızlık burada özelleştirme başlı başına bir ihanettir Kocaeli'ye
Avatar
İşçi - 2 ay önce
KADIN ŞUBEDEKİ NAGİHAN MALKOÇ KARAOSMANOĞLU SAYESİNDE NE CANLAR YAKTI ÇALIŞANLARA ZULM ETTİ ŞİŞİRME PROJELERLE YOK OLAN SALLAMA SAYILARLA İŞİNİ YÜRÜTTÜ SIRA ONADA GELMESİ GEREKİYOR