banner383
banner373


Bu rapor Türk medyasında ilk kez Kocaeli Koz’da!


Gökhan Karabulut

Gökhan Karabulut

17 Nisan 2019, 16:30

Geçtiğimiz günlerde ABD Dış İlişkiler Bakanlığı 63 sayfadan oluşan Türkiye İnsan Hakları İhlal Raporu yayınladı. Raporda Fethullahçı Terör Örgütüne yönelik operasyonlarda insan hakları ihlali yapıldığı ileri sürülmüş.

Türk medyası bu raporu gözünden kaçırdı. Amerika Birleşik Devletleri yayınladığı bu son raporla terörist Gülen’den vazgeçmediğini bir kez daha ortaya koydu. Raporda Gülen Terör Örgütüne yönelik yurt içinde yapılan operasyonlarda çarpıcı detaylar var.

Neden yazıyorum bu rapordaki çarpıklığı? Bu rapor Uluslararası kurum ve mahkemelerin referans aldığı bir rapor olarak karşımıza çıkıyor.

Dış İlişkiler Bakanlığı raporunda, ülkemizde 130 bin kişinin işten atıldığı, 80 bin kişinin tutuklandığı, 28 kişinin kaçırıldığı ve kaçırılanlar arasında Ümit Horzum isimli kişinin de yer aldığı anlatılıyor.

Raporda Milli İstihbarat Teşkilatımızı suçlayıcı karalayıcı ithamlar da yer alıyor. MİT’in 18 ülkede 100’ün üzerinde örgüt militanının (mağdur gösteriliyor) Türkiye’ye götürüldüğünü ve MİT’in bu işlemi hukuk dışı yaptığı vurgulanıyor. Raporda, Azerbaycan’dan 2 kişi, Ukrayna’dan 2 kişi, Kosova’dan 6 kişi raporda bizzat yer almış.

Birleşmiş Milletler Raporunda Gülen hareketiyle ilgili kişilerin Türkiye’de işkencelere maruz kaldığı iddia ediliyor. İddia o ki; gözaltı süreciyle ilgili 538 kişinin şikâyet başvurusu olduğu da BM raporunda yer alıyor. Kollu kuvvetlerin içerisinde örgüt adına hareket eden militanların 2 bin 719 şikâyeti bulunduğuna dikkat çekiliyor. Türkiye’nin FETÖ ile yaptığı mücadele ABD dış ilişkiler bakanlığı ve BM raporlarına yanlı ve taraflı yansıyor.

Hapishanedeki 235,888 kişiye yönelik 271 doktorun vazifeli olduğu bunlardan sadece 8 tanesinin ful time personel olduğu. Bin 154 hastadan 400 tanesinin ağır hasta olduğunun vurgulandığı raporda Halime Gülsüm isimli bayan örnek olarak rapora girdiği gözleniyor.

Fethullahçı Terör Örgütüne arka çıkan ABD aynı zamanda Türkiye’deki hapishane şartlarının ağırlığından da bahsederek 211 bin 766 kapasiteli hapishanelerde 260 bin 144 kişinin kaldığı ayrıntılı belirtilmiş.

Raporda, Türkiye’de kanuni olmayan hücre cezaları uygulandığını da Avrupa Konseyi Gözlemci raporuna dayanarak tespit edildiği anlatılıyor.

Taraflı, yanlı ve Türkiye’de örgütle yapılan haklı mücadelesini zedeleyecek ve uluslararası arenada itibarını sarsacak gerekirse ileride de uluslararası mahkemelerde Türkiye’nin önüne koyulacak olan bu rapor, örgüt militanlarının sarıldığı ve itibar ettiği en önemli belge olma özelliği taşıyacağından şüphem yok.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından 612 bin 347 kişi hakkında çeşitli soruşturmaların yapıldığına, 80 bin kişinin gözaltına alındığına dikkat çeken raporda, 15 Temmuz gecesi katledilen, şehit edilen sivillerimizden, asker ve polisimizden hiç bahsetmediği gözleniyor.

Türk yargı sistemini töhmet altında da bırakılan raporda, hukuki prosedüre dikkat edilmeden yetersiz delillerle kişilerin suçlandığı ileri sürülüyor. İnsan Hakları Raporunda aynı zamanda avukatlarla ilgili paragraflarda bulunmakta. Bin 539 avukatın FETÖ soruşturmalarında tutuklandığına dikkat çekilerek, 103 kişinin uzun hapis süresi aldığı anlatılıyor.

Türk yargısının Fethullahçı Terör Örgütü ile mücadelesi de raporda sulandırılarak, Türk yargısının bağımsızlığında ciddi problemler olduğu öne sürülüyor.

Türk yargısının en önemli unsuru olan gizli tanık müessesinin de hedefe konulduğu raporda, Türk yargısının gizli tanıklarla insanların haksız yere suçladığı vurgusunun yer alması dikkat çekti.

20 Aralık itibariyle 47 bin 778 kişinin gözaltında tutulduğunun belirtildiği raporda, gözaltındaki kişilerin birçoğunun siyasi motivasyonlu olduğu ifade ediliyor.

ABD Dış İlişkiler Bakanlığı raporunda Türk yargısını töhmet altında bırakan birçok madde yer aldığı gözlemlenirken, terör kanunlarımızın kötüye kullanıldığı iddia ediliyor ve bunun geniş bir şekilde Gülen Hareketine karşı kullanıldığı vurgulanıyor.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ülkemizde 130 bin kamu çalışanının isinden atıldığı, 4 bin kişinin hâkim olduğu, 2 bin 300 kişinin özel okul, dershane, yurt kapatıldığı, 15 tanesinin Üniversite olduğu, 19 tane sendika ticaret konfederasyonunun kapandığı 200 medya organının kapandığı bin 500 derneğin kapatıldığı anlatılıyor. Türk yargısının ve kollu kuvvetlerinin FETÖ’ye bağlı unsurlarla yapmış olduğu yasal işlemler raporda ‘haksız işlemler, insan hakları ihlali’ şeklinde yansıtılması tehlikenin henüz geçmediği ve devam ettiğini bir kez daha ortaya koyuyor.

Raporda darbe sonrası bin 224 şirkete el konulduğu, 49,4 milyar TL satılanlardan 15 milyar TL gelir elde edildiği de iddia ediliyor.

ABD Dış İşleri Bakanlığı İnsan Hakları Raporunda aynı zamanda CPJ’e göre 73, Türkiye gazeteciler birliğine göre 142, P24 e göre 176 gazetecinin hapiste olduğu ve önemli bir bölümünün Gülen hareketiyle ilişkili olduğu için hapsedildiği ve  Zaman gazetesinden de bizzat bahsedildiği gözlemleniyor. Çağdaş Ses haber sitesinden Ece Sevin Öztürk’ün yandaş Yeni şafak tarafından hedef gösterilmesiyle beraber Gulenist olma bahanesiyle tutuklandığı da ileri sürülmüş.

Raporda en dikkat çektiğim yer ise evlerinde Gülen’e ait kitapların Türk yargısı tarafından suç teşkil ettiğinin de vurgulanması oldu. Neden dikkatimi çekti? Yurt çapında terör örgütü olan bir yapını elebaşının kitabı elbette suç teşkil edecek, raporda bu kitapların suç teşkil etmemesi gerektiğinin vurgulanması, raporu tanzim edenlerin ne kadar maksatlı, kasıtlı rapor hazırladığını gözler önüne seriyor.

Son olarak raporda, Devletin yargısına, kamu kurumlarına sızmış Fethullahçı Terör Örgütü militanlarının ülkemizde yapmış olduğu yolsuzluk soruşturmaları nedeniyle tutuklandığı yalanı da yer almış.

Evet, sevgili okurlarım, Türk medyasının gözünden kaçan, Türkiye’yi uluslararası camiada sıkıştıracak olan bu raporu yazmamın gerekçesi, ABD’nin henüz terörist başı Fethullah Gülen’den vazgeçmediğini anlatmak ve büyük tehlikeye dikkat çekmek.

FETÖ, ABD başta olmak üzere hala birçok ülkede lobi çalışmalarına devam ediyor, yurt dışında bünyesi altındaki kurumlarla hala görev başında.  

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.