banner608
banner601


Bu işler öyle kolay değil Sayın Hürriyet!


Hüseyin DAVUTOĞLU

Hüseyin DAVUTOĞLU

05 Ağustos 2020, 12:34

Sonradan İzmitli olan bendeniz, mesele İzmit olunca gözüm başka bir şey görmez. Eğer ben bu kentte yaşıyorsam ve bu kentte doyuyorsam kent için bir şeyler yapmak en başta gelen görevim olmalı.

Ne mutlu bana ki, bu kentte yaşadığım sürecin büyük çoğunluğunda kendimi ifade edebildiğim, kent için bir şeyler yapmaya çalıştığım hep bir alan oldu.
 

Beni tanıyan, yazılarımı okuyanlar bilir. İzmit tarihi ile ilgili manyak derecede takıntılıyım. Sayısız yazılar yazdım bu konuda.
 

Birçoğunu bu sitede eski yazılarımda bulabilirsiniz. Pek çoğu ise maalesef hayırsız, emek ve değer bilmeyen insanlar yüzünden yok oldu.
 

Sorun değil, ben yine bulduğun, okuduğum yazmaya değer her tarihi bilgiyi zaman ve şartlar izin verdikçe yazmaya devam edeceğim.
 

Daha önce defalarca yine çeşitli biçimlerde ifade ettim, İzmit inanılmaz bir tarihi zenginliği barındırıyor bünyesinde. Bu toprakların altında belki de Türkiye’nin en büyük tarihi eserleri saklı. İzmit’te nereyi kazarsanız kazın altından mutlaka tarihi eser çıkar. 
 

İSU yeni bina yapmaya kalktı, altından tarihi mezarlar çıktı. Merkez Bankası yeni bina işine girişti yine altında tarihi eserler çıktı. Daha önce SEKA tüneli çalışmasında çıkanlar ve benzer pek çok çalışmada yer altındaki tarih, “artık beni görün” diye resmen bağırdı.
 

İşte İzmit böyle zengin, böyle önemli bir yer. Peki bunun farkında mı kentimizin saygı değer yöneticileri? Maalesef değil, zaten böyle olmadığını yıllardır yaşamıyor muyuz?
 

İzmit’te kentin neredeyse tamamı aslında koca bir arkeolojik kazı alanı. 
 

Ama biz ne yapıyoruz, çıkan tarihi eserleri ya bir köşeye atıyoruz ya da yeniden toprak altına gömüyoruz. Hatırlarsınız, geçtiğimiz yıllarda, İzmit’te yine tarihi değeri çok yüksek Roma döneminden merdiveneler bulunmuştu. Peki ne oldu o merdivenler, koruyamayız diye yeniden üstü toprakla kapatıldı.
 

Ben yıllarca bas bas bağırırken, “Zenginliğimize sahip çıkalım” diye, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’ten anlamlı bir çıkış geldi. Çukurbağ’a dikkat çeken Hürriyet bölgedeki tarihi eserlerin gün yüzüne çıkartılması için çalışma yapacağını belirtti. 
 

Çukurbağ bölgesinde devasa bir tarihi eser zenginliğin olduğu yıllardır bilinen bir gerçek. Hatta eski Kültür Müdürü Adnan Zamburkan’ın o sözünü mesela hiç unutamam. Zamburkan, bu bölgenin Efes’ten çok daha büyük bir alan olduğu ifade etmişti.
 

Şimdi Hürriyet, bu bölge ile ilgili çeşitli görüşmelerin yapıldığını, bölgede yapılacak çalışmalara destek vereceklerini ifade etmiş. Konuyla ilgili belediyede basın toplantısı yapan Hürriyet özellikle basının bu konuyu işlemesi için de destek istemiş.

Ama ne hikmetse bu gibi konularda en hassas olan ve en fazla gündem yaratmaya çalışan kocaelikoz.com çağırmadı.
 

Neyse konumuz bu değil, biz zaten Hürriyet bizi çağırmış çağırmamış meselenin o tarafında değiliz. Biz meselenin tarih kısmında, İzmit kısmında ve bunun kente faydası meselesindeyiz. Hürriyet sevdiği “gazetecilerle” istediği gibi eğlenebilir, o da onun sorunu.

Seçildiği günden beri İzmit’te hiçbir büyük projeyi hayat geçiremeyen Hürriyet’e sormak lazım mesela, böylesinde büyük bir proje için belediyenin parası var mı?
 

Böylesine bir çalışma için çok ciddi kamulaştırma yapılması lazım, Kültür Bakanlığı’nı veya yetkili kuruluşları harekete geçirebilir mi?
 

Eskiden bu gibi projeler için AB veya çeşitli yabancı kuruluşlardan kredi veya maddi destek alınırdı. Pandemi sürecinde kredi bulabileceğini düşünüyor mu Sayın Hürriyet.
 

Mesele dönüp dolaşıp yine paraya geliyor. Hürriyet acaba daha önce Cedit’e yaptığı gibi bu projeyi de Büyükşehir’e havale etmeyi mi düşünüyor?
 

Hürriyet’in dedikleri keşke olabilse keşke İzmit’in zenginlikleri yeryüzüne çıkabilse. Ben gönüllü olarak böyle bir çalışmada taş taşımaya bile razıyım, her türlü hamallığını yaparım yeter ki olsun ama çok zor.
 

Bu gibi büyük işler için çok ciddi bir hazırlık yapılması lazım, görüyoruz ki bir iki görüşmenin dışında öyle ciddi bir hazırlık da yok. 
 

Benim naçizane tavsiyen Hürriyet’e biraz daha beklesin. Şu lanet dönemi bir atlatalım. Çok ciddi bir hazırlık süreci geçirelim, yeterli kaynağı yaratalım. Avrupa’daki pek çok üniversite bu çalışmaya çok ciddi destek verir, onları harekete geçirelim ama bugün değil, bugün olmaz.
 

Ama gün gelecek, Dünyanın en büyük tarihi bölgesinde çocuklarımızla o eşsiz havayı soluyacağız. Bunun için ise elimden geleni yapmaya canı gönülden hazırım…

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gündoğdu - 2 ay önce
Hürriyet bir şey yapmak istiyorsa projesi hazırlanmış, onayları alınmış olan Bağçeşme surlarını restore etsin.
Avatar
Fatih - 2 ay önce
Bu zaten Nevzat Doğan'ın temellerini attığı bir proje. Hatta Hoşgörü kenti İzmit sloganıyla başlatılan bir projeye yurt dışından turistler bile gelmişti. Fatma hanım her şeyi sadece kendi yapıyormuş gibi lanse etmeyi pek seviyor.