banner109
banner125

banner113

Bekir Yurdagül kimin adayı?


Hüseyin DAVUTOĞLU

Hüseyin DAVUTOĞLU

05 Ocak 2018, 18:33

Beni bilen bilir, CHP ile aramda çok ciddi bir mesafe var. Bu öyle basit sebeplerle oluşan bir mesafe değil. Her yeri geldiğinde, oldukça sağlam olgularla bunu ortaya koymaktan da asla çekinmem. 
Ama bunun yanında CHP’nin ne kadar önemli bir parti olduğunu, tarihi misyonu ve bu ülke için korunması gereken büyük bir değer olduğunu da ifade etmeden geçemem.
Derdim bugünkü CHP, daha doğru tabirle “Yeni CHP…”
Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin genel başkanı olması sonrası oldukça ilginç bir klik oluşmaya başladı CHP’de. Bu klik önce ulusalcıları partiden uzaklaştırdı. CHP biranda liberallerin ve Kürt sevicilerin kontrolü altına girdi. Sözde demokratlarla acayip bir muhalefet yapısı ortaya çıktı. 
CHP köklerinden uzaklaşmaya başladıkça başarısızlığa doğru sürüklendi. Başarılılık üzerine inşa edilen her şey yine başarımızla sonuçlandı ve öyle olmaya da devam ediyor.
Bunun bir tezahürüde bugün Kocaeli’de yaşanıyor. 
Şimdi pazar günü CHP il kongresini topluyor. İki aday var, bir tarafta Cengiz Sarıbay. Toplasanız belki bir elin parmakları kadar gördüğüm, selamlaştığım Cengiz Sarıbay var. Diğer tarafta ise hiç tanışmadığım muhtemel bu yazıdan sonrada benimle hiç tanışmak istemeyecek olan Bekir Yurdagül var.
Cengiz Sarıbay, CHP içinde nadir sevdiğim insanlardan biri. Her yerde ve zaman ifade ederim, Sarıbay bu CHP için büyük bir şanstır. Eleştirilecek tarafları yok mu, olmaz olur mu hem de ne kadar çok. Ama bir şeyin altını özellikle çizmek lazım ki, Cengiz Sarıbay çok dürüst bir adam. Bugün maalesef siyaset sahnesinde çok az bulunan bir meziyet bu. 
Cengiz Sarıbay’ı ben ilk kez o meşhur kongrede gördüm. Şimdi Bekir Yurdagül’ün diline doladığı Ferhan Şensoy’a karşı kaybettiği kongrede. 
O gün çalıştığım Bizim Kocaeli Gazetesi’nin sitesine hızlı haberleri girmek için ısrarla o kongreye gitmek istemiştim. Kongrenin bitişi sonrası Cengiz Sarıbay’ın o yüz ifadesi, o üzüntülü hali sadece kaybedilen bir seçimden çok daha fazlasıydı. Orada sanki evladına bir şey olan bir baba hali vardı Sarıbay’da. İnanılmaz etkilemişti beni o gün…
Aradan yıllar geçti, CHP yine il başkanı krizine girdi, yine başkan yapacak kimse bulunamadı, Cengiz Sarıbay yine iş başına geldi. 
CHP bir türlü sorgulayamadı kendini, Sefa Sirmen’den başka Belediye Başkan adayı, Cengiz Sarıbay’dan başka il başkanı çıkarmayan bir parti halini... 
Şimdi aştı o günlerini. Bakın il başkan adayı çıkıyor. İzmit Belediye Başkan adaylığı için bir sürü insan çalışıyor. İlçe kongrelerinin büyük çoğunluğu çok adaylı geçti. Beğenin veya beğenmeyin Sarıbay bugün CHP’ye çok şey katan bir isimdir.
Şimdi gelelim Bekir Yurdagül’e… Dedim ya kendisini hiç tanımam. Meslek icabı biliyorum kendisini, eski bir sendikacı, DSP’den milletvekilliği yapmış, şimdilerde ise benim hala ne işi yaradığını bir türlü anlayamadığım “Demokrasi Girişimi” gibi toplama bir yapının sözcüsü…
Ne işe yaradığını bir türlü anlayamadığım, diyorum o yapı için ama gerçekten öyle, yapılan bir iki basın açıklaması, bir iki söylev, peki sonrası yok. “Hangi yaralı parmağa işediniz acaba diye sorsam” tık yok. CHP’nin çevre komisyonu bile çok daha iyi çalışıyor bu girişimden. Hiç değilse onlar yerine gidiyor, tepkilerini gösteriyor, gerekirse sorunları yetkililere ve basına taşıyor. Bunlar ise dostlar alışverişe görsün…
Bu kadar basit olamamalı. Ama kabahat onlarda değil ki, bu ülkede muhalefet sadece Recep Tayyip Erdoğan karşıtlığına indirgendiği için debelenip duruyorlar. Kaldırın kafanız bakın etrafına, “tek adam rejiminden” çok daha komplike bir iş muhalefet etmek. 
Bekir Yurdagül’ün en büyük şansı maalesef CHP’nin Genel Merkezide aynı kafada. Onlar içinde muhalefet etmek bu kadar basit bir iş.
Öyle çok dallanıp budaklandırmaya gerek yok, sadece son iki önemli olaya bir bakalım, Reza Zarraf davası ve İran meselesi. 
Reza Zarraf davasında bir takıldılar rüşvet olayına büyük resmi bir türlü göremediler, İran melesine bir takıldılar özgürlüklere ABD’ye neredeyse selam çakacaklar. 
İşte bu sebepler Yurdagül CHP’de sırıtmaz, işte bu zihniyetle CHP debelenip durur yerinde.
Bugün CHP’nin önündeki en büyük sınav kurucu değerlere sarılıp CHP’yi yeniden Atatürk yoluna yerleştirmek olmalı. “Hayır bileşenleri” deyip birkaç gruba sırtını dayamakla olmuyor bu işler. 
Ben gerçekten Bekir Yurdagül’ün eğer CHP İl Başkanı olursa ne katacağını, Sarıbay’ın yaptığı başkanlıktan farklı ne yapacağını çok merak ediyorum. Sabri Yalım Parkı’nda daha fazla mı açıklama yapacaksınız, yoksa AKP önüne daha fazla mı yürüyeceksiniz? Arada bir iki kere poliste çalışma falan mı?
Pazar günü yapılacak olan CHP kongresi onlar için hayırlı olsun. Bana bir faydaları yok. Ama o gün sandığa gidecek olan CHP delegeleri hiç değilse partileri için bir şeyler yapmak istiyorlarsa bir kez daha düşünsün… 
Tekrar Atatürk ve altı ok çizgisize gelen CHP umuduyla….

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
izmit - 5 ay önce
Sayın yazar güzel yazmışsınız ve birde dilekte bulunmuşsunuz Atatürk ve altı ok çizgisi. Anlaşılıyor ki Atatürk ve altı ok çizgisi sizin içinde bir özlem. Peki siz bu konuda nasıl bir çalışma yapıyorsunuz veya aynı özlemdeki insanlara nasıl yol gösteriyorsunuz. Sadece yazmakla olmuyor sizi de bu yolda aramızda görmek isteriz.
Avatar
marko - 5 ay önce
Yurdagul'un saribay'dan farklı ne yapacağını sorgulamış sayın yazar...ne yapmayacağını sorgulama daha uygun olurdu.misal en azindan şu meşhur "il başkanları toplantisi" komedisinde asla yer almaz...imar mevzuatına aykırı iş yapanları asla kollamaya ve sair