banner368
banner373


Babalık...


A. Serdar Önür

A. Serdar Önür

29 Mayıs 2018, 09:02

4721 Sayılı Türk Medeni Hukukunda babalık davaları 301. madde ve devamında anlatılmış olup, çocuk ile baba arasındaki soybağının mahkemece belirlenmesini ana ve çocuk isteyebileceklerini açıklamıştır.

Babalık davasına karina olarak kanunun 302. maddesinde şu belirtilmiştir. "Davalının, çocuğun doğumundan önceki üçyüzüncü gün ile yüzsekseninci gün arasında ana ile cinsel ilişkide bulunmuş olması, babalığa karine sayılır. Bu sürenin dışında olsa bile fiili gebe kalma döneminde davalının ana ile cinsel ilişkide bulunduğu tespit edilirse aynı karine geçerli olur. Davalı, çocuğun babası olmasının olanaksızlığını veya bir üçüncü kişinin baba olma olasılığının kendisininkinden daha fazla olduğunu ispatlarsa karine geçerliliğini kaybeder."

Babalık davasını kimler, hangi süre içerisinde açabilir?

a) Evlilik dışında doğan çocuğun annesi evlilik dışı çocuk doğmadan evvel veya doğumdan itibaren nihayet 1 sene içinde açabilir.1 senelik süre “doğum” tarihinden itibaren başlar.

b) Çocuk adına kayyım tarafından babalık davası açılmış ise, kayyım’ın “atanma” tarihinden itibaren 1 yıllık hak düşürücü süre içerisinde babalık davasını açılmalıdır.

c) Çocuk için kayyım tayin edilmemiş ise, çocuk “reşit” olduğu tarihten itibaren 1 yıl içinde babalık davasını kendisi açabilir.

Babalık davasının tarafları kimlerdir? Kimlere karşı dava açabiliriz?

a) Evlilik dışı babaya karşı açılabilir.

b) Baba ölmüş ise, babanın mirasçılarına karşı açılabilir.

Hangi hallerde, babalık davası açılmasına ihtiyaç yoktur?

Evlilik dışı baba, notere gider, çocuğun kendisinden olduğunu resmi beyanla kabul ederse veya nüfus müdürlüğüne giderek, çocuğu tanır ise, babalık davası açmaya gerek yoktur. Bu tür açılan davalar hakim tarafından red edilir.

Baba dava açabilir mi?

Evlilik dışı doğan çocuğun babası kanunun 286. maddesi gereğince, soybağının reddi davasını açarak babalık karinesini çürütebilir. Bu dava ana ve çocuğa karşı açılır. Soybağının reddi davasında ayrıca çocuk da dava hakkına sahiptir. Bu dava ana ve kocaya karşı açılır.

Evlilik dışı doğan çocuğun “velayeti” kime bırakılır?

Kanun gereği evlilik dışı doğan çocuğun velayeti "anne" ye aittir.

Ayrıca TCK açısından düşünülür ise:

Madde 233 - (1) aile hukukundan doğan bakım, eğitim veya destek olma yükümlülüğünü yerine getirmeyen kişi, şikayet üzerine, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) hamile olduğunu bildiği eşini veya sürekli birlikte yaşadığı ve kendisinden gebe kalmış bulunduğunu bildiği evli olmayan bir kadını çaresiz durumda terk eden kimseye, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.

Annenin Maddi Hakları Nelerdir ?

TMK Madde 304 - Ana, babalık davası ile birlikte veya ayrı olarak baba veya mirasçılarından aşağıdaki giderlerin karşılanmasını isteyebilir:

1. Doğum giderleri,

2. Doğumdan önceki ve sonraki altışar haftalık geçim giderleri,

3. Gebelik ve doğumun gerektirdiği diğer giderler.

Çocuk ölü doğmuş olsa bile hakim, bu giderlerin karşılanmasına karar verebilir.

Üçüncü kişiler veya sosyal güvenlik kuruluşlarınca anaya yapılan ödemeler, hakkaniyet ölçüsünde tazminattan indirilir.

Evlilik dışı çocuk, babaya, “mirasçısı” olabilir mi?

Evlilik dışı doğan çocuk babasına mirasçı olabilir. Bu durum tabii baba olması ve hukuken tanınmış olması gereklidir. Eğer açılan babalık davası red edilirse çocuk babasına mirasçı olamaz.

Evlilik dışı doğan çocuk kimin soyadını taşır?

Kanununun 321. maddesine göre, çocuk ana baba evli ise ailenin soyadını taşır. Ana baba evli değil ise, çocuk annenin soyadını taşır. Evlilik harici doğan ve annesinin hanesinde nüfusa kayıtlı olan küçüğün, davalı babanın soyadını taşımasını sağlayacak ve idareyi işlem yapmaya zorlayacak şekilde baba hanesine kayıt ve tesciline karar vermesi usul ve yasaya aykırıdır”.

Dava için yapılacak bilirkişi incelemesi nasıl ve nerelerde yapılıyor?

  1.   DNA testi ile babalık karinesi ortaya çıkar

2) Sağlıklı ve doğru bir sonuca ulaşabilmek için, sadece kan örneklerinin alınması yeterli olmayabilir. Duruma göre kıl, mukoza (tükürük) ve doku örneklerinin de alınması gerekebilir.

3) Bu testler, adli tıp kurumunda veya mahkemenin yetkili kıldığı kurumda, davacı, çocuk ve davalı “birlikte” kuruma sevk edilip yeterli raporlar alınmalıdır.

Bu davalar gerek içerik gerekse usul açısından önemli olduğundan mutlaka bir avukattan destek almanı önemle rica olunur.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mehmet demirci - 1 yıl önce
bir çok kişinin bilmediği bir konu olduğunu düşünüyorum bende bilmiyormuşum teşekkürler yazar
Avatar
Sima alkış - 1 yıl önce
Himmm.. nedense bu konuyu bilmiyormuşuz... diger yazilarida okudum hep farkli tarzda yazilar yazilmis... guncel ve bizlerin merak ettigi hatta en cok basimiza gelen sorunlara deginmis a. serdar önür bey. Tesekkurler.
Avatar
takipçi - 1 yıl önce
yazı güzel
Avatar
sami - 1 yıl önce
herkes baba olamaz... baba olmakta hem kanun önünde hemde aile önünde sorumlulukları vardır.
Avatar
derin deveci - 1 yıl önce
nafaka konusunda da yazı bekliyoruz.