banner451
banner421


Ayaz neden başarılı çıktı?


Gökhan Karabulut

Gökhan Karabulut

12 Temmuz 2018, 17:37

Geçtiğimiz yıl Belediye Başkanlarının görevden alınacağını Türkiye’ye ilk kez KOZ duyurmuştu. İlimizde görevden alınacak olan belediye başkanları arasında Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’ın da yer alacağını kamuoyu ile paylaşmıştık.

Ankara’daki haber kaynağımız Belediye Başkanlarının görevden alınacağını kesin bir dille ifade edince haberi Kocaeli ile paylaştık.

Açıkçası ilk bilgi geldiğinde görevden alınacak belediye başkanları arasında gösterilen Hüseyin Ayaz’ın ismini duyduğumda çok şaşırmıştım.

Kentimizde iyi ilişki içerisinde olduğumuz olan ender belediye başkanlarından biriydi Ayaz.

Haber kaynağımıza güvenip, Ayaz ile iyi ilişkilerimizi de göz ardı ederek, bir habercinin yapması gerekeni yaparak kent ile bu bilgiyi paylaştık.

Gazetecilikte kimi dönemler vardır habercilik refleksleriniz her şeyin önüne geçer…

Geçen yıl Türkiye’de ilk belediye başkanlarının görevden alınacağını duyuran yayın organı olma gururunu yaşarken, ilimizde ise hanemize büyük gol yemiştik.

Gazeteciliğin olağan akışında, haber kaynaklarınız size kimi zaman hatalar yaptırabiliyor.

Böyle olunca da haber kaynaklarınızı tekrar gözden geçirme mecburiyetinde kalıyorsunuz!!!

Hiç unutmuyorum yıllar önce Kocaeli Emniyeti ilimizde bir suç örgütüne yönelik operasyon yapmış, operasyonda adı geçen çetenin evlerinden krokiler çıkmıştı.

Haber kaynağım o krokilerin, o dönem ilimizde miting yapmaya gelecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçiş güzergâhının krokileri olduğu bilgisi paylaşılmıştı.

Bomba bilgiydi, o bilgiyi hemen haberleştirmiş, çalıştığım gazete ise haberimi manşetten vermişti. İlimizde yer yerinden oynamıştı fakat bilgi doğru değildi.

Söz konusu çetenin evinden çıkan krokiler, dönemin Başbakanı Erdoğan’ın geçiş güzergâhına ait değil, Çukurbağ Mahallesinde hizmet veren kiliseye ait krokilermiş…

Tabi haberimiz en üst düzeyde karşılık bulmuştu, dönemin Kocaeli Valisi Erdal Ata tarafından haberimiz haklı olarak yalanlanmıştı.

Bu bir gazeteci için en zor olan anlardır!!

O zor anımı hayatım boyunca da unutamayacağım…!

Habercilikte, kaynaklarınız kimi dönem sizi bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde yanlış yönlendirebiliyor…

Habercilik çok dikkat gerektiren, bilgi kaynağınızı kimi zamanlar da defalarca sorgulamanızı gerektirebiliyor.

Her neyse asıl konumuza gelmek istiyorum. Geçtiğimiz günlerde Kocaeli KOZ olarak 10 gün süren bir anketimiz oldu. Kocaeli halkına hangi belediye başkanlarını başarılı bulduklarını sorduk.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi dâhil 13 belediye başkanımıza beş binin üzerinde vatandaş oy verdi. Katılım beklentimizin üzerinde oldu.

Kocaeli’nin Doğu bölgesi anketimize ciddi anlamda katılım sağlarken batı bölgesinde katılım açık söylemem gerekirse düşük kaldı. Fakat bütünsel olarak ankete katılıma baktığımda, bu kadar yüksek katılım beklemiyordum.

Bu katılımdan çıkan sonuçları analiz etmek istiyorum.

Vatandaş bu ankete neden bu derece yüksek katılım gösterdi?

Neden ilgisiz davranmadı?

Kanaatim; Seçmende yorulmuşluğun bir tezahürü bu sonuç ve katılım…

Kocaeli halkı yerel yönetimlere tepkililer, seslerini duyuramıyorlar, seslerini duyurmak isteyenler ya vatan haini damgası yiyor ya da işinden oluyor…

Vatandaş sesini duyurabileceği alanlar istiyor, anketlerde halkın sesini duyurabileceği en etkili yerler…

Anketimizden çıkan sonuçlar beni şaşırtmadı. Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz ve Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım anketimizden başarılı çıkan iki belediye başkanı oldu.

Büyükşehir dâhil 11 belediye başkanımız sınıfta kaldı. Anketi açıklamadan 1 gün önce kaleme aldığım gibi, anketimizin sonuçlarının sağlıklı yansımasını önümüzdeki dönem test edeceğiz.

Peki, Ayaz ve Yıldırım neden başarılı çıkmıştı anketten?

İki başkanın da hataları, eksik yaptıkları yok mu? Tabi ki var ve olacakta…

Onları başarılı kılan nedir sorusunu sorduğumda Başiskele ilçesinin 5 yıl öncesine bakmak aslında kâfi.

Ayaz, Genel merkeze oynamayan, ilçesini cazibe merkezi yapmak için ciddi emek ortaya koyan bir siyasetçi.

Bugün ilimizde arazi değeri en yüksek ilçelerin başında Başiskele geliyor.

Yatırımcıların, inşaat sektörünün iş yapmak için can attığı bir bölge haline geldi Başiskele!!!

Bu birden gelişen bir husus değil. Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz ve ekibinin çalışmalarıyla ortaya çıkmış olan bir eser.

Kentimizin cazibe merkezi haline gelen Başiskele artık kabına sığmıyor.

İlçe ciddi anlamda kalkındı, onlarca özel okulun, özel hastanenin, vizyon projelerin yapıldığı bir bölge haline geldi.

Kocaeli’nin, belediyeciliği, idareciliği bilen, halkı ile entegre çalışan Ayaz gibi belediye başkanlarına ihtiyacı var.

İnanın yorulduk, vizyonu olmayan, vatandaşa tepeden bakan, halkı ile diyalog kurmayan belediye başkanlarından…

Önümüzdeki günlerde Ayaz’a bu başarısını neye borçlu olduğunu sormak istiyorum, hatta başarısız olduğu yerleri de…

Yarın kaldığımız yerden devam edeceğim, eski Demokrat Partili İsmail Yıldırım’ın neden başarılı çıktığını da özetlemeye çalışacağım.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet Baştürk - 1 yıl önce
Yabdaş olana tepeden bakmıyor doğrü ondan olmayana hizmet bile vermiyor.Gelin ucra köşeleri gezin görün.Yandaş olmayana selam vermekten bile kaçıyor.Ismimi acıktan yazdim ki gizli kapaklı olmasın.Geçen yerel seçimlerde evime geldi misafir ettim verdigı sözlerin bir tanesini yerine getirmedi.Yamliş anlaşilmasin şahsıma ait özel bir istek değildı.
Avatar
Vatandaş - 1 yıl önce
Sayın Mehmet ELLİBEŞ Esnaftan şikayet var Gölcük Köyüne yatırım yapan İş yeri açan Esnafına sahip çık Esnaftan,Eşraftan şikayetler var! Esnafınızı mağdur etmeyiniz zararına sebep olmayınız yaptığınız işlerde biz yaptık oldu demeyiniz! Esnafınızı kollayınız,sahip çıkınız. Esnafınızın rızkını kazanabilme mücadelesinde yardımcı olunuz,bir iş proje yaparken onlara engel teşkil etmeyiniz!.. Yerel Esnafını eşrafı dinle kaybetmezsiniz. Esnaf bu ülkenin ve yerelin Ekonomiye can veren dinamosu,zincirin halkasından biri. Sizin cemiyetinize,cenazenize,zor gününüze Yerel Esnafınız gelir, Makamlar gelip geçici.