banner270
banner230

Kocaeli'nin OHAL'i.. 1 yıllık değerlendirme

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ali Kurt Kocaeli’deki FETÖ davalarına ilişkin ve yapılan yeni düzenlemelere ilişkin açıklama yaptı.

Kocaeli'nin OHAL'i.. 1 yıllık değerlendirme
28 Temmuz 2017 Cuma 14:43

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ali Kurt Kocaeli’deki FETÖ davalarına ilişkin son bilgileri de kamuoyuyla paylaştı.

2016 yılında gelen soruşturma dosya sayısı: 27.300 
2016 yılında gelen infaz dosya sayısı: 45.537 
28.07.2017 tarihi itibariyle soruşturma dosya sayısı: 19.133 
28.07.2017 tarihi itibariyle infaz dosya sayısı: 15.218 

BİNDEN FAZLA TUTUKLU 
Bugün itibariyle toplam gözaltına alınan kişi sayısı 3032. Bunlardan 1.160’sı tutuklu, 20 kişi ise halen gözaltında. Adli kontrol tedbiri uygulanan şüphesi sayısı 955. Serbest bırakılan şüpheli sayısı ise 897. Öte yandan 513 kişinin de yakalama kararı ile aranmasına devam ediliyor. 

FETÖ YAPILANMASI 
Ayrıca FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün yapılanmasına ilişkin personel soruşturmalarında da çok sayıda kişi ihraç edildi. 1 cezaevi müdür, 1 icra müdürü, 6 icra müdür yardımcısı, 20 zabıt katibi, 4 cezaevi katibi, 1 icra katibi, 1 mübaşir, 1 sağlık memuru, 11 infaz memuru yayınlanan KHK ile ihraç edildi. 

SAĞLIK BİRİMİ KURULDU
Kandıra Cezaevi yerleşkesinde Dahiliye, Ortopedi, Genel Cerrahi, Göz, K.B.B., Psikiyatri, Kadın Hastalıkları, Üroloji, Diş Polikliniği üniteleri ile Radyoloji (Ultrason) Odası, Sterilizasyon Odası, Doktor Dinlenme Odası, Hasta Bekleme Odası, Röntgen, Diş Röntgeni, Laboratuvar Odası ve Acil Müdahale Odası bulunan dahil olan uzman ve pratisyen hekimlerce tedavinin yapılabileceği sağlık biriminin açılışı 27 Şubat tarihinde gerçekleştirildi. Sağlık biriminin cezaevi yerleşkesinde faaliyete geçmesiyle, hem zaman, hem emek hem de yakıt tasarrufu sağlandı. 

FAALİYETE GEÇECEK
Adalet Bakanlığı'nın İcra Dairelerinin Etkinliğinin Arttırılması Projesi kapsamında ortaya çıkan yeni icra dairesi modelinin hayata geçirilebilmesi için, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı arasında 1 Mart tarihinde imzalanan protokol ile İzmit Kadıköy Mahallesi Bağdat Caddesi üzerindeki 6 katlı binanın, zemin ve 1. katlarında arşiv ve hizmet alanı olarak kullanılmak üzere toplam 5000 m2’lik bölümün 10 yıl bedelsiz olarak cumhuriyet başsavcılığına tefrişi ile birlikte tahsis edilmesi şeklinde anlaşmaya varıldı. Yeni hizmet binasının Ağustos ayı sonunda faaliyete geçmesi planlanıyor. 

DAHA HIZLI HİZMET
Adliyenin giriş katında Ceza, Hukuk Mahkemeleri ile Hazırlık ve İnfaz Ön Büroları kuruldu. Vatandaşa hizmetin daha hızlı ve doğru şekilde verilmesinin sağlanması amacıyla kurulan ön bürolarda numaratör hizmeti getirilerek kişilerin uzun kuyruklarda beklemelerinin önüne geçildi. 

YENİ ADLİYE BİNASI
Adliyenin fiziki şartlarının yetersiz olması nedeniyle yapılan çalışmalar sonucu Milli Savunma Bakanlığına tahsisli Kartepe Dumlupınar Mahallesi, 6 parsel numaralı 1.263.750.00 m2 yüzölçümlü ve halihazırda K.K. EDOK Muhabere Hizmet Destek Eğitim Komutanlığı’nın faaliyet gösterdiği taşınmazın 170.000 m2’lik kısmı yeni Adalet Sarayı binasının yapımı için Adalet Bakanlığına tahsis edildi. Proje ihalesi için çalışmalar son aşamaya geldi.

İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.