banner230

FETÖ sanığı asker etkin pişmanlıktan yararlanmak istedi

Kocaeli 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen FETÖ/PDY (Paralel Devlet Yapılanması) davası sonucunda Tutuklu Sanık H.A ile sanık müdafi katıldı

FETÖ sanığı asker etkin pişmanlıktan yararlanmak istedi
06 Haziran 2017 Salı 09:07

15 Temmuz sonrası FETÖ/PDY kapsamında görülen davalar devam ediyor.  Kocaeli 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davaya ihraç edilmiş tutuklu teğmen H.A ile avukatı A. Serdar Önür katıldı. Sanık, Kocaeli Nolu 2 F tipi kapalı ceza infaz kurumunda tutuklu olduğunu, mühendis teğmen iken KHK ile ihraç olduğunu, düzenli geliri ve mal varlığı olmadığını beyan etti. H.A savunmasında, "Ben bylock kullandığımı kabul ediyorum. Suçu kabul eden etmeyen herkesin tutuklandığı yönünde bir söylenti vardı ben de ona inandım o nedenle suçu kabul etmediğimi söyledim. Sonra pişman oldum ve tutuklandıktan iki ay sonra bulunduğum ceza evinden dilekçe göndererek soruşturmayı yürüten Cumhriyet Savcısına etkin pişmanlık kapsamında ifade vereceğimi söyledim ve verdim

BU YAPILANMAYA DİNİ DUYGULAR İÇİNDE YAKLAŞTIM

Ben lise yıllarımda fetullah gülen yapılanmasına ait fem dershanesine gittim.Sonra üniversiteyi kazanınca orada fetö pdy yapılanmasının cemaat evi olarak tanımlanan evlerinden birine lise öğretmenim M.K. tarafından yönlendirildim. Ekonomik durumum iyi olmadığından o evlerde kaldım. 2013 yılında devlet yurduna geçtim. Bana o yapının öğrencilere verdiği 150-200 TL kadar bursta sağlanmıştı. İstemesem de sohbet toplantılarına da gidip geliyordum. 2014 yılının sonlarına doğru yine o yapı içinde tanıdığım açık kimliğini tam olarak bilmediğim ve örgütten maaş aldığını sandığım S. kod isimli kişi bana o tarihlerde bana google playstore dan bylock u indirmeyi teklif etti. Benimle haberleşmek ve mesajlaşmak için o programın indirilmesi gerektiğini söyledi Bende normal bir program sandım ve kabul ettim. 5-6 ay kadar ben bylock u kullandım. O süre içinde program üzerinden birkaç kez sohbete çağrıldım, birkaç kezde dini mesajlar geldi. Fakat bu yapıya mensup S. kod adlı kişi, nişanlı olduğum ve bunu bildiği halde kendilerinin tanıştıracağı bir bayanla evlenmeme telkin etti. Bu teklif üzerine yapılanmanın diğer yüzünü anladım ve zaten bir şekilde irtibatımı kesmeyi düşündüğümden önce bylock programını telefonumdan sildim ve onlarla irtibatımı tamamen kestim..

İSİMLERİ TEK TEK AÇIKLADI

Sanık H.A, dava sırasında mahkeme heyetine, kendisini yönlendiren, kendisi ile aynı evlerde kalan, bu evlere gelen giden ile yapılanmanın nasıl bir şekilde olduğunu, kime ne dediğini ve kimin kimle bağlantısı olduğunu açık şekilde anlattı.

BYLOCK KULLANDIM

Sanık H.A :"Ben bylock kullandığımı kabul ediyorum ancak suç işleme kastı ile hareket etmedim." dedi. Gelen kayıtlardan da sanığın bylock kullanıcı olduğu belirtildi.

CUMHURİYET SAVCISI ARAŞTIRMA SONUCU GELDİ

Duruşmanın Cumhuriyet Savcısı'nın Sanık H.A'nın TCK nun 221 maddesi kapsamında etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak kastı ile beyanda bulunduğu dosya kapsamından anlaşılmış ise de sanığın etkin pişmanlık kapsamında alınan beyanına istinaden isimlerini ve kod adlarını belittiği şahıslar hakkında başlatılan herhangi bir soruşturma bulunup bulunmadığı yada yürütülen herhangi bir soruturma kapsamında değerlendirilip değerlendirilmediği hususlarının araştırılması için talep ettiği araştırma sonucu verilen isimlerin bir kısmı için soruşturma yapıldığı bir kısmınında soruşturma yapılmadığına dair bilgi geldiği görüldü

SUÇ KASTI YOKTUR

Cumhuriyet Savcısından sonra söz verilen sanık müdafi "Müvekkilininetkin pişmanlık kapsamında savcıya anlatımlarda bulunmuş mahkemede tekrarlamıştır. Üniversite ilk zamanlarında içinde bulunduğu maddi zorluk nedeni ile bu yapıdan burs aldığndan ve barınma kolaylığı nedeni ile bir süre barınmış bylock kullanımıda samimi olarak anlatmıştır. Ancak suç kastı olmadığından sonradan telefonunu da değiştirmiş. Bu yapı ile ilişkisinide kesmiştir. Bizim müvekkilimiz sırf tahliye olabilmek amacıyla değil gerçekten adalete yardımcı olmak anlamında başından beri bildiği her şeyi ayrıntılı olarak anlatmış, soruşturma sırasında dahi etkin pişmanlıktan yararlanmak istediğini beyan etmiş, bu yönde bildiği herşeyi samimi olarak anlatmıştır. Biz müvekkilin bu samimiyetiinn adalete yardımcı olma istediğinin dikkate alınmasını ve mahkemece etkin pişmanlık kapsamında ifade veren bir kısım şahıslarla ilgili olduğu gibi müvekkil hakkında da bihakkın, olmadığında adli kontrolle tahliye karar verilmesini" talep etti.

TUTUKLULUK DEVAM

Yapılan mahkeme sonucunda sanık her ne kadar etkin pişmanlık hükümlerinden yararlandırılmak istense bile dijital metaryallerin incelenmesi, yeniden ıslak imzalı bylock raporunun istenmesi, bylock içeriklerinin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından sorulmasına, TCK nun 221 maddesinde düzenlenen etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanabilmesi kapsamında herhangi bir şüpheli veya şüpheliler hakkında soruşturma yapılıp yapılmadığı yapılmış ise sonucunun ne oluduğu hususunun ayrıntılı yazı ile bildirilmesinin istenmesine, kuvvetli suç şüphesinin varlığı, atılı suçun yasadaki müeyyidesinin alt ve üst sınırları, atılı suçun CMK nun 100/3 maddesinde sayılan suçlardan olup sanığın kaçma ve delilleri karartma şüphesinin bulunması, bu sebeple adli kontrol tedbirinin yetersiz kalacağı, atılı suçun yasadaki müeyyidesine göre tutukluluk tedbirinin ölçülü olduğu ve sanığın tutuklulukta geçirdiği sürede gözetilerek sanığın tahliye talebinin reddi ile tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı Ağustos ayına erteledi.

İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.