banner521

Emniyetin Bağımlılık Raporu ürküttü

banner418

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yer alan 13 sayfalık raporda, alkol, tütün, ilaç ve madde kullanımının, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir sağlık sorunu olduğu belirtildi.

banner482
Emniyetin Bağımlılık Raporu ürküttü
07 Ekim 2018 Pazar 10:00

Raporda soruna ilişkin güvenilir ve kıyaslanabilir veriler elde etmek amacıyla, Türkiye’de halkın geneli arasında alkol, tütün, ilaç ve narkotik madde kullanımının kapsamı, şekli ve tutum-davranışların bilinmesinin önem taşıdığı ifade edildi. 

Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) Genel Nüfus Araştırması çalışma grubu tarafından Türkiye genelindeki hane halkında, hayatında en az bir kere alkol, tütün, ilaç ve madde kullananlara yönelik tutum ve davranışların araştırılması, halkın geneli arasında kullanılan yasal ve yasadışı maddelerin yaygınlık ve cinsiyet-yaş gruplarına göre belirlenmesi, yasadışı ve yasal bağımlılık yapıcı maddelerin genel kullanım şekilleri arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesini amaçlayan çalışmada 26 ilde  42 bin 754 kişiye  ulaşıldı.

Aralık 2017-Mart 2018 döneminde  yapılan araştırmaya 22 bin 214  kadın,  20 bin 540   erkek katıldı.   Ankete katılanların 2 bin 99’u herhangi bir okul bitirmemiş  ve okur yazar olmayan, 13 bin 837’si  ilkokul mezunu, 6 bin 201’i ortaokul mezunu, 7 bin 690’ı  normal lise mezunu 2 bin 188’i  meslek lisesi mezunu,  bin 425’i  2 yıllık meslek yüksekokul mezunu,4 bin 527’si   4 yıllık üniversite mezunu,  2 bin 566’sının üniversite öğrencisi ve bin 932 kişinin  ise  lise öğrencisi olduğu öğrenildi. 

Tütün kullanımına ilişkin bulgularda katılımcıların en az  yüzde 47’si hayatında en az bir kere sigara, puro, pipo, nargile vb. bir tütün ürününü kullandığını  ifade ederken, tütün kullanımının ise erkeklerde yüzde 61,9 iken, kadınlarda yüzde 32,2 olduğu  öğrenildi.  

Tütün ürününü ilk kez deneme yaşı ortalamasının  ise  17,85 olarak ölçüldüğü  öğrenildi. Alkol kullanımına ilişkin bulgularda ise,  katılımcıların yüzde 22,1’i  yani 9 bin 436’sı hayatında en az bir kere alkollü içecek kullandığını  belirtti. Kadın ve erkeklere göre bu oranın dağılımı ise yüzde 34,3  erkek,  yüzde 10,7 kadın olarak ifade edildi. 

Alkollü içecekleri ilk kez deneme yaşı ortalaması 19,94 olarak ölçüldü. İlaç kullanımına ilişkin bulgular incelenenlerin 2 bin 498 kişinin hayatında en az bir kere yatıştırıcı-sakinleştirici ilaç kullandığını belirtti. İlaç kullanımının kadın ve erkeklere yönelik dağılımı ise yüzde 3,9  erkek,  yüzde 7,7’ kadın olduğu  belirtildi. 

Öte yandan ilaçları ilk kez kullanma yaşı ortalaması 32,26 olarak ölçüldü. Madde kullanımına ilişkin bulgular ile incelenenlerin bin 338’i yani  yüzde 3,1’i hayatında en az bir kere madde kullandığını söylerken, araştırmada hayatında en az bir kere madde kullananların yüzde 94’ü erkek, yüzde 6’sının ise kadınların oluşturduğu öğrenildi. 

 Hayatında en az bir kere madde kullananların yüzde 20’si ilkokul mezunu, yüzde 18,3’ü ortaokul mezunu, yüzde 29,9’u ise lise mezunu olarak belirlendi. Öte yandan en yoğun kullanımın ise lise mezunu olan grupta olduğu  tespit edildi. Madde kullanıcılarından halen lise öğrencisi olanların oranı yüzde 4,5 iken, halen üniversite öğrencisi olanların yüzde 9,7 olarak  belirlendi. 

Algıya ilişkin bulgular ile ilgili yapılan araştırmada, katılımcıların tütün, alkol ve madde kullanımına ilişkin algıları  sorulara verdikleri cevaplar ile  tespit edilmeye çalışıldı. Genel nüfusun yüzde 15,5’i uyuşturucu bağımlısını daha ziyade suçlu görürken, yüzde 42,7’si daha ziyade hasta, yüzde 6,3’ü ne suçlu ne hasta, yüzde 30,5’i de hem suçlu hem hasta olarak gördüğü ifade edildi.

Algıya  yönelik araştırmalarda, genel nüfusun yüzde 70’i sigara kullanmayı hiç hoş görmezken, yüzde 81,5’i alkol kullanmayı, yüzde 97’si uyuşturucu kullanmayı, yüzde 93,3’ü de hekim önerisi dışında sakinleştirici/uyarıcı kullanmayı hiç hoş görmemektedir. 

Genel nüfusun yüzde 75,2’si sigara kullanmayı “ağır risk” olarak tanımlarken, yüzde 82,8’i alkol kullanmayı, yüzde 97,3’ü uyuşturucu kullanmayı, yüzde 92,1’i de hekim önerisi dışında sakinleştirici/uyarıcı kullanmayı ağır risk olarak tanımlamıştır. 

Genel Nüfusun “insanlar tıbbi gerekçeler olmaksızın madde kullanabilmeli” sorusuna yüzde 78,2’si “kesinlikle katılmıyorum” cevabı verirken, yüzde 8,3’ü “büyük ölçüde katılmıyorum”, yüzde 2,5’i “ne katılıyorum ne katılmıyorum”, yüzde 3,1’i “kesinlikle katılıyorum”, yüzde 3,1’i de “büyük ölçüde katılıyorum” cevabını verdiği öğrenildi. Hazırlanan  araştırma ve raporun sonuç ve öneriler kısmında ise bu çalışmaya göre ülkemizde tütün ve alkol kullanımında az da olsa düşüş olduğu görüldüğü ifade edilerek, ilaç suiistimali ciddi bir sorun olarak göründüğü ve bu konuya yönelik ayrıntılı çalışmaların yapılması gerektiği vurgulandı.  

Ayrıca “bu çalışma bize; her ne kadar ülkemizde madde kullanımının batı ülkelerindeki gibi büyük bir sorun olduğunu göstermese de, narkotik madde kullanımının, toplum sağlığı ve güvenliği bakımından önemli bir engel olduğunu ve üzerinde titizlikle durulması gerektiğini fark ettirmektedir” ifadesine yer verildi.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.