banner369
banner373

Derince Araştırma'da hemşire darp edildi!

banner301

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde darp edilen hemşireye sahip çıkan Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, hastanede güvenliğin yetersiz olduğunu ve acil tedbirler alınması gerektiğini söyledi

Derince Araştırma'da hemşire darp edildi!
16 Mart 2017 Perşembe 13:21

banner32
banner313

Hastanın tedavisi ile meşgul iken darp edilen hemşire F.G.T. hakkında Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker bir açıklama yaptı. Başkan Çeker’in açıklaması şöyle: “Sağlık çalışanlarının şiddete uğramadığı bir gün bile yoktur. Her gün ülkemizin her köşesinden ve Kocaeli’ndeki sağlık kuruluşlarında özveri ile görev yapan sağlık çalışanlarının darp edildiği veya sözlü şiddete uğradığı haberlerini alıyoruz, televizyonlardan hastanelerde sağlık çalışanlarına karşı yaşanan saldırıları dehşete düşerek izliyoruz.

 

GÖSTERMELİK CEZALAR

Şiddetin önüne geçilmesi için gayret sarf edilmesi ve gerekli tedbirler ve önlemler alınması gerekirken, sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlar uygulamış oldukları şiddetin yanlarına kar kaldığı hiçbir kamusal yaptırımın uygulanmadığı, göstermelik cezaların verildiği, verilen cezalarda hükmün açıklanması geriye bırakıldığı için verilen cezalar bir anlam ifade etmemektedir.

 

HEMŞİREYE DARP

Bu nedenle bazı şahıslar sağlık çalışanına şiddeti rutinleştirmiş belli aralıklarla sağlık çalışanlarına şiddet uygulamayı kendine vazife edinmiştir. Böylesine bir olayın son örneği de 13 Mart tarihinde Saat 10.15 de Sağlık Bilimleri Üniversitesi Derince Eğitim Araştırma Hastanesi’nde  4. katta Göğüs Hastalıkları Servisi’nde hastanın tedavisi ile meşgulken Hemşire F.G.T sudan bahane ile  hasta yakını tarafından  darp edilmiştir.  Kendisine fiili saldırı girişiminde bulunulduğu gibi sözlü şiddet de uygulanmıştır.

 

ANCAK BU ŞEKİLDE…

Öncelikle Hemşire F.G.T ye geçmiş olsun diyor, şiddet olayını kınıyoruz. Halkımıza şifa dağıtma, acı ve sızılarını dindirmek için gecesini gündüzüne katan sağlık çalışanlarına karşı şiddet uygulayanların yüksek miktarda para cezalarına çarptırılması, uzun süre kamu hizmetlerinden mahrum bırakılması ve ağır hapis cezalarına çarptırılmaları için yasal düzenlemeler ivedilikle hayata geçirilmelidir. Ancak bu şekilde sağlık sektöründeki teröre son verilebilir. 

 

ŞAPKASINI ÖNÜNE KOYSUN

Buradan yetkililere de bir çağrıda bulunarak sağlık personeline sahip çıkın diyoruz. Çünkü şiddetin artık insan yaşamına kast eden saldırıya dönüşmeye başladığı hastanelerde bir kez daha görülmüştür ki, personel can güvenliğinden yoksun bir şekilde vatandaşa sağlık hizmeti verilmektedir. Artık herkes şapkasını önüne koyup bu sorunun çözümü için bir adım atmalıdır. Bir an önce sağlık kurum ve kuruluşlarında gerekli önlemler alınmalıdır. Güvenli ve huzurlu bir ortamda görev yapmak tüm sağlık çalışanlarının hakkıdır. Yöneticiler bu konuda duyarlı olmalı, çalışanlara yapılacak bu tür saldırıların önüne geçmek ve bu saldırıları engellemek için gerekli önlem ve tedbirleri almalıdırlar.

 

GÜVENLİK YETERSİZ

İlimizdeki diğer hastaneler gibi  Sağlık Bilimleri Üniversitesi Derince Eğitim Araştırma Hastanesi’nde güvenlik zafiyeti vardır. Güvenlik görevlileri yeterli değildir. Anadolu da bir kasaba büyüklüğünde olan hastanenin 24 saat güvenliğini 50-60 güvenlik görevlisi ile sağlanamaz. Güvenlikçi sayıları tekrar gözden geçirilerek sayı artırılmalıdır. Her katta bir güvenlik görevlisi verilmek suretiyle sağlık çalışanlarının daha güvenli bir ortamda görev yapmaları sağlanmalıdır. Hasta ve refakatçilerin dinlenmeye geçtiği akşam saatlerde hasta ziyaretlerine kısıtlama getirilmelidir.

 

TEDBİRLER ALINSIN

Türk Sağlık-Sen olarak hastanelerde sağlık çalışanlarına karşı yapılan bu tür şiddet ve saldırı olaylarının bir an önce son bulmasını, yöneticileri de bir kez daha sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyor ve alçakça bir saldırıya uğrayan Hemşire F.G.T ye tekrar geçmiş olsun diyoruz. Türk Sağlık-Sen olarak sağlık çalışanlarına uygulanan şiddettin en aza indirmesi için yapılması gereken acil tedbirlerin ve ağır yaptırımların süratle hayata geçmesini istiyoruz.”


İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.