AK Parti yine aynı “tarikat tuzağına” düşüyor!


Gökhan Karabulut

Gökhan Karabulut

03 Temmuz 2020, 12:05

Sağ Partiler Cumhuriyet kurulduğu günden bu yana cemaat ve tarikat yapılanmalarını bir oy deposu olarak gördü ve siyasi sağ organizasyonlar bu yapılara hizmetlerini hiç aksatmadılar.

Aslında tarikat Cumhuriyet öncesinde bir yoldu, hakka ulaşmada, mürşidi kâmile temasta önemli bir vazife görürdü.

Akşemseddinler, Hacı Bayramı veliler, Fatih Sultan Mehmetler hep bu tarikatların rahminde yetiştiler. Nice evliyalar, enbiyalar tarikat tekkesinde piştiler, olgunlaştılar. Tarikat ehli olmak ateşten gömlek giymek gibiydi o dönemler.  

Bugüne geldiğimizde; Tarikatlar, cemaatler birer ticari meta olarak hizmet vermekte. Sağ Partilerin arka bahçesinde pişen birer anonim şirket haline dönüştüler.

Ticaretlerini genişletme, kamuda nüfus sağlama gibi amacının dışında batıl bir tarikat yurtlarına evrildiler.

Nerede Akşemsseddinlerin, Hacı Bayramı Velilerin, Fatih Sultan Mehmetlerin geçtiği tarikat dergâhı, nerede günümüzün tarikat ve cemaatleri…

Sağ partiler ile tarikat ilişkileri böyle vıcık vıcık bir hal aldığı günümüz Türkiye’sinde, kendileri sözde kemalist gören kafatasçı bir kesim türedi. Gerek bürokraside gerekse TSK’nın içerisinde…

Bu ülke insanı Genel Kurmay Başkanlığı bünyesi altında kurulan Batı Çalışma Grubu gibi faşist bir zihniyet ile tanıştı.

28 Şubat Post Modern darbe ile muhafazakâr kesimin eğitim hakkı elinden alındı, kuran kursları ‘’irtica’’ safsatası adı altında polis ve askerler tarafından basıldı. Sözde Kemalist geçinen kafatasçı zihniyet muhafazakâr kesime maalesef Türkiye’de yaşam hakkı tanımadı.

İki tarafta günahsız değil anlayacağınız!

Olan samimi muhafazakârlara ve samimi Atatürkçülere oldu bu ülkede.

AK Parti işte böyle bir dönemde, kafatasçı Kemalist zihniyetin izdüşümü ve şirketleşmiş, ipi dışarıda olan cemaat ve tarikatların arasından sızarak iktidar koltuğuna oturdu.

AK Parti’de tıpkı DP, ANAP ve DYP gibi cemaat ve tarikatları arka bahçesi yaparak toplumsal siyasi yapıda söz sahibi oldu ve büyüyerek yoluna devam etti.

AK Parti’yi sert eleştiri oklarının hedefine götüren süreç aslında ANAP ve DYP’nin hiç yapmadığını yapmaktı.

ABD’nin referansıyla Türk topraklarına sızan ajan Fethullah Gülen cemaatine kamuda, bürokraside etkin söz hakkı tanımasıydı.

Gülen yapılanması kamuda AK Parti’nin ön açmasıyla yerleşik düzene geçti.

Cumhuriyet tarihinde ilk defa cemaat tarikat görünümlü organizasyon siyasetin üzerinde belirleyici konuma geldi. Kaba tabirle Türk insanının yüzde 50 oyunu alan bir siyasi organizasyon ipleri Fethullah Gülen denilen teröriste kaptırdı.

Bürokraside atamaları halkın yüzde 50 oyunu alan AK Parti yapacağına, atamaları bizzat Fethullah Gülen’in militanları yaptı.

ANAP ve Doğruyol Partisi muktedir, iktidar olduğu hiçbir dönem cemaat ve tarikatları belirleyici, siyasetin üzerine konumlandırıcı pozisyona getirmedi.

DYP ve ANAP’ın oy deposu olan tarikat ve cemaatlere belli haklar verdi ama kesinlikle ve kesinlikle ipin ucunu onlara kaptırmadı.

AK Parti organizasyonu hata yaptığını nerede gördü? MİT tırlarına yapılan operasyon, 17/25 Aralık tarihinde ki yolsuzluk soruşturmaları ve en sonda onlarca şehit verdiğimiz 15 Temmuz gecesi.

İktidar, Gülen yapılanmasının rezervasyonuyla yaptığı atamalar kurşun olarak geri döndü.

AK Parti’ye gönül vermiş, yönetim kademelerinde aktif görev yapmış isimlerin yerine, FETÖ’nün referansını tartışılmaz bir değer olarak görüldü o dönemler.

Her istedikleri verildi… AK Parti teşkilatları tabiri caiz ise FETÖ yapılanmasına peşkeş çekildi.

Gülen’in muktedir olduğu o yıllarda, AK Parti Teşkilatlarının referansı hiçbir değer ifade etmiyordu, varsa yoksa örgütten gelecek olan referans listelerdi.

Bugüne bakalım…

AK Parti Gülen hareketinden ders almış değil. Dün FETÖ bugün…

AK Parti teşkilatlarının görüşleri, önerileri hiçe sayılarak yine bir veya birkaç tarikatın referansı dikkate alınmakta.

Dün Fethullah’ın tekkesinde pişenler bugün renklendirme yöntemiyle farklı tarikat ve cemaat tekkelerinde faaliyet gösteriyor. İstihbarat raporları ortada.

AK Parti bugün dejavu yaşamakta, yaşananlardan ders almamakta, bu ülke insanının yüzde 40-45’i AK Parti organizasyonuna güvenerek sandıkta oy veriyor.

Oy pusulalarında, tarikat ve cemaat logoları bulunmamakta…

İktidar ipi eline almalıdır, kamuda atamaları bizzat kendisi yapmalı, yaptığı atamaların siyasi sonuçlarının hesabını da vermelidir.

Vatandaş iktidarı ya tenkit etmeli ya da takdir…

Fakat tarikat cemaat atamalarının sandıkta karşılığı yoktur.

Vatandaşın takdir edeceği veya hesap soracağı siyasi organizasyonlar demokrasinin olgunlaşmasında en önemli mihenk taşıdır.

Siyasetçiler mutlak bu gerçeği içselleştirmeli, halkın iradesinden başka hiçbir iradeye de ipleri kaptırmamalıdır.

AK Parti organizasyonu tekrar aynı hataya düşmemelidir.

DEJAVU yaşamamalıdır.

Açıkçası kişisel kanaatim;

İktidar yine tarikat ve cemaat sarmalı altında bulunduğudur.

Ve bu sarmaldan kurtulamadığı takdirde sandıkta çok ağır bedel ödeyeceğidir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Reisçi - 1 ay önce
Kalemine, yüreğine sağlık.Mesleğinde doğruları yazmaktan, halkı bilgilendirmekten vazgeçmezsin İnşaAllah.Şenol Ergüney o koltukta otursa da getirenler hergün pişman olacaktır eminin.Haktan ve haklıdan yana olmaya devam.
Avatar
Ersoy Kandemir - 1 ay önce
Atatürk ve İlke manalarını hiçbir zaman yürekten anlamayanlar düşünce ağlamamalıdırlar.
Avatar
Deva - 1 ay önce
Şenol Ergüney nasıl orda o zaman bunca habere gitmesi gerekirken boy gösteriyor,neden?Rabbim Reisimize güç kuvvet versin .Kocaeli siyaseti izlemesin
Avatar
Korfezli - 1 ay önce
Liyakat sahibi kimse makamlar artık onlara verilmeli fetö artıkları temizlenmeli ahbap çavuş ilişkisi son bulmalı damat gelin enişte bacanak baldız amca yeğen dayı muhabbeti bitmeli hakeden göreve gelmeli...