banner521
banner533


AK Parti toplumsal desteğini kaybetmeye başladı


Gökhan Karabulut

Gökhan Karabulut

12 Kasım 2019, 16:56

Kenan Evren ile start verdi ardından rahmetli Bülent Ecevit ve Turgut Özal ile başladılar Paralel Devlet Yapılanmasını kurmaya.

Sizi biraz daha ileriye alayım 2008 tarihine getireyim. AK Parti’ye kapatma davası açılmadan 10 gün önce, tarihler 4 Mart 2008 yılını gösteriyordu. Anayasa Mahkemesi Başkan vekili Osman Paksüt, Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Fethullahçı Terör Örgütünün yayın kuruluşu taraf gazetesi 13 Haziran 2008 tarihinde bu ziyareti manşetten okuyucularını duyurdu. Haber içeriğinde AK Parti’nin kapatılma gerekçesi konuşuldu şeklinde kulis bir haber yapıldı.

Genel Kurmay Başkanlığı, taraf gazetesinin haberi üzerine kamuoyuna açıklama yaparak, Paksüt’ün ziyaret sebebi taziye olduğunu, 27 askerimizin şehit düşmesinden dolayı ziyaretin yapıldığı duyurdu.

O dönem AK Parti’nin kapatılacağı yüksek sesle konuşuluyordu. AK Parti’nin o dönem can simidi olan Fethullah Gülen Cemaati AK Parti hakkında kapatma kararı alındığı 14 Mart’tan tam bir hafta sonra 21 Mart tarihinde Ergenekon 1 operasyonu için düğmeye bastı.

ABD Büyükelçisi Siebentrit, Ergenekon 1 operasyonunun ardından kripto mesajla şu bilgileri paylaştı Beyaz Saray ile. ‘’ Türk Emniyetinin bir yöneticisi ABD Federal Soruşturma Bürosunu ziyaret etti. Türk Emniyet Teşkilatı yöneticisi, Başbuğ- Paksüt görüşmesinin akabinde Ergenekon kapsamında gözaltılar gerçekleştirilecek’’

Kripto mesajdan da anlaşılacağı üzere; Polis Ergenekon operasyonuna 1 hafta kala ABD ile operasyon bilgilerini paylaştığı ve sebebinin de Paksüt- Başbuğ görüşmesi olduğu ortaya çıktı.

FETÖ aklı sıra, taraf gazetesi üzerinden algı yaratarak, AK Parti’nin kapatılma gerekçelerini ortadan kaldırmak için Ergenekon operasyonı için düğmeye basarak ‘iktidarın yanındayız’ mesajı veriyordu…

Paksüt- Başbuğ görüşmesinin karşılığında FETÖ önce İlhan Selçuk, Doğu Perinçek, Mustafa Balbay, Ufuk Büyükelçi, kuvvet komutanları Hurşit Tolon, Şener Eruygur paşayı gözaltına aldı.

Aynı Büyükelçi Siebentrit mesajında, yapılan operasyonlara Genel Kurmay Başkanlığının tepki vermediğini bildirdi Amerika Birleşik Devletlerine.

2008 tarihinden 2013 tarihine kadar Fethullahçı yapı devlet içerisinde kurduğu paralel devlet yapılanması ile önce Siyaset sonra TSK ardından yargı ve diğer kamu kurumları başta olmak üzere birçok noktaya sızdı. İktidara güven veren FETÖ militanlarını devlet kadrolarına yerleştirdi.

İktidar, Gülen yapılanmasının gerçek yüzünü 2013 tarihinde gördü. 17/25 Aralık operasyonlarıyla ‘yolsuzluk’ iddialarıyla alaşağı edilmeye çalışıldığı gün.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın evinin içini bile dinleyen örgüt, Oslo görüşmelerini de kamuoyuna sızdırarak ve Türkiye’yi uluslararası arenada zor durumda bırakacak MİT tırlarına ölümcül darbe indirerek düğmeye bastı.

Toplumsal mutabakat iktidara yönelik yapılan bu operasyonlara karşı sert tepki gösterdi. FETÖ’nün devlet içerisinde kurduğu paralel devlet yapılanmasıyla iktidarı alaşağı ederek devlete reset atmak isteyen yapıya karşı milli mutabakat kuruldu. FETÖ’nün saldırısı geri püskürtüldü.

AK Parti içerisindeki başta olmak üzere siyasete nüfus etmiş FETÖ mensupları dışında toplumun her kesiminden örgüte yönelik ciddi tepki geldi.  

Hatırlayın o dönem Türkiye’de yeni bir kalkışma beklenmiyordu, darbelerin artık çok geride kaldığı, Balyoz, Ergenekon, Sarıkız, Casusluk gibi ipe sapa gelmez operasyonlarla darbelerinin önüne geçildiği düşünülüyordu. Bir nevi askeri vesayetin yok edildiği görüşü hâkimdi kamuoyunda.

Kamuoyu böyle inanıyordu ama siyasete sızmış, akademiye sızmış, medyaya sızmış militanlar öyle düşünmüyordu. Darbe girişimine günler kala,’’ keşke bu dönem akademisyen değil de Albay olsaydım, daha iyi hizmetim olurdu’ diyen güruh her şeyin farkındaydı.  

Tarihler 15 Temmuz’u gösterdiğinde FETÖ son ölümcül vuruşunu yapmak için tekrar düğmeye bastı. Tanklarla insanlarımızı sokaklarda ezdiler, TBMM bombaladılar, vatandaşların üzerine silahlarla ateş açtılar.

O gün Türk milleti genci ve yaşlısıyla sokağa döküldü, çeşitli siyasi partilere gönül vermiş insanlarımız indi meydanlara. Söz konusu olan AK Parti’nin istikbali değil Türkiye Cumhuriyetinin istikbaliydi…

Millet hain kalkışmayı canı ile kanı ile geri püskürttü. Sağcısı, solcusuyla, alevisi sunnisi bayrağı yere düşürmedi.

İktidar 2013 tarihinden 15 Temmuz 2016 tarihine kadar toplumda FETÖ algısını çok iyi oturttu. FETÖ’nün bir cemaat olmadığını, ABD’nin kuklası olduğunu toplumun çok geniş katmanlarına kadar bu görüşü yaygınlaştırdı.

Fakat ‘düşman içeride olunca kilit tutmaz’ derler ya hani, iktidar içerisinde yuvalanan militanlar 15 Temmuz hain girişimine kadar FETÖ’nün bir paralel devlet yapılanması içine girmediğini savunuyordu kapalı kapılar ardında.

Erdoğan’a yine en büyük destek, kendi kurduğu siyasi partiden değil milletin kendisinden gelmişti.

Türk milleti her zamanki gibi devletin yanında yer almıştı.

15 Temmuz akabinde, devleti paramparça eden, yargısını, polisini, askeriyesini ele geçiren militanların yıktığı bürokrasiyi tamir etmek epey güçtü.

FETÖ mensuplarının yurt genelinde ki yargılanma safhasında çok çelişkili kararlar verilmeye başlandı. Yıllarca Türkiye Cumhuriyetinin bürokrasinin içerisinde Paralel Devlet Yapılanması kuran FETÖ’nün yok edilişi, maalesef bürokraside de ister istemez boşlukların oluşmasına sebebiyet verdi.

Bürokrasiyi ele geçiren örgüt, devletçi hiçbir askere, yargı mensubuna, polise yıllarca aktif görev vermedi.

Devletin içerisindeki kendi militanlarını alanlarında eğitmek için uzun yıllar onları aktif görevlerde tutarak branşlarında yetişmelerine imkân tanıdı.

Türkiye Cumhuriyetinin ikinci bir devleti yoktu ki, yedekten çıkarıp bürokrasiye yerleştirsin!

Türk milleti FETÖ mensuplarına en alt sınırdan verilen kararlara rağmen iktidarın yanında saf tuttu, desteğini esirgemedi.

İktidar içerisinde aba altından Fethullahçı yapıya kol kanat gerenlere rağmen, toplumda Erdoğan’a yönelik oluşan sevgi bu tepkileri de dindirdi.

Bugün 15 Temmuz yargılamalarında yaşanan, KHK mağduru olarak ortaya çıkan sebebin temelinde, FETÖ’nün bürokrasimizi hallaç pamuğuna çevirmiş izdüşümün yansımasıdır.

Ülkede devlet mi, bürokrasi mi bıraktılar da KHK mağduriyetlerine sarılıyor FETÖ ve uzantıları?

‘KHK’lilerden özür dilemeyiz’ ifadesini kullanan iktidar partisi mensupları hangi akıl ile bunu savunuyor olabilir acaba?

İktidar, son dönemlerde FETÖ mensuplarının bir bir tahliye edilmesiyle büyük kan kaybediyor.

Yargının siyasal zeminde görüldüğü ülkemizde FETÖ lehine verilen kararlar, iktidarın halk desteğini kaybetmesine ciddi zemin hazırlıyor.

İktidar, FETÖ ile mücadelede ki inandırıcılığını kaybediyor.

Millet, iktidarın 17/25 Aralık operasyonlarına kadar FETÖ ile ilmik ilmik devleti ele geçirme hamlesine göz yumdu fakat bugün gelinen nokta çok düşündürücüdür!

Toplumsal mutabakatı sekteye uğratacak siyasi açıklamalar, FETÖ lehine verilen adli kararlar iktidarın sonunu hazırlayacağı gibi yarınların Türkiye’sini de tehdit altında bırakacağı kesindir.

Benden uyarması…

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Paşalı - 9 ay önce
Ağzını öpeyim senin degerli kardeşim
Avatar
Izmitli erkan - 9 ay önce
Senin gibi Türk milliyetci yazarlardan Allah razi olsun
Avatar
Emine - 9 ay önce
Kardeşim senin gibi milli yazarlar gazetecilere ülkenin ihtiyacı var.
Avatar
Twvsantepeli2Tavsantepeli - 9 ay önce
Slkah siz ve sizin gibileri var etsin gokhan bey
Avatar
Bekirpasali - 9 ay önce
Teşekkürler sayenizde herseyi öğreniyoruz
Avatar
Hasan bilgin - 9 ay önce
Uzun süredir sizi okuyorum, tarafınızın devlet olduğunu gördüm, sizin varlığınızı Allah arttirsin
Avatar
Ayşe turhan - 9 ay önce
Ne mutlu Türküm diyen sizin gibi objektif Turk milliyetçisi aydinlara ihtiyacimiz var
Avatar
Mehmet akin - 9 ay önce
Sayenizde beynime reset attim, Allah sizden razı olsun Türk milleti var olsun