banner446
banner421


15 Temmuz’da o savcıları, emniyet müdürünü anmadan olmaz!


Gökhan Karabulut

Gökhan Karabulut

17 Temmuz 2019, 17:01

Türkiye’nin hastalığıdır, cefasını başkası sefasını başkası sürer.

Hastalık hız kesmeden devam ediyor.

15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 3 yıl geçti. Geçtiğimiz gün Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi kentimizde de anma programları yapıldı.

İlimizde 15 Temmuz anma programı Milli İrade Meydanında kutlandı, binlerce vatandaşımız şehitlerimiz yâd etti.

Fethullahçı kalkışmayı yazarken, ilimizde başarılı şekilde görev yapmış Kocaeli eski Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ali Kurt, Donanma Savcısı Metin Arslan’ı yâd etmemek büyük bir eksiklik olarak değerlendiririm.

Mesela Kocaeli eski İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel’i… Anmamak, sanki doğru olmaz gibi gelir benliğime!

15 Temmuz öncesi de ilimizde görevliydi Metin Arslan savcı. Meslektaşları arasında sevilen, işini ahlaklı ve düzgün yapan bir yargı mensubuydu. Meslektaşları arasında parmakla gösterilirdi, mesleğine olan saygısı hep takdir edilmişti. Hain kalkışma da yine ilimizde görevliydi, Donanma dosyası Metin Arslan’a verildi.

Gecesini gündüzüne kattı, Donanma’da örgüt çökertildiyse emeği çok ama çok büyüktü. Mesai mefhumu gözetmedi, örgütün donanmadaki kılcal damarlarına kadar indi.

Hiçbir zaman vitrinde olmadı, onu kimse kirli pazarlıkların içerisinde görmedi. İşine odaklanan ve sadece işini yapan bir yargı mensubuydu. Operasyonlara ev sahipliği yaparken, insana olan merhametiyle, adaletin ince çizgisiyle soruşturmaları yönetti.

İnsan haklarına saygılı davranılmasını her fırsatta vurguladı. Devletin merhamet yüzünü de keskin yüzünü de hak eden insanlara göstermekten çekinmedi.

Hâkime olan eşi başka bir kente tayini çıkmasına rağmen, ‘’Donanma iddianamesini yazmadan’’ hiçbir yere gitmem dedi. Ve dediğini de yaptı.

Sonra ne oldu?

Hâkimler ve Savcılar Kurulu birinci dairesinin kararnamesiyle İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcılığına atandı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilimize tayini çıktı. Yargının o dönem örgütü çökertmek için çalıştığı en çetin dönemlerdi.

Kalkışmanın arifesinde ilimize Kocaeli eski Cumhuriyet Başsavcısı olarak atandı Mehmet Ali Kurt.

İnsan haklarına saygılı bir yargı mensubuydu o da tıpkı Arslan gibi. Soruşturmaları titizlikle yürüttü, en ince ayrıntılarını bile ince eleyip sık dokuyarak çalıştı.

Hakkımda ‘Gizliliği ihlal’ suçlamasıyla dava açılmasına sebep olsa da ona hiçbir zaman kırılmadın incilmedim. Herkes işini yapıyordu.

Kısa bir dönem çalıştı ama çok ciddi başarılara imza attı Kocaeli adliyesinde…

FETÖ’nün Donanma soruşturması, adliye ve kamu yapılanması yine onun döneminde çökertildi.

Başsavcı olarak ilimizde görev yaparken yine HSK Birinci Dairesinin kararnamesiyle düz savcı olarak İstanbul Bölge Adliye Mahkemesine atandı.

Şimdi de son olarak gelelim örgütle mücadelenin isimsiz diğer bir kahramanına. Kocaeli eski il emniyet müdürü Levent Yarımel’e.

Darbe kalkışmasında polis telsizinden,’’ karakollara, emniyet güçlerine her hangi bir askeri birlik müdahalesinde silahla karşılık verilecektir’sözü ile hafızalara kazınmış bir polis şefiydi.

FETÖ ile mücadelesi, öyle şov peşinde koşanlar gibi 15 Temmuz gecesi ve sonrasında da başlamış değildi…

Örgüt hakkında yıllar önce en geniş raporu tanzim eden eski bir istihbaratçıydı Yarımel.

Bir zamanlar Fethullah hoca diye yere göğe sığdıramadıkları kişi aleyhinde o dönemler rapor tanzim etmek öyle her babayiğidin harcı değildi.

Yarımel işte o dönemler bu babayiğitliği ortaya koymuş, Fethullah’ın ‘hoca’ yapılanmasının ‘cemaat’ olmadığını aksine örgüt olduğunu raporlaştıran ender isimlerdendi Türkiye’de…

Polis şefi Yarımel ilimizde görev yaparken, Donanma soruşturmaları, örgütün adliye ve kamu yapılanması onun döneminde çökertildi.

Sonra ne oldu İçişleri Bakanlığının kararnamesiyle önce merkeze çekildi ardından emekliye sevk edildi.

Neden yazdım bunları?

Bilin kardeşim bu değerli devlet adamlarını, isimsiz kahramanları…

Hafızanızda yer etsin, siyaset bugün var yarın yok, lakin bu isimler dünde vardı yarında olacak.

Millet kahramanlarını kalbine yazar, beynine mıhlar.

Yazın kalbinize, mıhlayın beyninize.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.