banner29

Müzik aşkı için babasına rest çekti Sahnelerin 'Diva'sı oldu

banner31

Aylardır sosyal medyada karşıma çıkıyor.

Müzik aşkı için babasına rest çekti Sahnelerin 'Diva'sı oldu
01 Kasım 2016 Salı 16:50

banner32
banner15

Aylardır sosyal medyada karşıma çıkıyor.
Sarışın bir kadın, güzel ve fotojenik
Çok da seksi!
‘Sahnelerin Divası’, ‘Anadolu Yakasının Madonna’sı’ diyorlar ona
Dinleyen herkesi mutlu eden, eğlencenin hakkını veren bu kadın kim diye merak ettim.
Doğapark Restaurant’ta bir araya geldik Özlem Kosova’yla
Sanat aşkı için babasına bile rest çeken, doğal, dobra ve egolardan arınmış bu güzel kadına ben de hayran oldum doğrusu!
Her Çarşamba ve Cuma sahne almak için İzmir’den İzmit’e gelen Kosova’yı daha yakından tanımak isteyenler buyurun söyleşimize…


Özlem Hanım sizi son dönemlerde İzmit sahnelerinin vazgeçilmez ismi olarak tanıyoruz ama biraz daha yakından tanımak istiyoruz. Kimdir Özlem Kosova?
Manisa Turgutlu’da doğdum. Babam sanayiciydi, 2 dönem orada ticaret odası başkanlığı yaptı. Annem ev hanımı. 2 kız kardeştik ama kardeşimi geçen yıl kaybettik.


Başınız sağ olsun. Neden hayatını kaybetti?
Çok güzel ve sağlıklı bir kadındır. Kalp krizi geçirdi maalesef. Kardeş acısı çok kötüymüş. Allah kimseye yaşatmasın.


“BABAM SANATÇI OLMAMI KABULLENMEDİ”
Anladığım kadarıyla varlıklı bir ailenin kızısınız. Sizden babanızın işini devralacak bir bölüm okumanız beklenmedi mi? Sanatçı olmanızı desteklediler mi?


Annem hep destekledi, hatta konservatuara gitmem için o teşvik etti. Ama babam hep karşı çıktı. Hala da sanatçı olmamı kabullenmiş değil.


Neden?
Bilmiyorum hiçbir zaman istemedi. Ama ben bir şeyi kafama koyarsam yapmak için karşımdaki insanı konuşarak ikna etmeye çalışırım. Babama da kırmadan anlatmaya çalıştım ama istemedi. Konservatuarı kazandığımda “Gidersen sana para yollamam” dedi. Ben de ‘gitmeme engel olamayacaksın. Beş kuruş istemem’ dedim ve gittim.


Sahiden para yollamadı mı size?
Evet, dediğini yaptı bir süre para yollamadı. Ben de istemedim.


Nasıl okudunuz peki?
İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda okurken sahne almaya başladım. Babam uzun süre para göndermediği için o dönem bu sayede geçindim. Ama şanslıydım aynı okulda okuyan dayımla beraberdik. 8 yıl dayımla sahne aldık. Bu sayede insanları ve camiayı tanıdım.


20 yıldır sahne alıyorsunuz. Babanız sizi dinlemeye geldi mi, hala aynı fikirde mi yoksa?
Hiç ikna olmadı, sanatçı olmamı kabullenemedi babam. 1 kere geldi dinledi ve hiç hoşlanmadı. Ama annem hep gurur duyuyor benimle.  


Ailede başka sesi güzel olan var mı?
Annemin ve amcamın sesi güzeldir. Annem profesyonel olarak bu işi yapamamış ama amcam TRT sanatçısı Soner Özbilen’dir.


SANATÇI OLACAĞI KÜÇÜKKEN BELLİYMİŞ
Küçükken de hayaliniz sanatçı olmak mıydı?

Evet, insanın küçükken ne olacağı belli oluyor aslında. 9 aylıkken dans edip şarkılara eşlik etmeye başlamışım. 2 yaşımda hortumu mikrofon kablosu yapıp şarkı söylermişim. İlkokul dönemlerinde de arkadaşlarla aramızda yarışma falan yapardık. Ses, dans, müzik… Yani hep artistik şeyler yapardım. O zamandan belliydi sanatçı olacağım.


Üniversite bittikten sonra ne yaptınız peki?
1998 yılında Süper Kanal isimli bir TV kanalında 2,5 yıl kadın programı yaptım. Ama 2000 krizi yaşanınca program bitti, diziler başladı. Bu sürede 2 yıl sahne almadım.


Hangi dizilerde oynadınız?
Çiçek Taksi’de 35 bölüm oynadım. Dadı, Zehirli Çiçek, Tatlı Kaçıklar ve Arka Sokaklar dizilerinde de bölüm oyuncusu olarak yer aldım.


Sahnelere tekrar nasıl dönüş yaptınız?
Anadolu Yakası Bağdat Caddesi’nde kendi mekanımı açtım. Şımarık isimli kulübü 3,5 yıl işletip, orada sahne aldım. Bu sırada eşimle tanıştım.


“EŞİMİ GÖRÜNCE BU MUDUR BUDUR DEDİM”
Nasıl bir karşılaşmaydı?

Ben uzun boylu erkekleri severim. 2007 yılında kendi mekanımda şarkı söylerken içeri girince dikkatimi çekti eşim. Eski milli basketçi (Gökhan Otosüren) olduğu için oldukça uzun boyluydu. İçimden dedim ki ‘bu mudur budur’ O da beni beğenmiş. Sürekli mekana gelip gitmeye başlayınca ortak arkadaş çevremiz de oldu. Birbirimizin dert ortağı, dostu olduk önce. 2011’de de İstanbul’da evlendik.


Mekanınızı kapattıktan sonra ne yaptınız?
Hitap edecek daha çok insan var diyerek turneye çıktım. Tekirdağ Çorlu, Balıkesir, Burhaniye…


Daha sonra İzmir serüveni başladı sanırım. Uzun süre İstanbul’da yaşadıktan sonra İzmir’e taşınma fikri kimden çıktı?
Eşim İstanbul’da İbrahim Kutluay Basketbol Akademisi’nde Genel Koordinatördü. “İzmir’de bu işi yapar mıyız?” dedi. Ben de kabul ettim. 2014’te Foça’ya taşındık.


Sizin gibi sahnelere aşık bir kadın neden albüm yapma konusunda ısrarcı olmadı?
2008 yılında ‘ihanet’ isimli bir albüm yaptım. Maalesef kötü bir menajere denk geldim. Ona çok param gitti. Bir daha da popüler olmak istemedim.


“BEN O KADIN DEĞİLİM”
Neden, küstünüz mü piyasaya?

Hayır ama popüler olmak için uzun ve bambaşka yollar kat etmek gerekiyor. Ben o kadın değilim. Bir de insanlardan bir şey isteyemem ben. Kendi bestelerim de var ama hiç albüm düşünmüyorum artık.


“AZICIK AŞIM AĞRISIZ BAŞIM”
Böyle güzel bence. Çünkü o tür popülerlik ilişkime de negatif yansır. Azıcık aşım ağrısız başım. İzmir’de huzur dolu bir hayatım var. Haftanın 2 günü de (Çarşamba-Cuma) İzmit’te Vidimo Bar’da sahne alıyorum.


Başka yollar derken, popüler olmak için çaba sarf etmeden de başarılı olanlar var. Bu biraz şans sanırım
Evet, biraz şans biraz da doğru isimlerle çalışmak. Mesela Funda Arar ve Ata Demirer sınıf arkadaşımdı. İkisi de çok başarılı oldu. Funda Arar ekranda şov yapmadan başarılı olmayı başarmış nadir insanlardan biridir. Onun en büyük şansı başarılı bir müzisyen de olan eşidir.


Sizin sahnedeki başarınızın sırrı nedir?
Seyirciyle göz teması, onlarla iletişim içinde olmak, konuşmak önemli. İyi dans ettiğimi de söyleyebilirim. Eğlenceli müzik yapıyorum. Ayrıca gülümseme de çok önemli. Sizin gülümsemeniz karşı tarafı da gülümsetir. Doğru insanlarla tanışıp işimi düzgün yapıyorum. Benim için söz senettir. Eğer bir anlaşma yapmışsam kimseyi yarı yolda bırakmam.


“KADIN MÜŞTERİ ÖNEMLİ”
Kadın müşteri benim için çok daha önemli. Çünkü ben de kadınım. Eğer bir kadın mekanı severse gelir, sevmezse gider. Kadınsal kıskançlıkların da olmasına izin vermiyorum.


Popülerlikte isimler de çok önemli olmalı ki birçok sanatçı kendi ismini kullanmıyor. Sizin isim ve soy isminiz sahne için çok uygun. Kosova gerçek soyadınız mı?
Hayır, kendi soyadım uzun olduğu için sahne ismi olarak Özlem Kosova’yı kullanıyorum.


Neden Kosova?
Aslen Kosovalıyız çünkü.


“BENİM DİYENLER BİLE MEKANI DOLDURAMIYOR”
İsminizi marka yapmayı başarmışsınız. TV’deki ses yarışmalarına katılarak isminizi daha çok insanın tanımasını istemez misiniz?


Ben artık jüri üyesi olabilirim o programlarda. Çünkü 20 yıldır sahnedeyim. Kendimi çok başarılı addediyorum. Hala program yapıp mekanı dolduruyorum. Bugün ‘benim’ diyen insanlar bile sahne alamıyor, mekanı dolduramıyor.


O zaman size söylenen ‘Anadolu Yakası’nın Madonnası’ ve ‘Diva’ yakıştırmalarını hak ediyorsunuz…
Diva, Madonna falan…Evet ben çok başarılıyım ama şöyleyim böyleyim yakıştırmaları yapmıyorum.  Sadece gelip dinlesinler beni.


İzmir’de oturup sakin bir hayat sürerken İzmit’te sahne almak nereden geldi aklınıza?
İzmit ile menajer Bekir Yıldız sayesinde tanıştım. Bekir önemli bir menajerdir. Onunla konuşup buraya ‘gala’ diye geldim. Vidimo’nun sahibi Yusuf Bey ile tanıştım. Mekan güzel, Yusuf Bey’de başarılı olunca burada sahne yapma fikri oluştu. 3 Haziran 2015’ten beri; haftanın iki günü buradayım.


“İZMİTLİLER DOĞRU YAPILAN ŞEYE AÇLAR”
Neydi sizi İzmit sahnesine bağlayan?

İzmit’te 20 yıl önceki İstanbul’u gördüm. Vidimo bambaşka bir yer. Orada güzel bir ambiyans yakaladık. Sanatla ilgili dinleyiciler gördüm, hoşuma gitti. İstanbul aşmış kendini. İzmit’te insanlar doğru yapılan bir şeye açlar.


Diğer günler İzmir’de sahne almıyor musunuz?
Teklifler var ama sahne yapmıyorum. Senelerce haftanın 7 günü sahne aldım. Artık daha keyfi yapmak istiyorum bu işi. Ama ilerleyen yıllarda Foça’da meyhane tarzı bir yer açmak istiyorum. O zaman yalnızca kendi mekanımda şarkı söylerim.  


Eşiniz sahne almanıza karşı çıktı mı hiç?
Eşim uzun zamandır istemiyor aslında. Bazen sahne almamam için baskı yapıyor. Ben de şimdi sağlıklıyken iş yapalım diyorum.


“GELECEĞİN PERRAN KUTMAN’INI GÖRÜYORUM DEDİ”
Anladığım kadarıyla ekranlarda da başarılıydınız. O alanda kariyer yapmayı neden düşünmediniz?

O zaman sahne popülerdi. Şimdi ise diziler sayesinde oyunculuk popüler oldu. Ama gerçekten başarılıydım. Tiyatrocu Fatih Aksoy tebrik etmişti beni. Hatta Temel Gürsu “Sende geleceğin Perran Kutman’ını görüyorum” demişti. Oyunculuğumu ona benzetmişti.


Perran Kutman aldığı her rolün hakkını veren, genellikle anaç karakterlere yakışan bir sanatçı. Ben sizde hem o anaçlığı hem de dobralığı gördüm. Gerçekten böyle biri misiniz?
Evet. Sanırım burcumun özelliğini taşıyorum. Akrep burcuyum ama yükselenim Boğa. Boğa kadını dobra ve anaçtır. Birçok özelliğini taşırım.  


“MÜJDAT GEZEN DERS OLARAK İZLETTİ”
Türker İnanoğlu’nun kanalında çalışırken İnanoğlu, TÜRVAK isimli bir vakıf kurdu. Vakfın müdürü de Müjdat Gezen’di. Kadın programı yaptığım yıllarda bir gün beni durdurdu. “Programlarını öğrencilerime ders olarak izlettiriyorum” dedi. Ama dediğim gibi popüler olmak için bambaşka yollar kat etmek gerekiyor. Ben bir Seda Sayan gibi olamam. 


Şimdi yeniden TV’ye dönme düşünceniz var mı peki?
Ben TV’ye arkadaşım Tümay Özokır sayesinde adım attım. Tümay önemli bir cast ajansın sahibidir. İstersem şimdi de İzmir’de çekilen dizilerde oynarım ama düşünmüyorum. 


“EMEKLİLİK HAYALİMİ ŞİMDİ YAŞIYORUM”
Daha sakin ve huzurlu bir hayatını şimdiden seçmişsiniz. Peki ilerleyen yıllarda eşinizle yaşamak istediğiniz bir emeklilik hayali var mı?


Ben aslında emeklilik hayalini şuanda yaşayan şanslı insanlardan biriyim.  Rutin bir hayatım var. İnsanca yaşamaya gayret gösteriyorum. 3 katlı çok güzel bir evim var. Bahçemde 15, evimde 2 köpeğim, onlarca kedim var. Çok mutluyum. Eşimle film izlemeye bayılıyoruz. Uzun yürüyüşler yapıyoruz, beraber zaman geçiriyoruz. Daha ne olsun.


Peki, 20 yıldır sahne ve TV’de yer almış bir sanatçı olarak sizin gibi olmak isteyenlere ne önerirsiniz?
Sanatçı olmak isteyenlere önce eğitim almalarını öneriyorum. Menajerlerine de dikkat etsinler. Mutlaka sahneyi denesinler. Bu çok önemli. Bazen ses çok güzel oluyor, albüm de tutuyor ama hiç sahne teklifi gelmiyor. Çünkü sahne kötüyse kimse teklif etmez. Birçok sanatçı bu nedenle patladı, sahne yapamadı. Artık albümden değil sahneden para kazanılıyor. Edepli adaplı olsunlar. Bir duruşları olmalı.


Babasına rest çekip İstanbul’a gelmiş, 20 yıl sahnelerin tozunu attırmış, sanat camiasının hep içinde kalmış bir kadın olarak hayatınıza bir isim vermek isteseniz bu ne olurdu?
Huzur ve sadakat.


Son olarak İzmitli dinleyicilerinize ne söylemek istersiniz?
Onlarla çok güzel bir uyum yakaladık. Ben onları, onlar da beni sevdi. Doğru yapılan şeyleri takdir eden İzmit halkına beni yalnız bırakmadıkları için teşekkür ediyorum. Hala sahnemi izlemeyen, sesimi dinlemeyen varsa Çarşamba ve Cuma günü Vidimo’ya davet ediyorum.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.