banner29

Kandıra'da başlayan ve sabırla beslenen 16 yıllık bir AŞK

banner31

Saadet Partisi’nin gülen yüzüydü o. Çalışkandı, dur durak bilmezdi.

Kandıra'da başlayan ve sabırla beslenen 16 yıllık bir AŞK
01 Kasım 2016 Salı 11:26

banner32
banner15

Saadet Partisi’nin gülen yüzüydü o. Çalışkandı, dur durak bilmezdi.
Milli Görüşçü deyince ilk akla gelen isimlerden; hatta rahmetli Necmettin Erbakan Hocanın evine aile ziyareti yapan nadir isimlerden biriydi.
Erbakan Hoca da çok severdi Sinan Yolcuyu. Öyle ki 3. çocuğu Muhammed Fatih’e adını bile hoca koymuştu.  Ancak ne olduysa 2 yıl önce SP’den istifa eden Yolcu, siyasete ara verdi.
Kendi deyimiyle ‘nokta değil virgül koydu’
Uzun zamandır ortada gözükmeyen Sinan Yolcu ve güzel eşi Hülya Yolcu’nun evine konuk olduk bu ay.
16 yıl önce evlenen çiftin tanışma hikayelerini ve mutlu evliliğin sırlarını dinlerken Sinan Yolcu dan da siyasetteki yeni hedeflerini öğrenmiş olduk.
Tabii Hülya Hanımdan da enfes Kremalı Patates Çorbası tarifi aldık.


Sinan Bey sırasıyla 14, 12, 10 ve 2,5 yaşında dört çocuk sahibisiniz ama ikinizde çok genç gösteriyorsunuz. Kaç yıl önce evlendiniz?
16 yıl önce evlendik.


Nasıl tanıştınız peki?
Babamın dükkanının önünde otururken halamın kızının yanında ilk kez gördüm Hülya’yı. O kim diye sordum. Böylece halamın kızı tanıştırdı bizi.


İlk görüşte sizde beğendiniz mi Sinan Beyi Hülya Hanım?
Aramızda 5 yaş var ama ilk gördüğümde çok büyük geldi gözüme. Sonra tanıdıkça sevdim.


Sinan Bey neydi Hülya Hanım’ı diğer kadınlardan farklı kılan?
Ben daha aktif, konuşkan hiperaktif biriyim. Hülya’nın oturması kalkması, daha sakin olması cezbetti beni. Sanki eksik kalan yanımı tamamladı.


Evlilik teklifi nasıl oldu Hülya Hanım?
Mektupla oldu. Çünkü tanıştıktan 3 ay sonra; 1998 yılında askere gitti Sinan. O süreçte sürekli mektuplaştık. Askerden gelmesine az zaman kalmıştı. Tam kelimeyi hatırlamıyorum ama evlilik teklifi etti. Ben de cevabını askerden gelince verdim. 7 ay sonra da evlendik. Sonra da Beyzanur, Hayrünisa, Muhammed Fatih ve Salih Emir ile 6 kişilik bir aile olduk.  


İkinizde Kandıra’da büyümüşsünüz sanırım. Neden taşındınız oradan?
Sinan Bey:
İzmit’teki bir fabrikada sağlık memuru olarak işe başlayınca gidip gelmek zor oldu. Evlendikten 1 yıl sonra taşındık.


Birbirinizde en sevdiğiniz ve en sevmediğiniz huylarınız neler?
Hülya Hanım:
Sinan temiz ve düzenlidir. Bu huyunu çok severim ama küçük şeyleri bile saklar, çok detaycıdır. Bu huyunu bazen sevmem.


Sinan Bey: Hülyanın en sevdiğim yönü yapıcı olması. Anaç ruhludur. Evde otorite sahibi olup evle ilgilenmesi de hoşuma gidiyor. Eksiklerimi tamamlıyor. Sevmediğim yönü ise az konuşması. Ben isterim ki günlük yaşadıklarımızı konuşup değerlendirelim, ama Hülya pek konuşmaz.


Eşinin konuşmamasından şikayet eden başka bir erkek daha görmem her halde. Peki bu iki zıt karakterin burcu nedir?
Ben Başak burcuyum, Hülya Kova.


SABIR VE SEVGİ
Peki 16 yıllık evliliği sürdürmenizin sırrı nedir?
Hülya Hanım:
Kesinlikle sevgi ve sabır. Sinan 14 sene hep siyasetle ilgilendi. Neredeyse özel hayatımız yoktu. 3 çocuğumu da tek başıma büyüttüm. Bunu sabrıma borçluyum.
Sinan Bey: Kesinlikle sevgi ve sabır diyorum. İnsan sevmezse sabredemez. Bir de ortak noktada buluşmak çok önemli.


Çocukları büyüttükten sonra emeklilik hayali kuruyor musunuz?
Sinan Bey:
Emeklilik hayalim yok ama ticaret erbabı olmak isterim. Henüz adını koymadım ama ticaret yapmak istiyorum.


Birazda siyasete gelecek olursak, sizi yıllardır SP’den tanıyoruz. Uzun zaman sonra siyasete ara vermek boşluk yaratmadı mı?
Hayır, aileme daha fazla zaman ayırdım. Siyasete ara verince kariyerimde de yükseldim. Eksiklerimi tamamladım. Yüksek lisansa başladım. 14 yıldır çalıştığım fabrikada iş güvenliği uzmanı, diğer sağlık personeli ve güvenlik amiri olarak görev yapıyorum.


DEDEM, ATATÜRK’ÜN SİLAH ARKADAŞIYDI
Kaç yaşında girdiniz siyasete?

Siyasete aslında çok küçük yaşta girdim; çekirdekten yetiştim diyebilirim. Babam Kandıra’da uzun süre RP ve SP’nin ilçe başkanlığı yaptı. (Muhammed Yolcu) Bu arada büyük dedem İstiklal Savaşı gazilerinden Atatürk’ün silah arkadaşı Zabit ( Binbaşı) Ali Efendidir. Dedem ise Rahmetli Erbakan Hocanın ilk parti çalışmalarında yer almış. Milli Nizam ve Milli Selamet Partisi il ve ilçe teşkilatı kurucularındandır.


Siyaset kökten geliyor diyebiliriz
Evet. Ben de ortaokulda Milli Gençlik Vakfı’na girdim. Yaşımdan dolayı yasaktı ama toplantılarına falan katılırdım. İmam Hatip Lisesinde okurken de okul başkanı oldum.  1991’de RP’nin gençlik kollarına girdim. Öğrenci olduğum için resmi üyeliğim yoktu ama partide çalışıyordum. Daha sonra gençlik kolları tanıtma başkanı oldum. Osman Pepe’nin RP’de il başkanı olduğu dönem Kandıra’da gençlik kolları başkanıydım. SP’de de Mehmet Aras döneminde 2010 yılına kadar il gençlik kolları başkanlığı yaptım.


BEN SP’DE CEYHAN AKP’DE BAŞKANDI
SP’de gençlik kolları başkanı olduğumda şuan AKP İl başkanı olan Şemsettin Ceyhan’da AKP’de İl Gençlik Kolları Başkanıydı. Yusuf Saka’nın il başkanı olduğu dönemde tanıtımdan sorumlu başkan yardımcısıydım. Ahmet Kul ve Sinan Ejderoğlu yönetiminde de başkan yardımcısıydım. Bir dönem Kandıra’da meclis üyesi adayı oldum.


SP’de bu kadar dolu dolu siyasi hayattan sonra neden istifa ettiniz?
Partiden ayrılmaya karar verdiğimde il teşkilat başkanıydım. Bu kararın altında hem özel hem de siyasi nedenler var. Özel nedenim aileme zaman ayıramamaktı. Oğlum Emir 8 aylıktı ve eşim her şeyi tek başına yüklenmişti. Ona yardım etmem gerektiğini düşündüm. Siyasi olarak da 2 şeyi aşamamak çok yordu beni. Performansım düştü.


Neydi o iki şey?
Birincisi partinin yeteri kadar halka inememesi. İkincisi de yeni söylemler, yeni projeler ve yeni vizyon üretememekti. Bugün seçim olsa hala Erbakan Hoca’nın sözleri söyleniyor. Eskiye takılıp kalmışız. Yeni şeyler üretmeliyiz. Bunu sağlayamayınca gardım düştü.


Bunları dile getirmediniz mi?
Getirdim ama bu yalnızca benimle olacak iş değil. SP’de güncel bir program sorunu var. Cepten-sermayeden tüketen bir siyasi olumdan başarı beklemek kendi kendini avutmaktır. Gençlerin önünün açılması, onların da radikal söylem ve eylemlerden uzak durması gerekiyor. SP bugünün şartlarında baştan aşağı revizyona gitmeli.


MİLLİ GÖRÜŞ ÇİZGİMİ KENDİM BİLE SORGULAMAM
Zaten istifa etmemden kısa süre önce SP’liyim diyemiyordum. Ama Milli Görüş çizgim asla bitmez. Onu kendim bile sorgulamam.


Peki eski partinize kırgın mısınız?
Kin tutmuyorum ama gece gündüz sabahladığım, birlikte çalıştığım arkadaşlarımın beni hainlikle itham etmeleri çok kırdı. Düne kadar başkanım diyenler Sinan demeye başladı.


Siyasete nokta mı koydunuz, yoksa sizi başka bir partide görecek miyiz?
Herkes siyasete nokta koyduğumu sanıyor ama ben virgül koydum. AKP’deki arkadaşlardan teklif geliyor ama çok iyi değerlendirmek lazım. Öncelikle partinin temizlenmesi lazım. Bunlar benim AKP’ye geçiş kriterlerim ya da şartlarım değil, yanlış anlaşılmasın. OHAL kalksın, süreç yoluna girsin AKP’ye geçişim netleşecek. Darbe olmasaydı bu zamana kadar netleşirdi.


SP’deyken eleştirdiğiniz AKP’ye geçmek zor olmayacak mı?
Hayır, çünkü AKP’de beğenmediğim ve hala eleştirdiğim şeyler var. Mesela AKP’deki kendini beğenmişlik havasının kalması, bakan ve vekillerin daha halka dönük olması lazım. FETÖ’nün tüm bürokrasi ve parti içinden temizlenmesi lazım. Bu süreçte kandırıldık dediler ama bunun altının doldurulması lazım. 17/25 Aralık’tan sonra Erdoğan’ın değiştiğini ve çok yalnız bırakıldığını düşünüyorum. Erdoğan’ı kullanmak isteyen bir güruh oluştu.


AKP ÖZÜNE DÖNMELİDİR
15 Temmuz’dan sonra AKP’de kendine gelme çırpınışları var. AKP bünyesindeki FETÖ ile bağlantılı olan kim varsa yakın-uzak, arkadaş- dost ya da akraba bir an önce teşkilatlardan uzaklaştırmalı ve sadık, dava bilinci olan, çıkar gözetmeyen bireyleri tespit edip görev vermelidir. Böylece milli bir duruş ile özüne dönmelidir.  Genel merkez yöneticileri de Cumhurbaşkanımızı asla yalnız bırakmamalı ve gıyabında iş çevirmemeli, çevirenlere de zemin hazırlamamalıdır.


Erdoğan’ı seviyor musunuz?
Önceleri bize ihanet etti diye antipati duyuyordum ama artık seviyorum. Milli bir düşünceye ve davranışa yöneldiğini görüyorum ve bundan memnuniyet duyuyorum.
Umarım bu yönelme daha da kalıtsallaşır ve milli ekonomi, milli iç ve dış politika çalışmalarının öncülüğünü yapar. Ben de safımı netleştirip AKP’ye üye olurum.


Peki HAS Parti SP’den ayrıldığında Erbakan hayatta olmasaydı sizde AKP’ye gider miydiniz?
HAS Parti ile AKP’ye gitmediğime pişman değilim. Erbakan Hoca hayatta olmasaydı da gitmezdim. Çünkü Numan Kurtulmuş’a güvenmiyordum. Eğer o dönem SP’de kalsaydı meclise girerdik. Kurtulmuş hata yaptı. Numan Kurtulmuş ve Mehmet Bekaroğlu AKP ile görüşmüşler. Hepsi danışıklı dövüşmüş.


Şemsettin Ceylan ile aynı dönemde gençlik kolları başkanlığı yapmışsınız. Şimdi gelinen noktalara bakınca AKP ilk kurulduğunda partiye gitmediğinize pişman mısınız?
AKP kurulduğunda Necmettin Hoca vefat etmiş olsaydı, partinin başında da Abdullah Gül değil de Erdoğan olsaydı büyük ihtimalle geçerdim. Gül’e ve Bülent Arınç’a antipatik yaklaşıyorum.


Siyasetteki hedefiniz nedir?
Elbette siyasi hedeflerim var. Makam ve koltuk heveslisi olmadan, makamın verdiği onur şerefi koruyarak hemşerilerime hizmet etmek benim için onurdur. Siyasete ara vermem hiç siyaset yapmayacağım anlamına gelmiyor. Bazen en yukarılara sıçramak için çökmek gerekiyor. Siyasi hayatıma ivme kazandırmak için kendimi yenilemeliyim. Teşkilatçılık prensiplerinden ödün vermeden değişmek gerektiğine inan biriyim.


Daha önce başka partilerden AKP’ye çok geçen oldu ama birçoğu dışlandı, görev alamadı. Sizin böyle korkularınız yok mu?
AKP’ye benden önce katılmış olabilirler ama birçoğu siyasette yokken ben vardım. Öncelikle Milli Görüş çizgimden asla ödün vermem ve kimsenin beni ötekileştirmesine müsaade etmem.


Son olarak ne söylemek istersiniz?
Herkesi seviyorum. Farklı siyasi görüş ya da din ayrımı gözetmeden herkesle dostum. İnsanların birbirine saygı göstermesi gerektiğini düşünüyorum. Ülkemizi güzel bir geleceğin beklediğini ümit ediyorum.

Kremalı Patates Çorbası
Malzemeler: 

Orta büyüklükte 3-4 patates
1 havuç-1 diş sarımsak
1 kutu krema
et suyu ve tereyağı

Yapılışı: Patates, havuç ve sarımsak bir tencerede haşlanır. Haşlandıktan sonra 1 su bardağı et suyu üzerine eklenerek blenderden geçirilir; püre haline getirilir. Üzerine 1 paket krema eklenerek göz kararı su eklenir. 1 çorba kaşığı un ve göz kararı tereyağı hafif pembeleşene kadar kısık ateşte eritilir. Çorbanın içine katılır. Çorba tereyağı ve pul biberin yakılıp çorbaya dökülmesiyle servis edilir.
…………………………………………….


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.