banner61
banner40

Özlük haklarımızı istiyoruz artık

banner29

Emniyet-Sen genel merkezi Süleyman Soylu'ya seslendi

banner57
Özlük haklarımızı istiyoruz artık
14 Ocak 2017 Cumartesi 21:22

banner32
banner15

Emniyet-Sen genel merkezi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya seslendi. İşte o açıklama:

 

"AÇIK MEKTUBUMUZ VE ÇAĞRIMIZDIR.

SAYIN SOYLU POLİS DE İNSAN! 
POLİS SADECE LAFTA KALAN AÇIKLAMALARDAN ÇOK SIKILDI. ARTIK SİZDEN İCRAAT BEKLİYOR, SAMİMİ ÇÖZÜMLER BEKLİYOR. 

SİZDEN; 
- İNSANİLİKTEN ÇOK UZAK, 12/12 VE 12/24 ÇALIŞMA SORUNUNA,
- EŞİT GÖREV RİSKİNE SAHİP OLDUĞUMUZ KAMU GÖREVLİLERİ İLE ARAMIZDAKİ MEVCUT EK GÖSTERGE ADALETSİZLİĞİ SORUNUNA,
- FAZLA ÇALIŞMA KARŞILIĞINI ALAMAMASI SORUNUNA, 
- MAÇLARDA ÜCRET VERİLMEMESİ SORUNUNA ÇÖZÜM BEKLİYOR. 

Sayın Bakanımız, polisin sorunlarının birikmişliği, gelmiş geçmiş bütün İçişleri Bakanları tarafından kabul edilip, binlerce kez dillendirildiği tarihi bir gerçektir. Emniyet-Sen’imizin de tek kuruluş amacı bu sorunlarımızın çözümünü hızlandırmak, katkı yapmaktır. Emniyet-Sen 2012 yılından itibaren, polisin sorunlarını dile getirmek isteyen muhalefet milletvekillerine, medya kuruluşlarına, diğer kesimlere büyük katkılarda bulunmuştur. Bazı sorunları da yargı kurumuna taşımıştır. 

İnternet üzerinde şöyle bir araştırma yaptık ve gördük ki; 1995 yılında İçişleri Bakanı Sayın Nahit MENTEŞE’den başlayarak, yaklaşık 25 yıllık süreç içinde, bütün bakanlara ait, “polisin sorunlarını biliyoruz, bu konuda çalışmalarımız devam ediyor” babından birçok açıklamaya rastladık. Bu araştırmamızı resim haline getirdik ve bu paylaşımımıza da koyarak, sizin ve diğer ilgililerin bilgisine sunduk. 

Evet, bu kervana siz de katıldınız ve Türkiye Millet Meclisi Genel Kurulunda 10 Aralık 2016 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Sayın Fahrettin Oğuz TOR beyefendinin, Emniyet-Sen yöneticilerinin başvurusu üzerine yazılmış olan Kamu Denetçiliği Kurumunun, polisin en öncelikli sorunlarına dair yaptığı çok kapsamlı araştırma sonunda yazılan 40 sayfalık kararından da ( https://www.ombudsman.gov.tr/contents/files/Polislerin%20%C3%83%E2%80%93zl%C3%83%C2%BCk%20Haklar%C3%84%C2%B1n%C3%84%C2%B1n%20D%C3%83%C2%BCzeltilmesi%20Talebi%20Karar%C3%84%C2%B1.pdf ) alıntı yaparak; 

“Vatan savunmasında cansiperane şekilde zor şartlarda görev yapan emniyet mensubu kardeşlerimizin en önemli sorunlarından biri fazla çalışma süreleridir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre aylık çalışma süresi yüz altmış saat olarak belirlenmesine rağmen polis memurlarımız fiilen iki yüz kırk ila üç yüz saat arasında çalışmaktadırlar ve bu fazla çalışmaları karşılığında fazla mesai ücreti veya idari izin alamamaktadırlar. 2014 yılında Kamu Denetçiliği Kurumu çalışma saatleriyle alakalı önemli bir karar vermesine rağmen bu kararın gereği yerine getirilmemiştir. Sorum: Bakanlık olarak polislerimizin çalışma süreleri ve fazla çalışma süreleriyle ilgili bir çalışmanız var mıdır? Fazla çalışma sürelerini tatminkâr bir ücret veya bire bir idari izin olarak değerlendirmeyi düşünüyor musunuz?” sorusunu sordu, sizde;

“... Yine, bunun yanı sıra, özellikle fazla mesai ücretleri konusunda Emniyet teşkilatımızdan sizin de sorduğunuz gibi bir talep gelmektedir. Şu açıktır: Bugüne kadar taltif müessesesiyle belki bu getirildi ama bir aydan beri biz de bu "Fazla mesai ücretleri konusunda ne yapabiliriz?"in üzerinde çalışıyoruz. Doğrusunun da İçişleri Bakanlığı olarak, Emniyet teşkilatı olarak "fazla mesai ücretleri" olarak nitelendirilmesinin daha doğru olabileceği kanaatini taşıyoruz çünkü taltif müessesesiyle aslında belki bu biraz dengelenmeye çalışılmış ama sürekli bir taltif müessesesiyle beraber bunu getirmek, taltifi kendi mecrasından, orijininden çıkarıp sürdürülebilir bir hâle getirmenin de doğru olmadığı kanaatindeyiz. Taltif daha istisnai olmalıdır ama fazla mesai… Burada fazla mesai haklarının koruyuculuğunu ortaya koyabilmelidir düşüncesi içerisindeyim.” şeklinde cevap verdiniz. 

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak_sd.birlesim_baslangic?P4=22781&P5=H&page1=108&page2=108&web_user_id=15161081

GELİNEN NOKTADA ÖNEMLE BELİRTMEMİZ GEREKİR Kİ; YILLARCA İHMAL EDİLMİŞ OLAN POLİS, BU İHMAL EDİLMİŞLİĞİNİ ÖRGÜTLENEREK SON VERMEK İSTEYİP, EMNİYET-SEN’İ KURAN POLİS, ARTIK SORUNLARININ ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK OLARAK İÇİŞLERİ BAKANLARININ YAPTIĞI AÇIKLAMALARIN LAFTA KALMASINI İSTEMİYOR. SİZ DE TAKDİR EDERSİNİZ Kİ; HALİYLE BU ALIŞKANLIKTAN FAZLASIYLA BIKTI VE SIKILDI.

POLİS SADECE HAKKI OLANI İSTİYOR VE ÇOK YAKIN ZAMANDA ÇIKARILACAK OLAN KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMEDE, KAMU DENETÇİLİĞİNİN KARARI DİKKATE ALINARAK, YUKARIDA DA SAYILAN MÜZMİNLEŞMİŞ SORUNLARINA SAMİMİ ÇÖZÜMLER BEKLİYOR. BUNU SENDİKASI ARACILIĞIYLA, BİR KEZ DE SİZE DİLE GETİRİYOR."

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.