banner61
banner40

Tramvay nedeniyle esnafın yarısı kepenk kapattı; Peki Belediye Ne Yapıyor

banner29

CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya kent gündemini uzun zamandır meşgul eden tramvayla ilgili açıklamalarda bulundu.

banner57
Tramvay nedeniyle esnafın yarısı kepenk kapattı; Peki Belediye Ne Yapıyor
04 Şubat 2017 Cumartesi 14:22

banner65
banner15

CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya kent gündemini uzun zamandır meşgul eden tramvayla ilgili açıklamalarda bulundu. 

Küçükkaya yaptığı açıklamada trafiği çileye dönüştüren tramvay projesi, önlerindeki caddeler kazılan esnafları da mağdur etti, dedi. 

 

İşte Küçükkaya'nın açıklamas;

Akçaray için geri sayım başladı. Her projenin elbette ki sancıları olacak ancak tramvay çalışmasının İzmit’te sancıları biraz fazla oldu. 7 kilometrelik tramvay hattı için ilk sıkıntı güzergâh üzerindeki binalarda yaşandı. Tramvay hattı için kimi işletmeler yıkıldı ve bu barların işletmecilerinin büyük bölümü ortada kaldı. Sonrasında ise pek çok noktada aynı anda çalışma yapılmasından sebep trafik çilesi baş gösterdi. Trafiği çileye dönüştüren tramvay projesi, önlerindeki caddeler kazılan esnafları da mağdur etti. Merkez Bankasından başlayıp Otogar güzergâhına kadar uzanan 7 kilometrelik güzergâhta bulunan toplam 550 irili ufaklı esnaf bulunmaktaydı. Ancak bu kazı çalışmalarının kontrolsüz biçimde bütün noktalarda aynı anda başlatılması sonucu ortalama %20 yakın esnaf ya kepenk kapatarak yada dükkanını satılığa çıkartmış, peki bir umut beklemeye koyulmuş olanlar yok mu ? Elbette var onlarda kiralık yazısını ası vermiş camına. Pek çok esnafın siftah dahi yapamadan günü kapattığı da gözler önünde. Bu sorunlar hala devam ediyor. Peki, bu çalışmalar daha ne kadar sürecek?

 

Peki Belediye Ne Yapıyor?

“Amaç, Kapsam ve Tanımlar”

Belediye kanununa göre “Madde 3- Bu Kanunun uygulanmasında; a) Belediye: Belde sakinlerinin mahallî müşterek nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan ve karar organı seçmenler tarafından seçilerek oluşturulan, idarî ve malî özerkliğe sahip kamu tüzel kişisini, belirler. Daha sonra o yetkiye sahip olan kişi ise yapması gereken;

Belediyenin Görev, Yetki ve Sorumlulukları Belediyenin görev ve sorumlulukları Madde 14- Belediye, mahallî müşterek nitelikte olmak şartıyla; a) İmar, su ve kanalizasyon, ulaşım gibi kentsel alt yapı; coğrafî ve kent bilgi sistemleri; çevre ve çevre sağlığı, temizlik ve katı atık; zabıta, itfaiye, acil yardım, kurtarma ve ambulans; şehir içi trafik; defin ve mezarlıklar; ağaçlandırma, park ve yeşil alanlar; konut; kültür ve sanat, turizm ve tanıtım, gençlik ve spor orta ve yüksek öğrenim öğrenci yurtları (Bu Kanunun 75 inci maddesinin son fıkrası, belediyeler, il özel idareleri, bağlı kuruluşları ve bunların üyesi oldukları birlikler ile ortağı oldukları Sayıştay denetimine tabi şirketler tarafından, orta ve yüksek öğrenim öğrenci yurtları ile Devlete ait her derecedeki okul binalarının yapım, bakım ve onarımı ile tefrişinde uygulanmaz.); sosyal hizmet ve yardım, nikâh, meslek ve beceri kazandırma; ekonomi ve ticaretin geliştirilmesi hizmetlerini yapar veya yaptırır.

 

Evet Belediye kanunundaki madde bunu söylerken belediyeyi yöneten kişiler ne yapıyor halkın hangi sorununu çözüyor? Sizler karar verin…

  • Ulaşım
  • Temizlik
  • Şehir içi trafik
  • Ekonomi ve ticaretin geliştirilmesi hizmetleri yapması gerekiyor. Bunlar sadece benim kanunun içinden önemli gördüğüm maddeler. Peki, hangisini düzgün yapıyorlar kararı ise sizlerin vicdanına bırakıyorum.
  • Belediye başkanı Madde”37-m” Belde halkının huzur, esenlik, sağlık ve mutluluğu için gereken önlemleri almak.
  • Yukarıda ki maddede de belirttiği üzere halkının huzuru ve mutluluğu için gereken önlemleri almakla yükümlüdür. Peki, belediye başkanı esnafın mutluluğu ve huzurlu olması için neler yapmıştır. ?
  • Madde “37- n” Bütçede yoksul ve muhtaçlar için ayrılan ödeneği kullanmak, engellilere yönelik hizmetleri yürütmek ve engelliler merkezini oluşturmak
  • Yukarıda ki maddede de belirttiği üzere muhtaçlar için ayrılan ödeneği kullanmakla mükellef olan başkana önerim “Kosgeb” çatısı altında verilen kredilerin öncelik olarak tramvay güzergâhında mağdur olan bu esnafa öncülük tanınması gerekir.
  • Madde “60-i” Dar gelirli, yoksul, muhtaç ve kimsesizler ile engellilere yapılacak sosyal hizmet ve yardımlar.

Yukarıda ki maddede de belirttiği üzere tramvay güzergahında mağdur olan ailelere ayrım yapılmadan “Dar gelirli” statüsüne alınarak, burada esnaflık yapan vatandaşlara Kira vb. yardımlar yapılabilir. Hatta yapılmalıdır.

Kısacası yukarıda belirttiğimiz maddeler Belediyeler Kanunundan alınan maddeler olup, belediye başkanının yapması ve o kentte yaşayan vatandaşın daha iyi yaşaya bilmesi için kanunen yapılan maddelerdir. Sadece yandaşa değil, ayrım yapılmadan mağdur olan herkese yapılması gerekir.

banner32

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.