banner61
banner40

SP İl Başkanı Ejderoğlu: Peşin hükümlü değiliz

banner29

Partisinin Halkevi'nde bulunan yeni binasında gerçekleştirdiği basın açıklamasında yeni anayasa çalışmalarını değerlendiren SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu, "SP'nin yegane amacı barışın ve huzurun sağlanmasıdır. Peşin hükümlü olmadığımız gibi olmazsa olmaz şartlarımız da vardır" dedi

banner57
SP İl Başkanı Ejderoğlu: Peşin hükümlü değiliz
16 Ocak 2017 Pazartesi 14:15

banner65
banner15

Saadet Partisi İl Başkanı Sinan Ejderoğlu TBMM'de görüşülen yeni anayasa değişikliği görüşmelerine dair değerlendirmelerde bulundu. Partisinin Halkevi'nde bulunan yeni binasında gerçekleştirdiği basın açıklamasında yeni anayasa çalışmalarını değerlendiren SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu SP Genel Merkezi tarafından yurt genelinde yapılan araştırmanın sonuçlarını açıkladı. SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu, "SP'nin yegane amacı barışın ve huzurun sağlanmasıdır. Peşin hükümlü olmadığımız gibi olmazsa olmaz şartlarımız da vardır" dedi Basın açıklamasına SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu'nun yanı sıra SP İzmit İlçe Başkanı Samet Gürsoy ve il yönetim kurulu üyeleri katılım gösterdi.

 

ANAYASA KOMİSYONU OLUŞTURULDU 

Ejderoğlu basın açıklamasında, "Anayasa çalışmalarının gündeme geldiği ilk günden itibaren Saadet Partimizin genel merkezi anayasa konusunu ele almış ve çalışmalarını titizlikle yürütmüştür. Milletimizin talep ve beklentileri doğrultusunda hazırlanmış en uygun Anayasa'nın ortaya çıkması için iyi niyetli ve samimi bir çaba ortaya koydu. Bu amaçla alanında uzman akademisyenlerin, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerinin, kanaat önderlerinin ve araştırma kuruluşlarının görüş, değerlendirme ve tekliflerine başvuruldu. Sadece bu meseleyi çalışmak üzere, içinde hukukçuların, siyasetçilerin, anayasa uzmanlarının yer aldığı bir komisyon oluşturuldu" ifadelerini kullandı.

 

BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ GÜÇLENDİRECEK 

Büyük bir titizlik ve hassasiyetle, "Nasıl Bir Yönetim Sistemi olmalı" sorusunun cevabı bulunmaya çalışıldığını ifade eden Ejderoğlu, " Bu konuda öncelikle şunu ifade etmek isterim ki, Saadet Partisi olarak  bizler; Birlik ve beraberliğimizi güçlendirecek, Ülke istikrarına katkı yapacak her türlü girişimi önemli buluyoruz. Yapılan bu çalışmaların neticesinde ortaya çıkan tespit, değerlendirme ve önerilerimizi bir rapor haline getirerek genel başkanımız aracılığıyla başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Sayın Başbakan'a, Siyasi Partilerin Genel Başkanlarına, TBMM'de grubu bulunan partilerin grup başkanlarına  iletmiş ve hassasiyetlerimizi dile getirmiştik" dedi.

 

KUVVETLER AYRILIĞI İLKESİ

Anayasa değişikliği görüşmelerinde olmaz olmaz şartlarını sıralayan SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu, "Kuvvetler ayrılığı ilkesi olmazsa olmaz şarttır.  "yasama- yürütme ve yargı" arasındaki uyum ve denge,  birinin diğeri üzerinde herhangi bir hâkimiyet ya da vesayet oluşturmasına imkân vermeyecek şekilde düzenlenmelidir" dedi.

 

GÜÇLÜ BİR YÜRÜTME ORGANI 

İcranın tek elde toplandığı Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nde istikrar en önemli avantajlardan biridir diyen Ejderoğlu, "Hükümeti kuramama ya da kurulmuş hükümetin güvenoyu ile düşürülmesi gibi kaygılar olmayacağı için güçlü bir icraat imkânı ortaya çıkacaktır.  Ancak, güçlü bir Yürütme organı ile doğru orantılı olarak güçlü bir Meclis'in varlığı da olmazsa olmaz şarttır" şeklinde konuştu.

 

SEÇİM BARAJLARI KALDIRILMALİ

Ejderoğlu Güçlü bir Meclis için, "Siyasi Partiler Kanunu'ndaki seçim barajları tamamen kaldırılması gerektiğini vurgulayarak, "  Böylece, TBMM, toplumun bütün kesimlerinin temsil edildiği, gerçek manada, "Milli irade tecelligâhı" olma özelliğini kazanacaktır. Yine güçlü bir Meclis için, TBMM'nin, kanun yapma, bütçeyi onaylama, değiştirerek onaylama ve denetleme hakkı mutlaka korunmalıdır. Özellikle TBMM'nin kendi iradesinin dışında feshine imkân tanıyacak her türlü düzenlemeden mutlak suretle uzak durulmalıdır. Çünkü böyle bir yetki Meclis'in itibarını zedeler" dedi.

 

GENSORU HAKKI KORUNMALIDIR

SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu Gensoru hakkının korunması gerektiğini ifade ederek, "Hakkında suç isnadı bulunan bakanlar için, 'gensoru' benzeri bir soruşturma ve hesap sorma mekanizmasının varlığı, TBMM'nin millet adına denetleme anlayışının bir gereği olarak görülmeli.

banner32

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.