banner61
banner40

EMEP: OHAL koşullarında diktatörlük Anayasası değil demokrasi istiyoruz

banner29

Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, mecliste yapılan anayasa görüşmelerine dair açıklama yaptı. Bu düzenlemenin ne pahasına getirilmekte olduğuna değinen Erkan, "Baskı ve şiddet politikasına son verilmelidir. Ancak özgür bir ortamda yapılacak seçimlerden çıkacak bir kurucu meclis halk iradesini ve temsiliyetini sağlama öz güveniyle anayasa yapılabilir. Bunun koşulları oluşturulmalıdır" dedi

banner57
EMEP: OHAL koşullarında diktatörlük Anayasası değil demokrasi istiyoruz
09 Ocak 2017 Pazartesi 13:39

banner65
banner15

EMEP İl Başkanı Arzu Erkan'ın yaptığı yazılı açıklamanın ayrıntıları şöyle: 

"CHP ve HDP'nin itirazlarına rağmen AKP/MHP bloğunun 18 madde olarak Anayasa komisyonundan geçirdiği Anayasa değişikliği mecliste görüşülmeye başlanacak. Ülkenin geleceğinin belirleneceği bu Anayasa düzenlemesi ile halk despotik bir rejim altında yaşamaya mahkum edilmektedir. Partimiz geç olmadan bu yoldan dönüşün sağlanması, felaketin önlenmesi için görüşlerini ve önerilerini kamuoyu ile paylaşmaktadır.

Özgürlüğün ve güvenliğin olmadığı bir ortamda yaşadığımız açıktır. Sınırlar ötesinde sürdürülen bir savaşın ve ülkemizin çözülmemiş, bastırılmış sorunlarının yol açtığı şiddet sarmalı içinde halkın korkuya teslim olması amaçlanıyor. KHK'lerle toplumun bütün dinamik, muhalif siyasi güçleri tasfiye edilerek etkisi kırılmak isteniyor. Bilgilenme, görüş oluşturma, düşüncesini açıklama ve fikrini örgütleme ortamı yok ediliyor. Son çıkartılan kararnameler tam bir istihbarat ve polis devleti, istibdat rejimi uygulaması olarak yurttaşlara dayatılıyor.

 

'DİKTATÖRLÜĞE DÖNÜŞÜR'

Olağanüstü koşulların hukuksuzluğu altında bir hukuk ve sistem oluşturulamayacağı ortadayken egemenliğini mutlaklaştırmak isteyen bir iktidar dayatması ile karşı karşıyayız. Bu anayasa değişikliği toplumun farklı kesimlerinin ihtiyacının sonucu olarak taleplerini karşılamak üzere gündeme getirilen bir düzenleme değildir. Tam tersine iktidarın ihtiyaçlarının bir dayatmasıdır. Rıza göstermemiz istenen rejim, partili Cumhurbaşkanlığı adı altında bir parti devleti, tek adamın iradesine dayalı Başkanlık düzenidir. Getirilmek istenen bu rejim Türkiye'de son yüzyıllık siyasal tarihinde, bütün eksikliklerine ve antidemokratik yanlarına rağmen parlamenter sistem üzerinde gelişen demokrasi geleneğine, birikimlerine, toplum yapısına, çoğulcu kimliğine uymamaktadır. Yanısıra bütün güçleri elinde toplayan bir iktidar yapısının diktatörlüğe dönüşme ihtimali tarihteki örneklerinden ve mevcut iktidarın politik hedeflerinden anlaşılacağı üzere gözardı edilemeyecek bir tehlikedir. Bu düzenleme ne pahasına getirilmektedir? Kutuplaşma, Kaos, Kan dökme, yıkım ve geleceksizlik.

Halk bizim arkamızda propagandasıyla demokrasiyi isteyenler susturulmak isteniyor, bunu kabul etmeyeceğiz. Türkiye'nin ihtiyacı sorunları biriktiren ve büyüten değil çözen bir siyasi iradedir. İşçi sınıfının, emekçilerin toplusözleşme, örgütlenme hakkını güvence altına almayı, Kürt sorununun eşit haklara dayalı demokratik çözümünü, kadınların hak eşitliğini, inanç özgürlüğünü, toplumun tüm çeşitliliğiyle haklarıyla birarada yaşamasının güvencesi olan laikliği, gençlerin geleceğinin güvence altına alınmasını esas alan, halkın egemenliğine, hak ve özgürlüklerin kullanılmasına dayanan bir barış siyasetini iktidar yapmaktır.

Yeni bir Anayasa için yola koyulmadan önce bunun koşullarını sağlamak için yapılması gerekenler vardır. Bunun başında gelen OHAL'in kaldırılması, KHK'ların iptal edilmesidir. Kürt sorununda ve dış politikada savaş siyasetine son verilmeli; sınır ötesindeki asker güçleri geri çekilmeli, emperyalist angajmanlara girilmemelidir. Baskı ve şiddet politikasına son verilmelidir. Ancak özgür bir ortamda yapılacak seçimlerden çıkacak bir kurucu meclis halk iradesini ve temsiliyetini sağlama özgüveniyle anayasa yapılabilir. Bunun koşulları oluşturulmalıdır.

 

'FAŞİZME GEÇİT VERMEMELİYİZ'

Mecliste başlayan Anayasa değişikliği görüşmelerinde milletvekilleri halkımızın bu talep ve beklentilerine bağlı kalarak sorumlulukla hareket etmeli ve meclisten onay vermemelidir. Bu tarihi sorumluluk ancak böylesi dayatmaları kabul etmeyen onurlu bir tutumla yerine getirilebilir. İnsanca, eşit, özgür, çatışmasız, demokrasi ile yaşamak ve yönetilmek isteyen halkımız da bu diktatörlük girişimlerine onay vermeyeceğini en etkili bir şekilde meclise yansıtmalı; faşizme geçit vermemelidir. Kriz, kaos, dikta değil demokratik, laik, halkçı bir yönetim için mücadele bütün yurttaşlarımızın önünde en değerli görevdir. Partimiz bu görevin başarılması için üzerine düşeni tüm gücüyle yerine getirecektir."

banner32

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.