banner61
banner40

EĞİTİMİN TEMEL HEDEFİ

banner29

EĞİTİMİN TEMEL HEDEFİ; NİTELİKLİ VE YENİ GELİŞEN BÜTÜN ALANLARI VE GELİŞMEYİ ANLAYACAK BİR KUŞAK, BİR GENÇLİK YETİŞTİRMEKTİR

banner57
EĞİTİMİN TEMEL HEDEFİ
15 Haziran 2017 Perşembe 11:13

banner65
banner15
Kocaeli Sanayi Odası Haziran Ayı Meclis Toplantısı Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Kocaeli  Sanayi Odasında gerçekleştirilen toplantıya; Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun yanı sıra İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Müftüsü Yusuf Doğan, Kurum Müdürleri, Kocaeli Sanayi Odası Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul,  Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeleri, Siyasi Parti İl Başkanları, sanayiciler ve işadamları katıldı. 

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun açılış konuşmalarının ardından Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun yaptığı konuşmalarında; “ Değerli konuklar ilimiz ve ülkemizin gelişmesine çok büyük katkıları olan ve bu anlamda zenginlikler sunan, ülkemizin aydınlık yarınlarına ve geleceğine olan inancımızı tazeleyen Kocaeli Sanayi Odasının meclisine konuk olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Bu büyük devlet kararlılıkla, inançla, birlik ve beraberlik içerisinde sonsuzluğa akarken gelecek her gün güçlenen, gelişen bir büyüklüğün adıdır. Türkiye sadece global büyüklüğü değil, rekabetçiliği, gelişmeye dayalı bölgesinin ve küresel ölçekteki bilimsel gelişmelerin bir merkezi ve insanı insan yapan değerlerin de neşv-ü nemâ olduğu bir ülke olacak. Kalkınmayı sadece ekonomik büyüklüklerle tanımlarsanız eksik olur. Tıpkı insanın mutlu olamayacağı gibi. Kronik ve maddi değerler noktasında ele alırsanız ne bir insanı ne bir toplumu ne de bir ülkeyi olması gereken bir ülke idealinde göremezsiniz. Biz bu ülkedeki 3 milyonu aşkın vatansız, savaşın acısını ve dramını yaşamış,  yersiz, yurtsuz insanlara umut oluyoruz. Türkiye bütçe büyüklüğüne göre dünyanın bir numaralı en büyük sosyal harcamasını yapan ve bu dramlara karşı seyirci kalmayan bir ülke olma onuruna erişiyor.
 Büyümenin konusu insan olduğu gibi büyümeyi gerçekleştirecek olan da insandır. İnsanı değiştirecek olan şey de eğitimdir. Ulusların refahı, ulusların gelişmesi ve kalkınması eğitilmiş donanımlı bireylerle olur. Şüphesiz en öncelikli konumuz nitelikli ve bugün gelişmiş bütün alanlara ve bütün gelişmeyi anlayacak boyutlarına dönük bir kuşak, bir gençlik yetiştirmek. Eğitimin de temel hedefi budur. Eğitim, milli değerler üzerinden evrensele uzanan, iddiası olan, öz güveni yüksek, gelişmeyi özümseyen ve gelişmeyi sadece izleyen değil, gelişmeye yön ve katkı veren bireyler yetiştirmektir. Hedefimiz, akıllı ürünleri kullanan değil, aklıyla akıllı ürünleri üreten bireyler yetiştirmektir. Bugün bilgi çağında dijital ekonominin başat ve öne çıktığı bir ortamda bilgi ekonomisinin bütün ürünleriyle klasik üretim yöntemlerini, ürünlerini allak bullak ettiği bir ortamda bizler bu yarışta geri kalamayız. Yeni gelişen üretim alanlarını, bilgisi ve gündemi dışında tutamaz. Bunu sağlayacak kararlılığımız, genç nüfusumuz ve çok büyük bir imkânımız var. 

3 YILLIK ONARIM BÜTÇEMİZ 56 MİLYONDUR
Ailenin olduğu gibi toplumunda en büyük mirası en büyük kazancı gelecek kuşaklardır. Eğitimle başlayan her alanda ki düzenlemeler ve iyileşmeler hayatın her alanına taşınmış ve yansımıştır. Kocaeli olarak hedef; birinci sırada olmak ve birinci sırada kalmak değil, model kent olmaktır. Kocaeli’nde yaklaşık 368 bin öğrencimiz ve 22 bin 500’e yakın öğretmenimiz var. Oldukça büyük bir aileyiz. Bunun şüphesiz gerek şartlarından biri de fiziksel alt yapılardır. 3 yılda 633 milyon 80 bin Türk lirası fiziksel alt yapı, 3 bin 72 derslik, 161 bina yaptık. 3 yıllık onarım bütçemiz 56 milyondur. Devam eden yatırımlarda ise; bin 745 dersliğimiz devam ediyor. TÜSSİDE ile Yönetici formasyon eğitimleri kapsamında tüm yöneticilerimizi 3 yıldır eğitiyoruz. 

KOCAELİ, OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE TÜRKİYE’DE 62’NCİ SIRADAYDI ŞİMDİ  TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU
Kocaeli’yi devraldığımızda okul öncesi eğitimde Türkiye’de 62’nci sıradaydı şimdi  Türkiye birincisi oldu. TEOG’da Türkiye sıralamasını aştık. Bu başarı genel bir başarıdır. Vazgeçilmez 3 hedefimiz vardı bunlar; Başarı sürdürülebilir olmalı, tüm derslerde olmalı ve ilin bütününde ve devlet okulları ağırlıklı olmalıdır.  Yüksek Öğretime Geçiş Sınavın da Türkiye ortalamasında 2015’te bütün puan türlerinde yükselişe geçtik ve 2014 yılından itibaren toplamda % 7 sıçramayla müthiş bir başarı artışı yaşanmıştır. Kocaeli’nin performansı bunun çok daha ötesinde bunu biliyoruz. Okul öncesinden başlayan alt yapı yatırımları on sene sonra bu kentte eğitimi zirvenin vazgeçilmez adresi yapacaktır. Lisans Yerleştirme Sınavında ise; 2013-2014’te %-10’lardaydık, şimdi 2014’ten başlayan bir ivmenin artışını görüyoruz, % -3.51 den 2015’te %-1.42’ye ve hamdolsun 2016’da %0.84 ile Türkiye ortalamasını geçtik. 2017 yılı için hedefimiz % 1.50’dir. 

MESLEKİ EĞİTİMDE DE HEM ÜNİVERSİTE HEM DE LİSE AYAĞINDA ÇOK CİDDİ BİR HAZIRLIK İÇERİSİNDEYİZ 

Üniversiteler sadece not ve diploma veren kurumlar değil, içinde bulunduğu çevrenin kalkınmasını hazırlayan öncü kurumlardır. 21 meslek yüksek okulu olan Kocaeli Üniversitesinin bütün bu okullarının her birisi üreten reel kesimi yani  sanayinin doğrudan üretime bağlı  beklentileriyle uyumu sağlayacak bir örnek çalışmayı başlatıyoruz.  Üniversitede Rektörümüz ve değerli ekibi Meslek Yüksek Okulların bölümlerini ilişkilerine göre sizlerden alacağımız grup ve kümelenmiş sanayici ve OSB’lerimizle buluşturacağız.  Mesleki eğitimde de hem üniversite hem de lise ayağında çok ciddi bir hazırlık içerisindeyiz. “ diyen Vali konuşmalarının ardından Kocaeli Sanayi Odası Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul ve Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu günün anısına Vazo takdim ettiler. 

Kocaeli Sanayi Odası Sergi Salonunda sergilenen “Mustafa Bağdiken’in Zaman Tünelinden” adlı fotoğraf sergisini gezen Vali Hasan Basri Güzeloğlu,  protokol üyeleri ve beraberindekilerle birlikte Sanayi Odası Sosyal Tesislerinde düzenlenen iftar yemeğine geçtiler.

Sanayi Odası Sosyal Tesislerinde düzenlenen iftar yemeğinde;  Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun yanı sıra K.K. EDOK Muharebe Hizmet Destek Eğitim ve Garnizon Komutanı Korgeneral Metin Gürak, Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Mehmet Baybars, Gölcük Tersane Komutanı Tuğamiral Aydın Eken,  Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Müftüsü Yusuf Doğan, Kurum Müdürleri, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Kocaeli Sanayi Odası Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul,  Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyeleri, Siyasi Parti temsilcileri, sanayiciler ve işadamları katıldılar. 

İftar yemeğinin yenmesinin ardından İl Müftüsü Yusuf Doğan’ın yaptığı yemek duası ile program sona erdi. 

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.