banner61
banner40

Yuvam halkı: Camimiz var, yeşil alanımızı talan etmeyin

banner29

Mahallelerinde 3 bin 500 kişilik yeni yapılan camilerinin olduğunu vurgulayan Yuvam Akarca sakinleri, mahallelerinin ortasında kalan küçücük yeşil alana yeni bir cami yapılmasına karşı çıktı.

banner57
Yuvam halkı: Camimiz var, yeşil alanımızı talan etmeyin
09 Kasım 2016 Çarşamba 09:19

banner65
banner15

Yeni yapımına başlanan caminin çok yakınından Botaş boru hattının geçmesinden dolayı da kaygı duyan vatandaşlar, “Camimiz var, yeşil alanımızı katletmeyin” dedi

 

Alikahya Yuvam Akarca sakinleri, Akarca Mahallesi’nde apartmanların arasında, küçücük kalan yeşil alanın içine yapımına başlayan cami inşaatına karşı çıktı. Cami inşaatının çok yakınından Botaş boru hattının geçmesi nedeniyle de kaygı duyduklarını vurgulayan mahalle sakinleri, mahallelerinde bulunan 3 bin 500 kişilik yeni yapılan modern bir camilerinin bulunduğu ve ibadetleri için bu caminin yeterli olduğunu hatırlattı. Mahalle halkı olarak en fazla ihtiyaç duydukları şeyin yeşil alan olduğun hatırlatan vatandaşlar, apartmanlara neredeyse bitişik bir şekilde yapılması düşünülen caminin inşaatını durdurması için topladıkları imzaları Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne sunarak gereğinin yapılmasını istedi.


PLAN DEĞİŞİKLİĞİ YAPILMIŞ
Mahalle halkının Büyükşehir Belediyesi’ne sunduğu dilekçede şu vurgu yapıldı: ‘’Bizler aşağıda isim ve imzası bulunan kişiler olarak İzmit ilçe sınırları içerisindeki Yuvam Akarca Konutları olarak bilinen toplu konut alanında oturan sakinleriz. Bulunduğumuz toplu konut alanını da kapsayan üç mahalleden birisi olan Akarca Mahallesi’nde bir cami inşaatının başlamakta olduğunu öğrendikten sonra yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 17.07.2014 tarih ve 446 karar sayılı Belediye meclis kararı ile konutlarımızın bulunduğu İzmit Ali kâhya Akarca Mahallesi 3348 ada, 5 no’lu parselde Kent Konut İnşaat ve San. Ticaret A.Ş. nin talebi üzerine nazım ve uygulama imar planı değişikliği yapıldığını ve bu değişiklik neticesinde ticaret alanı olan bu parselin üzerinde ticaret merkezi dışında kalan ve yeşil alan olarak kullanılan yerde “Dini Tesis Alanı” oluşturulduğunu öğrenmiş bulunmaktayız.


ŞEHİR PLANI İLKELERİNE AYKIRI
Bu imar planı değişikliği aşağıda belirtmiş olduğumuz nedenler bu değişikliğin şehir planlaması ilkelerine aykırı olduğunu, bu alanda dini tesise ihtiyaç olmadığını açıkça ortaya koyacak olup, bu nedenle yapılan imar planı değişikliğinden vazgeçilerek, bu alandaki imar düzenlemesinin eski haline getirilmesini talep ediyoruz.”


GEREKÇELERİ SIRALADILAR
Bu parsele çok yakın yürüme mesafesinde 3500 kişi kapasiteli cami mevcut olup, bu camimiz Cuma namazlarında dahi boş kalmaktadır.
Mevcut cami ile cami yapılmak üzere plan değişikliğine gidilen parsel arasındaki kuş uçuşu mesafe 150 m., yürüyüş mesafesi  ise  400 m. civarındadır.
Tarafınızca da bilindiği üzere Yuvam Akarca Toplu Yapı Bölgesinde Yıldız Konutları, Ayışığı Konutları, Gülaçtı Konutları gibi sonradan yapılmış ve mevcut yeşil alanları ciddi oranda daraltan bir yapılaşma meydana gelmiştir.
Yine sosyal donatı alanı ve yeşil alan olarak tasarlanan yerde çok yüksek katlı Yıldız Konutları inşa edilmiş ve bu konutlar nedeni ile de artan nüfusa yetecek yeşil alan bırakılmamıştır.
Dini tesis olarak belirlenen yer ticaret merkezi, yüksek katlı Ayışığı ve Gülaçtı konutları ile Yuvam Akarca 9. Bölge blokları arasında sıkışmış, ulaşım yönünden son derece zor ve dar aralıklardan geçilen, cami yapıldığında oluşacak trafik yoğunluğunu kaldıramayacak bir konumda olup, buraya dini tesis yapıldığında ibadete gelenler açısından da ulaşım- trafik- araç yoğunluğundan oluşan park yeri sorunu vs. sıkıntıların yaşanması kuvvetle muhtemel olan bir yerdir.
Bu plan değişikliğine konu 5 no’lu parselin bulunduğu hizadan BOTAŞ’A AİT DOĞALGAZ ANA BORU HATTI geçmekte olup, bu nedenle dini tesis alanı yapılmak istenen yer ve aynı istikametteki alanlar geçmiş planlarda özellikle boş bırakılmıştır. Bu durumun tüm vatandaşların can güvenliği açısından risk oluşturacak bir plan değişikliği olduğunu da görmek gerekir.
Şehircilik ilkeleri açısından adı geçen parselde dini tesis yapılması halinde geride kalan konutların görüş açısı kapanacak olup, bu yönü ile de yapılan plan değişikliğinden vazgeçilmesini talep etme zorunluluğu vardır.
Tüm bu sayılan nedenler ile biz semt sakinleri olarak yukarıda belirtmiş olduğumuz plan değişikliğinden vazgeçilmesini ve burada yapılan değişikliğin yeni bir meclis kararı ile eski hale getirilmesi için gereğinin yapılmasını saygılarımızla talep ediyoruz. 

 

banner32

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.